niin hel..tisti peloteltiin mukuloita Äetsän klooritehtaalla. Sitten yläasteella peloteltiin ydinsodalla aivan tosissaan. Nyt kakaroita pelotellaan ilmastonmuutoksella ja lihan syönnillä. Ei lapsia saisi pelotella. Ei mikään ihme ettei lapsista kasvaa tasapainoisia aikuisia.
Muistan kun olin Sammun koulussa
Anonyymi-ap
12662
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kumma jos ei pystytä pelottelemaan tupakalla ja viinalla...? Nuo maittaa nuorisolle ja huumeetkin jopa ala-asteikäisille.
Opettajat ei pelottele alkolla ja tupakalla kun itsekin käyttävät noita, se on vaan normaalia nykyään?
Oli tutkimus että kaikkein eniten tupakoivat terveydenhuollon opiskelijat ja eniten käyttävät huumeita....seuraavaksi tuli ammattikoululaiset ja sitten lukiolaiset.
Ja sitten sekoillaan kännissä somessa
Koulu on kamala paikka ,jossa onnellisen lapsen itsetunto tuhotaan. Jos et ihan mahdu muottiin saat leiman joka säilyy koko kouluajan. Toivoisi opettajilta vähän muutakin ymmärrystä kun opetussuunnitelman läpi vientiä.
Vaikuttaa kuitenkin siltä ,että on opittu että ei kannata mennä
heikoille jäille pilkkimään.
Saksalaiset perustivat Keikyän "Finnish Chemicalsin 30-luvulla tänne Suomeen. Ja sieltä toimettiin zyklon beetä Saksaan juutalaisten kaasuttamiseen. Eivät tienneet tehtaassa mihin tarkoitukseen meni. Mutta asia tuli ilmi 20 vuotta sitten kun tehtiin historiantutkimusta kyseisestä firmasta joka on kai nykyään valtion omistuksessa . Kemira nykyään? Kertokaa tänne joka paremmin tietää,?
Anteeksi nyt vaan että jonkun pitää ottaa puheeksi kuinka Huittisissakin on "peukku" levinnyt. Vanhemmat katsokaa lastenne perään!!!!!
Muistan kanssa kun Huittisten halki kulkevalla rautatiellä vietiin Finnish Chemicalsin vaunuja. Äiti varoitti aina niiden myrkyllisyydestä.
Ja että jos noita vaunuja kaatuu pellolle, niin pojat ei saa mennä sinne keppeineen tonkimaan. Pitää tehdä putoamisesta ilmoitus Huittisten asemalle. Sieltä ne järjestää pelastustoimet ja Huittisten kloorikatastrofin etenemisen.
Kuka nostaa näitä vanhoja viestejä keskustelupalstalle? Mutta tosiasia kuitenkin että äärimmäisen vaarallinen tuo Äetsän tehdas
Ostin talon keikyästä -92 ja kuulemma kunta lahjoitti kaikille uusille asukkaille kaasunaamarin???? No enpä saanut semmoista.
Eipä hätää,.aikaa jo myyty tuo talo.