On vain kaksi joukkoa, kumpaan sinä kuulut

Anonyymi-ap

Puhujaveljet usein sanovat, että on vain kaksi joukkoa. Ne, jotka ovat matkalla taivaaseen ja ne, jotka ovat matkalla kadotukseen. Kumpaan sinä kuulut?

Mutta onko jaottelu oikeasti noin jyrkkä?
Nykytiedon valossa ei. Vanha käsitys toistaa iänikuista mantraa siitä, että olisi vain kaita ja lavea tie. Ja voit olla vain jomman kumman tien kulkija.
Kaita tie veisi taivaaseen ja lavea helvettiin.
Minä voin tunnustaa, että asia ei ole näin kaksioikoinen. Teitä on kuulkaat paljon enemmän ja moni tuo vieläpä takaisin. Myös taivaaseen vie useita teitä. Eli on olemassa erilaisia menetelmiä pelastaa sielu. Siksi meillä on runsaasti eri uskontoja! Ei ne uskonnot siis turhaan ole olemassa.
On myös useita teitä mennä kadotukseen. Mutta turvallisesti voin todeta teille, ettei kadotus tarkoita helvettiä. Kadotuksen jälkeen vain kaikki loppuu. Useimmat ovat tyytyneet ajatukseen, että kuoleman jälkeen ei ole mitään. Se on ihan yhtä hyvä ajatus, kuin se, että saa viettää iäisyyden taivaassa. Loppusijoituspaikkoja on muitakin, kuin vain taivas ja kadotus (joka ei ole ikuinen). On olemassa useita eri kerrostumia taivasverkostossa. Kaikki taivaaseen pääsevistä ei siis asetu samaan taivaaseen, ja kaikki taivaat eivät ole myöskään ikuisia. Suurimmassa osassa niissäkin on loppunsa ja sinne pääsevät ovat tavallisia kuolevaisia. He siis syntyvät uudelleen uudessa universumissa. Ikuiseen taivaaseen matkanneet viettävät loppu elämänsä taivaassaan ja sekin on aivan fine!

5

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taivaaseen ei kannata edes pyrkiä. Timpuri ei ole saanut 2000 vuoteen mitään raportoitavaa aikaiseksi sijojen valmistamisen suhteen. Joten tuskinpa pääurakoitsijakaan kannattaa ottaa enää ihan aikuisten oikeasti vakavissaan.

      • Anonyymi

        Kaikki taivaat ovat tavoittelemisen arvoisia. Niin iankaikkiset taivaat, kuin määräaikaisetkin. Iankaikkisessa on se etu, että siellä ei voi enää langeta. Määräaikaisissa taas se etu, että jos kyllästyy siellä elosteluun, voi aina uskoa sen universumin evankeliumit ja valita siellä halutun tien. Jos haluaa, että kaikille tulee aikanaan lopullinen loppu, voi vielä valita kadotuksen. Iankaikkisessa taivaassa et voi enää valita kadotusta, sillä se taivas on loppusijoituspaikkasi. Olet siellä siis iäti kyllästyit siihen tai et.


    • Anonyymi

      Kristityt on ihan sekasin gulagille vain kaikki

    • Anonyymi

      Vertauskuvallinen tulkinta "viimeisestä tuomiosta" tarkoittaa jokaisen ihmisyksilön kuolemanjälkeistä olotilaa henkimaailmassa.

    • Anonyymi
      UUSI

      Nämä kaksi joukkoa vetävät pitkää siestaa yhtälailla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö, että haluaisin panna

      Sinua. Onko sinulla samanlaiset ajatukset ja tunteet?
      Ikävä
      171
      3134
    2. Se oli siinä sitten

      Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on määrännyt kaiken maan Ukrainalle toimittaman sotilaallisen tuen tauolle, kertoo
      NATO
      726
      2540
    3. Paljonko aikaa on kulunut siitä kun viimeksi tapasit hänet?

      Päiviä? Viikkoja? Kuukausia? Vuosia?
      Ikävä
      54
      2426
    4. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää?
      Ikävä
      146
      2301
    5. Ajelen varmaan siellä suunnalla

      taas yöllä, vahingossa käyn sun pihalla. 😏 m
      Ikävä
      67
      1966
    6. Trump tekee rauhan Amerikan ja Venäjän ehdoilla

      Ukraina luovuttaa Venäjän haluamat alueet Venäjälle. Ukraina luovuttaa Amerikan haluamat arvokkaat mineraalit Amerikall
      Maailman menoa
      267
      1805
    7. Hyväksytty kaivattusi

      Vartaloa vai et? Rehellinen vastaus
      Ikävä
      31
      1401
    8. Syvälliset keskustelut

      Olisivat tärkeintä ensisijaisesti hänen kanssaan Tulisi sellainen hetki, mutta kaikki meni pieleen
      Ikävä
      20
      1339
    9. Minulta loppuu aika

      Halusin olla täydellinen. Nyt näyttää siltä että viimeinen kiristys jää puolitiehen, sillä h-hetki on jo ihan kohta käsi
      Ikävä
      36
      1279
    10. Olisipa sitä henkisesti eheämpi ja rohkeampi

      mikään maallinen mammona ei itseäni kiinnosta, eikä sen menetys kiinnostus. Mutta kun kohtaa jonkun sykäyttävän ihmisen,
      Ikävä
      16
      1235
    Aihe