Uimahalli rakennettiin valmiiksi 1974, kaupunkilaisten verorahoilla. Uimahalli ei ole mikään tulosvastuullinen yritys, joten sitä johdettiin poliittisilla päätöksillä.
Haluttiin pitää lipun hinnat alhaalla ja saada siitä pisteet (demareille)
Onnistuttiin oikein hyvin. Uimaliput on oulussa suomen halvimmat. Raksilassa kävi vuosittain 600 000 lipun ostanutta kävijää.
Jos lipun hinta olis ollut 1e enemmän, lippu olis edelleen Suomen halvimpia.
Raksilassa säästettiin huoltokuluissa, jotta halpa lippu on mahdollinen.
Euron kalliimmalla lipulla tulis vuodessa 600 000e enemmän huoltoon rahaa.
Kuluneen 50 vuoden aikana tämä euron korotus lipussa tekee 30 000 000e
Olihan siellä halpa käydä, mutta nyt meillä ei ole enää hallia. Kiitos toverit.
Politikot lupaavat että uus halli tehdään 4 vuoden kuluttua. Oikeasti mitään sellaista päätöstä ei ole tehty. Ei ole edes kysytty yrityksiltä, mihin hintaan hallin tekisivät.
Nyt rakennusliikkeillä on vähän töitä ja tarjoavat tosi edullisesti. Mutta kaupungilla ei ole mitään tarkkoja suunnitelmia koko hallista, niin ei voi kilpailuttaa koko urakkaa.
Ehkä lama on jo ohi, sitten kun urakkaa kilpailutetaan ja hinta noussut puolella. Huomaavat politikot, ettei enää ole varaa kuin linnanmaan kaltaiseen pikkuhalliin.
Raksilan halli oli tehty 600 000 vuosittaiselle kävijälle, Linnanmaan halli 200 000 kävijälle.
Mitähän ne 400 000 kävijää nyt tekee?
Ihanan Raksilan uimahallin muistolle
12
376
Vastaukset
SDPn puoluekokouksessa päätettiin, ettei hallia voidaan rakentaa muualle kuin nykyiselle paikalle. Isoäänisin Demari kertoi että, nykyisen hallin itä, länsi, pohjois ja eteläpuolella on pohjavesi huomattavasti korkeammalla, joten viereen ei voida rakentaa.
Niin sen täytyy olla jos puolueen Puuttini niin sanoo.
Nykyisen hallin kohdalla on pohjavedessä sellainen kuoppa, jonne ei ympärillä oleva vesi valu. (Hohhoijjaa)
Itseasiassa koko Oulun alueella löydy toista samanlaista samanlaista pohjavesi kuoppaa, kuin nykyisen hallin alla on.- Anonyymi
Miten ne kirjaston rakensivat meren päälle, onko siinäkin monttu merenpinnassa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten ne kirjaston rakensivat meren päälle, onko siinäkin monttu merenpinnassa?
Oikeasti. Uimahalli ei vaadi poikkeuksellista pohjavettä. Ihan samanlaiset perustukset kuin kerrostalossa, paloasemassa tai missä tahansa isossa rakennuksessa.
- Anonyymi
Lepää rauhassa, rakas halli.
- Anonyymi
Uimahallin pukukaappien lukkojen huolto on lopetettu vuosi sitte. Kolmasosa kaapeista on ilman lukkoja. Lisäksi, viikko sitten pidettyjen kilpailujen jälkeen, ehyistäkin kaapeista puuttui suuri määrä avaimia.
Noh, jokatapauksessa halli sulkeutuu kohta. Lopullisesti. - Anonyymi
Uimaharrastajat voi nyt muuttaa, perheineen pois Oulusta.
- Anonyymi
Suuressa viisaudessaan, politikoi päättivät sulkea hallin päivää ennen hiihtolomien alkua.
- Anonyymi
Se ei olis kestänyt viikkoa. Näin se on laskettu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se ei olis kestänyt viikkoa. Näin se on laskettu.
Nyt on jo maanantai, jokohan halli on romahtanut?
- Anonyymi
Jos kokouksessa puolueen Puuttini sanoo ettei halli ei kestä hiihtoloma viikkoa, niin toverit vaan nyökyttelee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos kokouksessa puolueen Puuttini sanoo ettei halli ei kestä hiihtoloma viikkoa, niin toverit vaan nyökyttelee.
Halli oli demarijohtoinen. Halus itse olla hiihtolomalla 10 viikon.
- Anonyymi
Sinne meni
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 992906
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on812380- 241916
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221490Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291460Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää151335- 87882
Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?26867Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62816Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2729