nenä alkaa vuotaa

hieronnassa

Voisiko joku kertoa mistä johtuu, että nenä alkaa vuotaa, tai sitten se menee kokonaan tukkoon hieronnan aikana? Hierojat, kertokaa! Oma hierojani ei osannut minulle vastata.

6

6112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yx Hieroja

      ...reaktio. Ollaanhan siinä hierontapöydällä aika kauan pää hieman alaspäin, jos ollaan päinmakuulla. Ja hieronnan aikana lähtee ihmisessä nesteet liikkeelle. Aika looginen juttu. Tukkosuus helpottaa yleensä aika pian kun on noussut ylös.

      • yx Hieroja

        Tarkoitin siis NORMAALI reaktio. :-)


    • yks hieroja

      Kyse lienee verenpaineen muutoksista - oletko mittauttanut?

    • se johtuu

      Ihan vaan siitä, että ollaan pää alaspäin. EI siis mitään vakavaa.

      • vastauksista

        Mulla menee nenä tukkoon jo 5-10 minuutin päästä, vaikka olisin selälläni hierontapöydällä. Joskus joku hieroja arveli sen johtuvan jostain sisäelimen huonosta toimivuudesta, mut ei tiennyt että mistä. Verenpaine mulla on ok, mut hemoglobiini on aina ollut tosi alhainen, 110-120. Kiitokset vastauksistanne!


      • Anonyymi
        vastauksista kirjoitti:

        Mulla menee nenä tukkoon jo 5-10 minuutin päästä, vaikka olisin selälläni hierontapöydällä. Joskus joku hieroja arveli sen johtuvan jostain sisäelimen huonosta toimivuudesta, mut ei tiennyt että mistä. Verenpaine mulla on ok, mut hemoglobiini on aina ollut tosi alhainen, 110-120. Kiitokset vastauksistanne!

        Mitää 😂.hieronnan seurauksena kehon aineenvaihdunta kiihtyy ja kuona aineet lähtee liikkeelle. Nenä menee tukkoon . välillä kovastikin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      38
      2416
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      48
      2030
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      9
      1956
    4. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      48
      1695
    5. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      139
      1418
    6. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      24
      1086
    7. Lamppu syttyi

      Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️
      Ikävä
      68
      905
    8. Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki

      Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘
      Ikävä
      62
      893
    9. Talk Show isäntä Jimmy Kimmel sai kenkää

      Vasurina heitti sopimatonta läppää murhatusta Charlie Kirkistä tai oikeammin murhaajan poliittisesta taustasta ja kuinka
      Maailman menoa
      119
      888
    10. Jos voisit palata yhteen risteykseen

      ..mikä se elämässäsi olisi?
      Ikävä
      67
      876
    Aihe