Elon Musk ostaa Nesteen tontin?

Anonyymi-ap

Ja perustaa siihen datakeskuksen?

10

816

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuuleman mukaan siihen tulee Kiinan valtion tiede- ja kulttuurikeskus.

    • Anonyymi

      Höpö,höpö trummi ostaa koko paltamon.

    • Anonyymi

      Ja Trumppi haluaa itselleen Kontiomäen asemarakennuksen.

    • Anonyymi

      Höpö höpö. Siihen tulee vahakabinetti, jossa on esillä kaikkien kolmen fiksun Paltamolaisen vahanuket.

      • Anonyymi

        Eli, Kiinalainen, Eskimo ja ja ja


    • Anonyymi

      Niin tekee. Tonttihan on pieni mutta ei se haittaa. Ylöspäin mahtuu, tekee niin korkean pytingin, että näkyy kajaaniin asti. Sähkön tarve on suuri. Leppikoskelle on jo aikoja sitten käynnistetty saneeraus suunnitelmat. Voimalan vanha turbiini uusitaan ja lisäksi siihen tulee toinen ns. Jälkiturbiini. Eli otetaan hyöty irti padon alta jälki virtaamasta. Juoksupyörä toimii uudella pintavirtaus roottorilla. Sellaisia on jo amerikassa ja muuallakin käytössä. Se vaatii tietenkin etillisen rakennuksen, koska suomessa on talvi. On suoranainen ihme, että suomen viisaat voimalaitos insinöörit ei tämmöisestä ole edes puhuneet. Jokainen älyää, miten valtavat sähkö ja vesivarat on menny hukkaan ja menee koko ajan suomessa kun samalla virtaamalla olisi tuotettu lähes tuplamäärä sähköä. Kuvitellaanpa kevät. Tulvavedet juoksutetaan tulvaluukkujen kautta "harakoille", kun kaikki vesi ei kerkiä mennä varsinaisten turbiinien kautta ja on pakko ohijuoksuttaa.

      • Anonyymi

        Siellähän on jo hommat käynnistetty. Asuin talot on pakkolunastettu ja kesällä alkaa purku. Sieltä annetaan kierrätykseen kaikki käyttökelpoiset rakennustarvikkeet. Purkaa pitää itse. Monessa asunnossa on uudet ikkunat ja kalusteet. Loput hoitaa kaivinkoneet. En ole ihan varma mutta joku viisaampi kertoi, että läpijuoksutettu vesi pumpataan takaisin ylävirtaan halvalla pörssisähköllä. Eli kierrätys on kova sana.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siellähän on jo hommat käynnistetty. Asuin talot on pakkolunastettu ja kesällä alkaa purku. Sieltä annetaan kierrätykseen kaikki käyttökelpoiset rakennustarvikkeet. Purkaa pitää itse. Monessa asunnossa on uudet ikkunat ja kalusteet. Loput hoitaa kaivinkoneet. En ole ihan varma mutta joku viisaampi kertoi, että läpijuoksutettu vesi pumpataan takaisin ylävirtaan halvalla pörssisähköllä. Eli kierrätys on kova sana.

        Ei ole yleistä tietoa mutta sen tiijän, että asukkaat on saanu hyvän korvauksen asunnostaan. Ja lähtörahaa on vorttumi maksanut vielä vissiin useita satoja tonneja jokaiselle.


    • Anonyymi

      Ja luulisi siitä olevan paltamolle hyötyä jonkin verran pitäs kai tulla työpaikkoja sitä kautta jopa paikkakuntalaisille vai

    • Anonyymi

      No sehän meni kajjaanin hyväksi kun ei pijetty jöötä. Ja kouvolaan myös kun ossaavat olla touhukkaana. Pitäsikkö paltamoon perustaa suunnittelukeskus. Semmonen koko maata kattava laitos. Sieltä voisi kaikki ostaa suunnittelupalveluita. Siellä iso joukko suunnittelisi, että mitä sitä seuraavina päivinä aina suunniteltasiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      184
      10250
    2. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      21
      9672
    3. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      164
      8244
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      279
      7716
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      169
      6631
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      88
      6060
    7. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      66
      5891
    8. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      103
      4947
    9. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      27
      4021
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      114
      2566
    Aihe