Miten verensokerinne reagoi proteiiniin? Pistättekö? Aiheuttaako vaikka pieni pakkaus raejuustoa muutoksia verensokeriinne?
Toinen kysymys, onko suomi24 tosiaan ainut foorumi diabetekselle nykyään?
Ykköstyyppiläisille kysymys
8
350
Vastaukset
- Anonyymi
Jos proteiinia on aterialla enemmän, pistän proteiinille pienen lisän, joko aterian yhteydessä tai tunti myöhemmin. Myös proteiinin laatu vaikuttaa ja jostain syystä kala kuin kala (lohi, kuha, siika, sardiinit, silakat...) nostaa verensokeria enemmän kuin esim. broileri tai raejuusto. Yön sokerit pysyy tasaisempina kun illalla syön hitaita hiilareita (ruisleipää yleensä) ja proteiinia (juustoa, kananmunaa tai tonnaria esim.) yöksi en proteiinille pistä.
- Anonyymi
Ja tosiaan proteiini nostaa minulla sokereita paljon paljon hitaammin kuin hiilihydraatit.
Ei taida olla ykkösille foorumeita enää muualla kuin facessa, välillä kaipaan vieläkin diabetesliiton vanhaa kunnon kohtauspaikkaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja tosiaan proteiini nostaa minulla sokereita paljon paljon hitaammin kuin hiilihydraatit.
Ei taida olla ykkösille foorumeita enää muualla kuin facessa, välillä kaipaan vieläkin diabetesliiton vanhaa kunnon kohtauspaikkaa.Tuli kysyttyä, koska minulla raejuusto, rahka, herat sun muut aiheuttaa melkoisen nopean verensokerin nousun. 3-5mmol hiilihydraatittomalla 200g rahkalla puolessa tunnissa, onko samaa kokemusta?
Punainen liha vaikuttaa vähän ja hitaasti.
kohtauspaikka oli minunkin mielestä hyvä. oikeastaan täydellinen - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuli kysyttyä, koska minulla raejuusto, rahka, herat sun muut aiheuttaa melkoisen nopean verensokerin nousun. 3-5mmol hiilihydraatittomalla 200g rahkalla puolessa tunnissa, onko samaa kokemusta?
Punainen liha vaikuttaa vähän ja hitaasti.
kohtauspaikka oli minunkin mielestä hyvä. oikeastaan täydellinenTosiaan itselläkin, jos syön pelkkää proteiinia ilman hiilihydraatteja, proteiinista johtuva nousu on voimakkaampi. Proteiini kai sokeristuu tuolloin tehokkaammin. Siksi yleensä yritän syödä välipalallakin aina vähän hidasta hiilaria ja kasviksia tms proteiinin lisäksi ja pistän vähän, niin proteiinin vaikutus jotenkin loivenee.
- Anonyymi
En laske proteiinille bolusta erikseen, ellei määrä ole erityisen suuri. Jos joku juustolajitelma, savukala tai vastaava aiheuttaisi hidasta nousua jälkikäteen, pumpun automaattikorjaus yleensä ne riittää tasoittamaan.
Jos ei riitä, tiukan paikan tulleen käydään manuaalille syöttämässä 0 grammaa ja katsotaan tarjoaako se korjausbolusta.- Anonyymi
Savulohi on oman kokemuksen mukaan kaikista pahin sokerin nostattaja. Nostaa hitaasti ja tosi tosi pitkään verensokeria, ärsyttävää pistellä pienen pieniä korjauspikoja parin tunnin välein useampia kertoja. Varmaan pumpulla on korjaukset helpommin hallittavia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Savulohi on oman kokemuksen mukaan kaikista pahin sokerin nostattaja. Nostaa hitaasti ja tosi tosi pitkään verensokeria, ärsyttävää pistellä pienen pieniä korjauspikoja parin tunnin välein useampia kertoja. Varmaan pumpulla on korjaukset helpommin hallittavia.
Pumpulla korjaus on huomattavasti helpompaa ja toisaalta kynillä käy helposti tällainen "rage bolusing" -ilmiö, jossa korjauksia on pistetty liian rajusti ja näitä saa tyhjillä kaloreilla sitten paikata. Pumpulla tähän on vaikeampi päätyä, kynillä tarkkuus on se 1 yksikkö, kestokynällä kai puoli.
Pumpun tarkkuus on 0,025 ja toisaalta automaattisesti vähentää basaalia, jos korjauksia on automaattisesti tai 0 grammaa syöttämällä tullut paljon. Siinä missä kynillä se pitkävaikutteinen on mahdollisesti rasitteena sen suuruisena kun se kerran tai pari päivässä on aseteltu.
- Anonyymi
Ai niin se toinen kysymys
"Toinen kysymys, onko suomi24 tosiaan ainut foorumi diabetekselle nykyään?"
Facebook-ryhmissä on keskustelua, mutta muita suomenkielisiä en tiedä. Suomi24 on ykköstyyppiin liittyvän keskustelun osalta kuollut.
Englanniksi Redditissä on muutama hyvä palsta myös spesifimmille aiheille, kuten eri pumppumerkeistä keskusteluun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi345167Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2815017Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä564471Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692425Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt461868Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu281804Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont211774Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi791713Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva151621- 1051486