Pilariomenapuu

tahtoo piirakkaa

Onko kokemuksia pilariomenapuista? Minäpä kerron omistani.Ostin 2 kpl.kolme vuotta sitten pieneen rivitalopihaani.Ensimmäisenä vuonna kukkivat kauniisti, mutta raakileet kuivuivat pois. Toisena vuonna toiseen tuli yksi omena.Tänä kesänä ei kumpikaan edes kukkinut!! Koskahan mahtaa saada omenapiirakkaa?

4

11134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • istuttaja

      sellasia, mutta en uskaltanut ostaa.
      Ostin pilarimännyn, saas nähdä, mikä tulee??

      Niitä pilaripuita on aivan mielettömästi nykyään, sopiihan ne pieneenkin pihaan.

      Minulla on pilari-pihlaja, -haapa ja nyt tuo -mänty.
      Niin, on vielä pilari-leppä, jostain Kotkasta tai Haminasta löytynyt.

      Hyvin ne kyllä menestyy, tiedä sitten niistä hedelmäpuista.......

    • Riilii

      Ostimme pilariomenapuun vuonna 2000 pihaamme ja tuntuu, että tähän mennessä puu on kasvanut vain pituutta ja kokoa, varren hakaisijakin on jo noin 8-10 cm. Viime vuonna tuli ensimmäisen kerran muutama omena, jotka kuitenkin olivat toukkaisia ja jäivät näin syömättä. Keväällä ruiskutimme omenapuut torjunta-aineella tuholaisia vastaan. Nyt omenoita on tulossa runsaasti. Olen koko ajan ihmetellyt pilariomenapuutani, koska siinä on todella runsaasti lehtiä verrattuna tavalliseen omenapuuhun ja pelkäänkin, ettei ruiskutukset auta, koska runsas lehdistö saattaa juuri houkutella suojiinsa omenapuun tuholaisia. Katsotaan nyt mitä tulee.

      Ihmettelin samaa kuin sinäkin, että milloin saadaan satoa ja runsaasta lehdistöstä, kysyin asiaa puun myyneestä puutarhasta - heidän mukaansa meillä saattoi olla liian runsasravinteinen maa, kun kysymyksessä oli uusi piha. Samalla he neuvoivat antamaan omenapuille jo kesän puolivälistä alkaen syysravinnetta, mikä edesauttaa kukkasilmujen syntymistä seuraavalle vuodelle. .....että tälläinen tarina.

    • Anonyymi

      Kesti useamman vuoden, ennenkuin pilariomenapuusta tuli satoa. Nyt on 12 vuotias ja ekaa kertaa kunnolla omenoista. On jo tosi korkea.

    • Anonyymi

      Eka vuosi olisi pitännyt poistaa kaikki kukat, muuten kaikki omenapuun voimat menevät hedelmän kasvatukseen. Pitäisi, että puu kasvata ensi juuresto!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      226
      3911
    2. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      32
      3225
    3. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      33
      3214
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      24
      3137
    5. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      101
      3058
    6. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      7
      2897
    7. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      9
      2498
    8. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      88
      2312
    9. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      231
      2285
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      9
      2098
    Aihe