XC60 ostoksilla

Anonyymi-ap

Olen kovasti etsinyt netistä (ja käynyt parissa liikkeessäkin) vaihtoautoa ko. mallia itselleni. On käynyt ilmi, että hyvin useissa niistä on (Panorama) kattoikkuna, ainakin hakemassani värissä. Lisäksi ei ole löytynyt juuri yhtään pelkällä bensalla tai dieselillä kulkevaa.
Tästä voinee vetää johtopäätöksen, että kattoikkuna on aiheuttanut sen verran harmia, että autosta halutaan eroon. Minustakin se on ihan turhake, miksi kukaan haluaisi autoonsa sellaisen ?
Ja ilmeisesti sitten ihmiset haluavat edelleen sekä bensa että dieselkäyttöisiä autoja, joten ne menevät heti kaupaksi.
Ja itselatautuvia hybridejä lienee myös aika vähän, ainakaan ilmoituksissa ei siitä mainita, kaikki hybridit on laitettu ilmoituksiin plug-in latauspistokkeella oleviksi. Itse ajattelin ensin itselataavaa, mutta tulin nyt toisiin ajatuksiin. Tuo plug-in on itse asiassa ok minulle, asentaa vain autotalliinsa oman latausaseman, niin ei tarvitse julkisilla jonotella ja sählätä joidenkin sovellusten kanssa. Ja jos lataus jossain kohtaa loppuu, aina voi sitten ajella bensalla jota voi helposti tankata tarvittaessa lisää.

PS. Miksi muuten tällä palstalla ei ole XC60 ym. muille XC-malleille omaa kohtaa ? Onhan se aika suosittu maasturimalli.

Terveisin
Nais Kuski

7

481

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nettiautossa on 255 kpl jotka on myynnissä autoliikkeissä. Jos noista ei sopivaa löydy niin sitten pitää etsiä vaikka Ruotsin puolelta ja hakea tai haetuttaa se Suomeen.

      Kattoikkuna? Vaiko lasinen katto?

      Ainakin toisessa merkissä, tuo lasikatto kun halkeaa, niin sen uusiminen on tuhansien eurojen juttu. Alunperin kerrottiin ettei se voi missään olosuhteissa haljeta, mutta niin niitä haljenneita vaan näkyy.

      En tiedä onko volvossa vahvempaa materiaalia, mutta itse jättäisin lasikattoversion ostamatta, ihan siitä syystä etten tarvitse sellaista mihinkään.

    • Anonyymi

      " Ja jos lataus jossain kohtaa loppuu, aina voi sitten ajella bensalla jota voi helposti tankata tarvittaessa lisää."

      Latauksella pääsee sen 60km ja sen jälkeen bensamoottorilla niin paljon kuin jaksaa ajella. Kulutus on toki 8 - 10 litraa satasella.

      • Anonyymi

        puhut jostain vanhasta mallista jos pääsee vain 60 km,eikä tuo kulutus 8-10 ole minusta paha tuonkokoiselle autolle


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        puhut jostain vanhasta mallista jos pääsee vain 60 km,eikä tuo kulutus 8-10 ole minusta paha tuonkokoiselle autolle

        Työkaveri osti tuollaisen muutama vuosi sitten eikä sillä päässyt kuin sen 60km maantieajoa sähköllä. Kotiinpäin piti jo ajella sitten bensalla.

        En tiedä miten pitkälle uudemmilla pääsee, mutta eipä aloittajakaan ollut uutta katsomassa.

        Ja kympin kulutus on tuollaiselle autolle ihan normaali lukema, mutta se voi yllättää jos on asennoitunut niin, että se vie sen luvatun 2 litraa satasella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Työkaveri osti tuollaisen muutama vuosi sitten eikä sillä päässyt kuin sen 60km maantieajoa sähköllä. Kotiinpäin piti jo ajella sitten bensalla.

        En tiedä miten pitkälle uudemmilla pääsee, mutta eipä aloittajakaan ollut uutta katsomassa.

        Ja kympin kulutus on tuollaiselle autolle ihan normaali lukema, mutta se voi yllättää jos on asennoitunut niin, että se vie sen luvatun 2 litraa satasella.

        ei kannattaisi puhua mitään jos asiasta ei tiedä mitään,juuri niissä muutaman vuoden ikäisissä t8 hydribeissä oli panoraamakatto vakiona muihin lisävaruste noin 1400e+ alv


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ei kannattaisi puhua mitään jos asiasta ei tiedä mitään,juuri niissä muutaman vuoden ikäisissä t8 hydribeissä oli panoraamakatto vakiona muihin lisävaruste noin 1400e alv

        Jaa, meinaat että työkaveri valehteli ajomatkan määrän alakanttiin?

        Ihme touhua mutta pakkohan se sitten on uskoa.


    • Anonyymi

      kyllä oli aloittaja akalla tyhmät puheet

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      195
      6828
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2016
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1668
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1218
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1088
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1055
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      967
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      919
    Aihe