Suomipojilta ei 50:n hiihto ole joukkueena sujunut kymmeniin vuosiin arvokisoissa. Hyvä kun on saatu jokunen hiihtäjä matkaan kuninkuuslajiin.
Eli muutamalla ukolla on lähdetty. Iivo yleensä ainoana, joka menestyy tai edes keskittyy kisaan.
Montakohan ukkoa lauantaina on rivissä? Ja kuinka moni heistä on pakotettu ladulle? Kuinka moni keskeyttää, eli on ilman taisteluasennetta mukana?
Muistakaa myös Lahden MM-kotikisat vajaan 10 vuoden takaa Salpparilta, kun Iivo ja Musti jättivät tämän MM-finaalin väliin ja alkoivat keskittyä Holmenkollenille. Siis kotiyleisön edessä MM-kisoissa! Anteeksiantamatonta!
Jatkuuko 50 km:n häpeä?
9
230
Vastaukset
- Anonyymi
Ja häpeä jatkuu: ei täyttä joukkuetta kumpaankaan kuningasmatkaan. Taaskaan. Hävetkää!!!
- Anonyymi
Tota asiaa en mäkään ymmärrä. Täys joukkue kisaan vaikka sitten niitä nuorempia hakemaan kokemusta isoista kisoista ilman sijoitustavoitteita. Mitaleille ei oo mahdollisuutta muutenkaan ja suomen hiihtomaajoukkueessa riittää kyllä sakkia.
Näyttää myös siltä (varsinkin naisissa) et jos ei oo 30v + niin ei pärjää.
- Anonyymi
Kun suksipaletissa ei ole suolalumeen sopiviä, on turha lähteä tuottamaan sitä häpeää, kun häviää Jouhaukille 10 min, niin miehet kuin naisetkin.
- Anonyymi
Turha tässä on suomalaisia haukkua. Norja voittaa taas. 5 parhaan joukossa 4 norskia. Ihmetyttää vaan miten esim Valnes ja Grugeri uskaltaa hiihtää, kun niillä on sydänvika(rytmihäirö). Grugerilla vielä selkävaivoja... Niin no. Saavat varmaan käyttää doping listalla olevaa lääkettä..
.joukkuelääkärin luvalla. Näinhän se menee ja kultaa tulee.- Anonyymi
Klabi juoksee mäet ja hiihtää välillä ja voittaa kaikki matkat sprintistä maratoniin!
Harvinaista ylivoimaa. KLÄBO ON KAIKKIEN AIKOJEN PARAS HIITÄJÄ!
- Anonyymi
Iltapäivälehtien ja Ylen toimittajien kommenteista sai melkein sen tunteen että 7. sija 50 km hiihdossa on melkein upea saavutus!
- Anonyymi
Seuraavaksi naikkoset yrittävät päästä maaliin 50 km matkalla?🫠
- Anonyymi
Upeat hiihtäjätähtemme varmasti pääsevät maaliin, ainakin useimmat heistä
- Anonyymi
Idea: ei laiteta yhtään hiihtäjää ensi MM-kisoissa yhdellekään matkalle, niin jää voimia loppukauden rahakisoihin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521987
- 621912
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p121445- 611251
- 501219
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41845Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118707Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit88707Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit33678- 40643