Onkohan missään kumivene sivuja? Oon moista hiukan ostamassa mut en tiedä niistä mitään, mistähän sais tietoo??
kumivene juttuja
esko
81804
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
http://www.sakaco.fi/
http://www.mcsea.fi/grand/grand.htm
Länsimaiset materiaalit ja komponentit, ukrainalainen työn hinta. Toimiva yhdistelmä.
Voit kaikin mokomin maksaa "täyslänsimaisista" merkeistä enemmän, jos haluat elvistellä veneesi statusarvolla.
Itselläni on Brig. Olen tyytyväinen.
Maailmassa ei uskoakseni ole loppujen lopuksi kovinkaan montaa kumiveneverstasta... eiköhän ne vanhat länsimerkit tehdä nykyään Kiinassa.
Itse ostin vuosi sitten Honda-Marinen alumiinisisäpohjalla varustetun kumpparin, ja tyytyväinen olen ollut. Hinta/laatu-suhde tuntui vertailua tehdessäni olevan hyvin paikallaan ja ulkonäkö mielestäni tyylikkäimmästä päästä. Kiinasta se kuitenkin tulee tuokin, tehtaan nimikin ilmoitetaan komeasti tyyppikilvessä... luultavasti sama tehdas tekee veneitä ties kuinka monelle eri merkille.
Niin... mallisto löytyy osoitteesta http://www.brandt.fi
Joo mallit alkaa oleen selvillä. mut millanen kumivene on käytössä. Uskoakseni tukeva,kantaa porukkaa hyvin ja kai aallokossakin pääsee. Mutta entä liukuominaisuudet??eli miten noin lyhyt vene nousee plaaniin?? Entä toi säilytys,pitääkö löytää lämmin talvehtimispaikka? Kiitos vastauksista!!
Kattelin brig-malleja. Oli levypohjaa ja ilmapohjaa. Mitä meinaa?? ruusuja ja risuja molemmista. Entä noi tehoalueet? jos max 15hv niin onko kuitenkin parempi ottaa pykälää isompi paatti esim. max25hv että säilyy ominaisuudet.
Kumppareita on rima-pohjaisia, levy-pohjaisia,
ilmapohjaisia ja lujitemuovi-pohjaisia (RIB).
Sitten löytyy vielä alumiinirunkoisiakin.
Nykyiset ilmapohjaiset ovat korkeapainepohjia,
joten ne eivät 'hylly' kuten entiset vastaavat
ja rimapohjaiset. Niiden kummankin valttina on
keveys ja purettavuus. Yleensä ne ovat pienemmästä päästä. Levypohjainen on myös purettava, mutta työläämpi.
Itselläni on Brig 300 levypohjalla ja puran sen vain talveksi ja vien ponttooniosat kotiin. Säilytys mielellään suojattuna (peite)
onnistunee ihan hyvin ulkonakin talvisaikaan.
RIB-versio on selkeästi paras ajettava ja ei ole
niin väliä sisäpohjaan kertyvän hiekan ymv. suhteen. Hinnat ovat vastaavasti kovempia ja niitä et pura.
Minä en ylilataisi kumpparia liioilla hevosilla.
Omassani on 5 hp ja yksin menee (90 kg) plaanissa. Kahden aikuisen kera nihkeästi.
Maksimisuositus on 15 hp ja luulen kyllä, että
8-10 hp olisi ihan riittävä teho. Se on sitten
2-sylinterinen kone, joka painaa (kantaminen) ja
maksaa selkeästi enemmän.
Käyttötarkoitus ratkaisee, mutta oma rankingini on: RIB, levypohja, korkeapaineilmapohja, rimapohja ja viimeksi 'löysä' ilmapohja.
Tärkeää kaikissa on, että ponttoonit (myös mahdollinen ilmaköli) ovat täyteen pumpattuja !
Siis säilytys talven yli pihalla!! Eikö se murru? Millä moista muuten paikataan?
Onpa kumma kun tätä ei poisteta kun toisilta viedään aivan asiallinen postaus.
tää oli ostamassa 2005, myyny jo poiskin