Tämä mitä ilmeisimmin yksi oire. En ole enää kehdannut hoitaa jalkoja, kun niissä ei haavoja, tosin ohuita halkeamia kantapohjissa. Aloin ihmettelemään tätä muutama vuosi sitten kun jalkapohjien etuosassa, varpaiden juuressa tuntui paksunnosta. Ei ollut vielä diagnoosia. Sitä en tiedä onko tämä miten vakava oire, mutta mielenkiinto ei riitä jalkoja raspaamaan tai rasvaamaan, ja on se hankalaakin kun on ylipainoa. Diabetes hoitajalla en viitsi käydä. Lääkärille sanoin, että jalat ok, huomasin ettei hänellä ollut oikein aikaa, eikä halua katsoa jalkoja. Nii tää kakkostyypin.
Jalkapohjien nahkat kovettuu ja paksunee ?
11
357
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä kannattaisi diabeetikon hoitaa jalkojaan. Säännöllinen pesu, kuivaus, tutkiminen ja rasvaus, puhtaat hengittävät sukat ja hyvät kengät pohjallisineen. Ihan perusjuttuja. Lääkärin kuuluu diabetesvastaanotolla tutkia jalkojen iho ja tunto, ja heti jalkaterapeutille lähete jos jaloissa ongelmia, ne kannattaa hoitaa vielä silloin kun eivät ole tehneet isompaa vahinkoa.
- Anonyymi
Diabeetikoille ei suositella jalkojen raspausta. Kovettumat poistaa jalkaterapeutti.
- Anonyymi
No hyvä etten oo raspannu.
- Anonyymi
Itellä kovettuneet jalkapohjat. Pehmitän niitä siiderillä. Sain lemput kotihoidosta kun en osannu olla ilman siddeä.
veke-veke. - Anonyymi
Lämmintä vettä tai jopa kuumaa ämpäriin, rentouttaakin ja sitten nettiin etsimään tietoja..
- Anonyymi
Ok..
Sellainen neliskulmainen käsitiskiallas on oikein hyvä. Minusta suolakin liotusvedessä auttaa pehmentämään kovettumia.
- Anonyymi
Vasta nyt ymmärsin senkin, että diabetes on tehnyt minusta myös impotentin. Kukaan hoitaja tai lääkäri ei ole kysynyt, tai maininnut senkin olevan mahdollista.
- Anonyymi
Impotentiksi tullaan myös ilman diabetesta. Melkein kaikki miehet ovat impotentteja iän myötä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Impotentiksi tullaan myös ilman diabetesta. Melkein kaikki miehet ovat impotentteja iän myötä.
Tämä tuli kyllä ihan tämän taudin myötä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1345792
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3962589- 1342507
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv102090- 121423
- 621128
Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍101052- 51922
Temusta tilaamiseen tulee muutos
Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/101835- 76835