Suomi varautuu siihen, että USA ei olisi sitoutunut Naton 5. artiklaan

Anonyymi-ap

Kyllä maailmaan puhetta mahtuu. Miten koko maailmaa avustava kansalaisiaan tappoverottava konkurssi-Suomi yhtäkkiä pystyisi vahvistamaan resurssejaan yksinjäämiseen hyökkäyksen kohteeksi joutumisen varalta?

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/e28ca7dd-28e0-4c4b-ac1e-e72572ba86b4

Aseiden ja ammusten valmistuksen moninkertaistaminen olisi pitänyt aloittaa jo kolme vuotta takaperin, mutta likimain ainoa mitä on saatu kansallisesti aikaiseksi on miehistönkuljetusajoneuvojen tuotannon lisääminen. Rynkyt ovat vanhentunet käsiin, kun Venäjän suojavarusteet ovat kehittyneet. Miinoista on luovuttu viher-vasemmistolaisen hyvesignaloinnin vuoksi. Hyppymiinasta ei tullut ikinä mitään. Maailmalta hyppymiinoja olisi ostettavissa, mutta kun rahaa ei ole. Rahat meni Kreikan sukellusvenehankinnan tukemiseen, afganistanin lukutaitokampanjaan ja Mombasdan sataman upgreidaukseen. Toista miljardia vuodessa kuluu Afrikkaan ja pari miljardia vuodessa Ukrainaan. Hävittäjähankinta on vaiheessa vielä monta vuotta. Ohjuksia on muutaman päivän tarvetta vastaavasti.

Tornin toverit, häkkäset ja muut kenraalit ovat paljastuneet hupiukoiksi ennustuksinensa. 800.000 reserviläiselle ei ole sodanajan sijoituspaikkaa. Tosiasiallisesti taistelukunnossa olevia ressuja on vain murto-osa siitä millä määrällä julkisuudessa on mahtailtu.

Tornin juopot kuvittelivat Suomen olevan kuin joku suurempikin sotilasmahtimaa niin kauan, kun lähialueilla ei ollut konfliktia. Venäjän hyökkäyssodassa aseiden ja tarvikkeiden kulutusmäärät yllättivät tornin housut kintuissa sadan tiedustelulennokin kanssa. Vuosikymmenten ajan hiotut taktiikatkin on osoittauneet muistoksi 1900-luvulta.

7

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siinä se nato homous nähtiin . Ei apua suomelle . Tiesin tän jo silloin kun , koheltajat meni pelolla natoon , kun haluttiin . Sotilaallista tukea usalta .
      Suomen sota kiihkoilijat vois perua hävittäjä tilauksen . Ja ostaa koneet ja droonit muualta . Suomi laitto rahansa väärään hepoon .

    • Anonyymi

      Uusi rynkky on jo testi- tai valintakierroksella. Toivottavasti sitä tehdään kerrankin kunnollisen kokoinen sarja, kun on piikki vähän auki. Käyttöaika kuitenkin ehkä 80-100 vuotta tulevaisuuteen.

      • Anonyymi

        50 vuotta vanha ampuma-ase on museokampe.


      • Anonyymi

        Se uusi rynkky on ihan lelupaska ase. Nato 5.5.56 on risuherkkä paska joka ei läpäise edes 100m tavallista takkia. Sillä jenkit hävisi vietnammin sodan. Rk-62 7.62 on Suomen olosuhteisiin paras vaihtoehto, tehokas ja tarkka. RKta on arvosteltu maailman parhaimmaksi rynäkkökiväärliksi. Suomi ei tarvitse mitään uutta rynkkyä.


    • Anonyymi

      ois parree varautua, USA varautuu pommittaa suomen kentät ja muut kohteet Iivanan tunkeuduttua suomeen, doktriinit lie minäkään muuttuneet

    • Anonyymi

      Ydinasetta vastaan on vaikea taistella. Mitään ydinpelotetta ei ole, koska kukaan ei uskalla käyttää. Jos käyttää, niin pitää muistaa, että ydinsodassa ei ole voittajaa.

      • Anonyymi

        Taktisia (pienempikokoisia) ydinaseita uskalletaan käyttää ja doktriineissa on ennakoitu, ettei ydinaseisku tai muutama kuitenkaan aloittaisi täyden mittakaavan ydinsotaa. Ydinohjuksilla varustetut suklarit ovat täst esimerkki. Niiden ensisijainen merkitys on toimia neuvotteluvaltteina (pelotteena) tilanteissa joissa ydinaseita on jo käytetty. Tyyliin jos ydiniskun tehnyt ei suostu neuvotteluihin, tätä vastaan voidaan suunnata vielä N+1 ydiniskua.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      77
      5952
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3281
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      44
      2908
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2142
    5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      28
      2111
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      110
      1960
    7. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1899
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      177
      1877
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1548
    10. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      17
      1318
    Aihe