Miten verensokerinne reagoi proteiiniin? Pistättekö? Aiheuttaako vaikka pieni pakkaus raejuustoa muutoksia verensokeriinne?
Toinen kysymys, onko suomi24 tosiaan ainut foorumi diabetekselle nykyään?
Ykköstyyppiläisille kysymys
8
306
Vastaukset
- Anonyymi
Jos proteiinia on aterialla enemmän, pistän proteiinille pienen lisän, joko aterian yhteydessä tai tunti myöhemmin. Myös proteiinin laatu vaikuttaa ja jostain syystä kala kuin kala (lohi, kuha, siika, sardiinit, silakat...) nostaa verensokeria enemmän kuin esim. broileri tai raejuusto. Yön sokerit pysyy tasaisempina kun illalla syön hitaita hiilareita (ruisleipää yleensä) ja proteiinia (juustoa, kananmunaa tai tonnaria esim.) yöksi en proteiinille pistä.
- Anonyymi
Ja tosiaan proteiini nostaa minulla sokereita paljon paljon hitaammin kuin hiilihydraatit.
Ei taida olla ykkösille foorumeita enää muualla kuin facessa, välillä kaipaan vieläkin diabetesliiton vanhaa kunnon kohtauspaikkaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja tosiaan proteiini nostaa minulla sokereita paljon paljon hitaammin kuin hiilihydraatit.
Ei taida olla ykkösille foorumeita enää muualla kuin facessa, välillä kaipaan vieläkin diabetesliiton vanhaa kunnon kohtauspaikkaa.Tuli kysyttyä, koska minulla raejuusto, rahka, herat sun muut aiheuttaa melkoisen nopean verensokerin nousun. 3-5mmol hiilihydraatittomalla 200g rahkalla puolessa tunnissa, onko samaa kokemusta?
Punainen liha vaikuttaa vähän ja hitaasti.
kohtauspaikka oli minunkin mielestä hyvä. oikeastaan täydellinen - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuli kysyttyä, koska minulla raejuusto, rahka, herat sun muut aiheuttaa melkoisen nopean verensokerin nousun. 3-5mmol hiilihydraatittomalla 200g rahkalla puolessa tunnissa, onko samaa kokemusta?
Punainen liha vaikuttaa vähän ja hitaasti.
kohtauspaikka oli minunkin mielestä hyvä. oikeastaan täydellinenTosiaan itselläkin, jos syön pelkkää proteiinia ilman hiilihydraatteja, proteiinista johtuva nousu on voimakkaampi. Proteiini kai sokeristuu tuolloin tehokkaammin. Siksi yleensä yritän syödä välipalallakin aina vähän hidasta hiilaria ja kasviksia tms proteiinin lisäksi ja pistän vähän, niin proteiinin vaikutus jotenkin loivenee.
- Anonyymi
En laske proteiinille bolusta erikseen, ellei määrä ole erityisen suuri. Jos joku juustolajitelma, savukala tai vastaava aiheuttaisi hidasta nousua jälkikäteen, pumpun automaattikorjaus yleensä ne riittää tasoittamaan.
Jos ei riitä, tiukan paikan tulleen käydään manuaalille syöttämässä 0 grammaa ja katsotaan tarjoaako se korjausbolusta.- Anonyymi
Savulohi on oman kokemuksen mukaan kaikista pahin sokerin nostattaja. Nostaa hitaasti ja tosi tosi pitkään verensokeria, ärsyttävää pistellä pienen pieniä korjauspikoja parin tunnin välein useampia kertoja. Varmaan pumpulla on korjaukset helpommin hallittavia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Savulohi on oman kokemuksen mukaan kaikista pahin sokerin nostattaja. Nostaa hitaasti ja tosi tosi pitkään verensokeria, ärsyttävää pistellä pienen pieniä korjauspikoja parin tunnin välein useampia kertoja. Varmaan pumpulla on korjaukset helpommin hallittavia.
Pumpulla korjaus on huomattavasti helpompaa ja toisaalta kynillä käy helposti tällainen "rage bolusing" -ilmiö, jossa korjauksia on pistetty liian rajusti ja näitä saa tyhjillä kaloreilla sitten paikata. Pumpulla tähän on vaikeampi päätyä, kynillä tarkkuus on se 1 yksikkö, kestokynällä kai puoli.
Pumpun tarkkuus on 0,025 ja toisaalta automaattisesti vähentää basaalia, jos korjauksia on automaattisesti tai 0 grammaa syöttämällä tullut paljon. Siinä missä kynillä se pitkävaikutteinen on mahdollisesti rasitteena sen suuruisena kun se kerran tai pari päivässä on aseteltu.
- Anonyymi
Ai niin se toinen kysymys
"Toinen kysymys, onko suomi24 tosiaan ainut foorumi diabetekselle nykyään?"
Facebook-ryhmissä on keskustelua, mutta muita suomenkielisiä en tiedä. Suomi24 on ykköstyyppiin liittyvän keskustelun osalta kuollut.
Englanniksi Redditissä on muutama hyvä palsta myös spesifimmille aiheille, kuten eri pumppumerkeistä keskusteluun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17711228
- 545338
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462587- 372266
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131791Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,431695Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta351347Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v371289Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61106Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo1161021