Hesarin turvallisuuspuhe ei tunne edelleenkään ydinsodan uhkaa

Anonyymi-ap

Helsingin Sanomat otti pääkirjoituksessaan 7.3. kantaa Yhdysvaltain päätökseen lopettaa tiedustelutietojen toimittaminen Ukrainaan. Tämä kielto koskee nimenomaan niitä tiedustelutietoja, joita NATO-maat Britannia, Ranska ja Yhdysvallat ovat käyttäneet, kun Venäjän aluetta on pommitettu Ukrainan nimissä länsimaisilla ohjuksilla. Sakan tuleva liittokansleri Frierich Merz on ilmoittanut, että hän sallii myös saksalaisten Taurus ohjusten ampumisen Venäjän alueelle, minkä edellinen kansleri Schulz oli kieltänyt.

Venäjä on toistuvasti ilmoittanut, että keskimatkan ohjusten ampuminen Venäjälle tekee USA:sta, Britanniasta ja Ranskasta sodan osapuolia, koska sen edellytyksenä on USA:n tiedustelutietojen ohella ohjuksia toimittaneiden maiden sotilashenkilökunnan osallistuminen ohjusten laukaisemiseen. Venäjä on myös ilmoittanut harkitsevansa vasaiskuja NATO-maiden sotilaskohteisiin.

Jos tähän vaiheeseen edetään, ollaan käytännössä kolmannessa maailmansodassa, jolloin ydinsodan mahdollisuus tulee erittäin todennäköisesti. Ydinpommien laajamittainen käyttö merkitsi sitä, että ainakin EU-Eurooppa ja eurooppalaiset pyyhkiytyivät ikuisiksi ajoiksi maailmankartalta.

Hesarin toimitus ei tapansa mukaan mainitse sanallakaan kolmannen maailmansodan ja ydintuhon uhkasta. Sen sijaan se ampuu täyden laidallisen viime vuosilta tyypillistä sotapropagandaa. Tulitus suuntautuu nyt myös Trumpin hallitukseen, joka suhtautuu vakavasti kolmannen maailmansodan mahdollisuuteen. Samaa toivoisi totisesti myös suomalaiselta medialta ja suomalaisilta poliitikoilta.

5

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hesari ei muista,että Yhdysvallat jo 1990mluvulla imoitti ydiaseen käytöstä, että jos sen etu vaatii,lailla !?

    • Anonyymi

      Hyvä muistutus aloituksessa kolmannen maailmansodan ja samalla ydinsodan vaarasta!

      Suomalaiset päättäjät eivät näytä kannattavan rauhanneuvottelujen aloittamista, sensijaan he ovat innokkaasti lietsomassa sodan jatkamista Ukrainassa.

    • Anonyymi

      Eurooppa pelkää, että sota tulee väärin sammutetuksi, jos se lopetetaan Trumpin johdolla. Niinpä Eurooppa haluaa säilyttää kasvonsa tukemalla sodan jatkumista.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tekevätkö he tuota sodan lietsontaa tyhmyyksissään, vai kauniimmin sanottuna, eikö heillä ole valtiomiehen/naisen taitoa saamassaan tehtävässä?

      Suomalaiset sotaintoilijat pitäisi nyt lähettää Ukrainan etulinjoille "taistelemaan" Ukrainan puolesta.
      Tepastelu suojatulla foorumilla sotasankarin kanssa vaikuttaa lähinnä naurettavalta, turhan julkkiksen touhulta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      94
      3562
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      44
      2927
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      74
      2396
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2338
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2301
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2267
    7. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      2163
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      2127
    9. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      116
      2078
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      62
      1984
    Aihe