Vuokra asunnot, kiinteistö- ja huoneistokaupat (välitystoimistot)

Anonyymi-ap

Keskustelupalsta Kemissä joku kertoi kuinka väkiluku vuosien aikana vähentynyt.
Hyvin monilla paikkakunnilla olisi ehkä jopa kymmenen kertaa enemmän myyntikohteita ja vuokra asuntoja tarjolla? Ilmeisesti välitystoimistot tahalaan eivät niitä vuokraa jotta voivat pitää yllä korkeaa hintatasoa. Huomannut noin muutenki asuntomarkkinoilla olevan edelleen pysähtynyt tilanne, ostajia liikkuu lähes olemattomasti. Nekin ovat lähes loppu jotka vuosi kaksi sitten ostivat tontin johon rakennuttivat. Kerrostaloja edelleen rakennusfirmat rakentaa vaikka niihin ei ole juurikaan ostajia.
Oliko Yle jossa esitettiin hintojen hivenen nousseen vaikka ei ole ostajia totesivat. Onkohan tuossa se jolla yrittävät kiihredityttää ennen kuin hinnat nousee, vaikka ei voi nousta kun raha edelleen kallista. 0,25% pudotus voi olla nousua jo syksyllä 0,50%?
Se vertailukohtana millä ihmisiä höynäytetään, niitä on paljon. Oli eräski kerta kun tunnettu pankinjohtaja radio ohjelmassa kertoi lopuksi "nyt kannattaa ostaa osakkeita" mikrofoni sattui vain oleen vielä päällä kun kuului noiden sanojen lisäksi "toivottovasti." Tuolloin sitten käviki jonkun ajan kukuttua pörssiosakkeiden romahdus.

0

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

        sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
        Maailman menoa
        248
        6207
      2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

        On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
        Maailman menoa
        155
        6018
      3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

        Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
        Maailman menoa
        252
        5088
      4. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

        (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
        Maailman menoa
        52
        4600
      5. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

        Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
        Maailman menoa
        44
        4390
      6. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

        voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
        Maailman menoa
        64
        4229
      7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

        mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
        Maailman menoa
        68
        4167
      8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

        ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
        Maailman menoa
        37
        3704
      9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

        Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
        Maailman menoa
        68
        2622
      10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

        Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
        Ikävä
        58
        2079
      Aihe