Onko olemassa uusia autoja joissa ei ole ajovaloautomatiikkaa. (Suomessa ajovalojen käyttö pakollista aina)
Kysymys
tietäjille
3366
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
vielä. Ensinnäkin ajovalojen käyttö taajamissa päiväsaikaan on hirvittävää tuhlausta ja toiseksi on hyvä, että ei tarvitse autoilun luvatuissa maissa kuten Saksassa lomamatkalla ajaa valot päällä. Haluan edelleenkin itse päättää milloin kytken valot päälle, enkä tehdä sitä poliittisen vasemmiston ehdoilla, joka näitä typeriä lakeja tähän maahan säätävät.
Voitko ystävällisesti mainita auton (autojen) merkin.
Muistaakseni Chryslerin PT cruiserissa ei ole automatiikkaa, ainakaan vuoden 2002 mallissa. Taisin lukea TM:stä, että monessa muussakaan ko. merkin vehkeessä ei ole.
Samoin ei taida olla Citroen C4:ssä, tämä tosin voi olla väärin muistettu. Tietysti sellaisissa autoissa ei ole, mitkä on alunperin myyty sellaisiin maihin missä ei valoja päivällä käytetä.