Jalkapohjien nahkat kovettuu ja paksunee ?

Anonyymi-ap

Tämä mitä ilmeisimmin yksi oire. En ole enää kehdannut hoitaa jalkoja, kun niissä ei haavoja, tosin ohuita halkeamia kantapohjissa. Aloin ihmettelemään tätä muutama vuosi sitten kun jalkapohjien etuosassa, varpaiden juuressa tuntui paksunnosta. Ei ollut vielä diagnoosia. Sitä en tiedä onko tämä miten vakava oire, mutta mielenkiinto ei riitä jalkoja raspaamaan tai rasvaamaan, ja on se hankalaakin kun on ylipainoa. Diabetes hoitajalla en viitsi käydä. Lääkärille sanoin, että jalat ok, huomasin ettei hänellä ollut oikein aikaa, eikä halua katsoa jalkoja. Nii tää kakkostyypin.

11

420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä kannattaisi diabeetikon hoitaa jalkojaan. Säännöllinen pesu, kuivaus, tutkiminen ja rasvaus, puhtaat hengittävät sukat ja hyvät kengät pohjallisineen. Ihan perusjuttuja. Lääkärin kuuluu diabetesvastaanotolla tutkia jalkojen iho ja tunto, ja heti jalkaterapeutille lähete jos jaloissa ongelmia, ne kannattaa hoitaa vielä silloin kun eivät ole tehneet isompaa vahinkoa.

    • Anonyymi

      Diabeetikoille ei suositella jalkojen raspausta. Kovettumat poistaa jalkaterapeutti.

      • Anonyymi

        No hyvä etten oo raspannu.


      • Minä liotan jalkoja pitkään ja kaavin lasten muoviveitsellä.


    • Anonyymi

      Itellä kovettuneet jalkapohjat. Pehmitän niitä siiderillä. Sain lemput kotihoidosta kun en osannu olla ilman siddeä.
      veke-veke.

    • Anonyymi

      Lämmintä vettä tai jopa kuumaa ämpäriin, rentouttaakin ja sitten nettiin etsimään tietoja..

      • Anonyymi

        Ok..


      • Sellainen neliskulmainen käsitiskiallas on oikein hyvä. Minusta suolakin liotusvedessä auttaa pehmentämään kovettumia.


    • Anonyymi

      Vasta nyt ymmärsin senkin, että diabetes on tehnyt minusta myös impotentin. Kukaan hoitaja tai lääkäri ei ole kysynyt, tai maininnut senkin olevan mahdollista.

      • Anonyymi

        Impotentiksi tullaan myös ilman diabetesta. Melkein kaikki miehet ovat impotentteja iän myötä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Impotentiksi tullaan myös ilman diabetesta. Melkein kaikki miehet ovat impotentteja iän myötä.

        Tämä tuli kyllä ihan tämän taudin myötä.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      103
      5058
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      256
      2088
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      91
      1716
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1200
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      338
      1169
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1110
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1099
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      150
      1091
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1049
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      984
    Aihe