Mikä kukka?

Kasvi on valkoinen, viisisakarainen, tähdenmuotoinen kukka. Sillä on ulkoneva vihreä keskiosa ja siitä lähtee keltaiset "haituvat" terälehtiin päin. Kasvilla ei ole juurikaan lehtiä. Löysimme kasvin kuivasta havumetsästä. Kasvi on pohjois-suomessa. Tiedättekö mikä kasvi on kyseessä?
2310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

- Mustakoiso (Solanum nigrum)
- Tähtitalvikki (Pyrola uniflora) tai joku muu Pyrola laji
- Vilukko (Parnassia palustris)
- Ruohokanukka (Cornus suecica)

muun muassa...

Äänestä
  • kukka oli tähtitalvikki. kiitos vastauksesta :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kukka kirjoitti:

Kasvi on valkoinen, viisisakarainen, tähdenmuotoinen kukka. Sillä on ulkoneva vihreä keskiosa ja siitä lähtee keltaiset "haituvat" terälehtiin päin. Kasvilla ei ole juurikaan lehtiä. Löysimme kasvin kuivasta havumetsästä. Kasvi on pohjois-suomessa. Tiedättekö mikä kasvi on kyseessä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu