Autoilun tulevaisuus

Anonyymi-ap

Tässä iässä jo moni tulee toimeen hyvin sähköautolla, kun ei enää jaksa pitkiä matkoja yhtäsoittoa ajaa.
Olen tässä katsellut,jos vielä autoa uusisi ,, mitä sillä suunnalla olisi tarjolla.
Tuo Elon Musk on tehnyt kovaa mainosta Teslansa kanssa, että se on pois laskuista.
Toyota on kautta aikain ollut luotettava merkki, onse varmaan sähköisenäkin.
Hybridi tuntuu ihanteelliselta, mutta siinä on monenlaista tekniikkaa, se arveluttaa.

15

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toisaalta.

      Mulla ei ole mitään sähköautoja vastaan. Pikemminkin fanitan niitä, tekniikkaa ja ominaisuuksia.

      Aikoinaan utelin taloyhtiön hallitukseltakin, missä viipyy latauspisteet.

      Aikaa kulunut. Viimeks kun autoa vaihdettiin, ehdottomasti pensa. Puhdas pensa, ei mitään akkuja.

      Syy, just muutokset auton käyttötarpeissa. Ajot vähentyneet. Nytkin auto seisontavakuutuksessa. Akku tyhjänä. Ajot lähinnä kauppareissusuja jne. Lyhyitä matkoja harvakseen. Kilometrejä tulepe vähän. Lähinnä tarve mökkireissuilla. Pitkät matkat. Pensa-autolla ajaa ilman tankkausta suuntaansa, millään sähköautolla ei. Korvessa muuten latausasematkin harvassa, pensaa kyllä löytyy.

      Ei kannata seisottaa kallista rahaa parkkipaikalla. Hybridissä ei järkeä, siinä kaks voimalinjaa. Ois sitten kaks akkua tyhjänä. Lisäks tietenkin vikamahdollisuuksia enenpi.

      Enemmällä ajolla varmastikin ois sähköauto. Nyt huolestuttaa, jos vielä autoa vaihtaa, mistä hitosta enää löytää tavallista pensa-autoa.

      =DW=

      • Anonyymi

        Eikö nykyisillä täyssähköautoilla ajeta jo 600-800 km, niillä varmaan hintaakin.
        Akulla 8 vuoden takuu.
        Itse auto yksinkertainen akusto ja sähkömoottorit.
        Muuta elektroniikkaa sitten senkin edestä.
        Lämpimiä ovat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö nykyisillä täyssähköautoilla ajeta jo 600-800 km, niillä varmaan hintaakin.
        Akulla 8 vuoden takuu.
        Itse auto yksinkertainen akusto ja sähkömoottorit.
        Muuta elektroniikkaa sitten senkin edestä.
        Lämpimiä ovat.

        Joop.

        Uusille ja tyyreille luvataan pitkiä toimintasäteitä, teoreettisia. Sähköautot on luemma hyvinkin lämpimiä. Lämpö tuotetaan sähköllä, se luonnollisesti pois toimintasäteestä.

        Kaheksanvuotias auto tuskin enää ekalla omistajalla. Varmaan sen ikäinen akkuvikainen auto on kysytty käytettyjen autojen markkinoilla. Akut ei mitenkään edullisia.

        Vaikka sähkö ois halpaa, autot sen verran kalliita, mikä lie loppupeleissä hinta kilometreillä.

        Sähkömoottori itessään hieno keksintö. Halpa, tehokas, kestävä jne polttomoottoriin verrattuna. Akkuteknologia ei ole vielä kovin hyvää ja akut arvokkaita. Autoissa nykyisin hitosti elektroniikkaa, kaikissa. Se sinällään myös kestävää. Paitsi jos tulee vikaa ja varmasti tulee vanhemmiten. Osaako kukaan sitä korjata ja liekö edullista korjata.

        Lisäks sähköautoissa tietenkin myös kaikki muut viat, kuin muissakin. Jarrut, ruoste, jne.

        Nykyisin saa halvalla jo vanhempia tesloja. Akun uusiminen maksaa käsittääkseni enenpi, kuin käytetty auto. Kuka sellasen halunnee ostaa... Hybridinkin ajoakku voi maksaa muuten yli kakskyt tonnia, riippuu siis autosta, mutta ajoakku eri asia, kuin käynnistysakku

        Sähköautossa siis kaikenlaisia huolestuttavia seikkoja. Hyvin harva ajaa aina uudella autolla.

        Sitäpaitsi, en ole kovin vakuuttunut sähköautojen vihreydestä elinkaarensa aikana. Enkä kyllä ihan ole vakuuttunut vihreän energiankaan kokonaisedullisuudesta.

        Mulla siis ei mitään sähköautoja vastaan. Ihan hyvin ostaisin, jos ois paljon ajoa, etenkin lyhyempää matkaa.

        Uus sähköauto kerrassaan ylivoimainen vaihtoehto kaupunkitaksiksi. Mun mielestä minkäänlainen sähköauto ei ole tällaisen eläkeläisen tarpeisiin ollenkaan hyvä vaihtoehto just nyt. Ehkä joskus tulevaisuudessa.

        =DW=


    • Anonyymi

      Taksi on kätevä liikkumiseen.

      • Anonyymi

        Ei taksi ole kätevä, sen joutuu tilaamaan ja odottamaan.


    • Anonyymi

      Hyvin olen tullut toimeen ilman autoa, julkisilla päässyt sinne minne haluan. Ei ole edes ajolupaa ollut koskaan.

      • Anonyymi

        No eihän sitä rahareikäautoa tarvitse, kun on se julkinen. Meillä näkyy enää koulubussi aamuin ja illoin sekä yks bussi aamuin ja illoin menopaluu Helssinki. No itellä se on vähän hankala, kun työajat on jotain muuta, kun liukumalla 7-17 ja suuntakin on täysin päinvastainen. Varma peli on oltava alla eli bensalla mennään.
        Sähkäriä en itselle koskaan osta, pelkästään Caruna-paska siirtomaksuillaan takaa sen, puhumattakaan itse sähköstä + veroista, unohtamatta hankintahintaa, korkeita vakuutusmaksuja, huolto- ym kustannuksia.
        Nyt em hommat onnistuu omin pikkukätösin ja vakuutuskin on halpa, auto oma. Mulla on tässä kaikki, mitä tarviin.


      • Anonyymi

        Jos on aikaa ja halua seisoa ulkona kelillä kuin kelillä odottamassa bussia ja kävellä aina jos pitempiäkin matkoja ja kannella ruokakasseja. Tai sitten asuu betonilaatikossa kylän keskustassa ja kaikki toiminta on 200m ympyrässä.


    • Anonyymi

      Lyhyemmät matkat kuljen bussilla. Ei siihen omaa autoa tarvita.

      • Anonyymi

        Kaikki ei voi, eikä halua siellä mamulandiassa asua ja muualla ei niitä hikisiä busseja kulje.


    • Anonyymi

      Toyota on susipaska, ihan vaan tiedoksi jos et tunne autoja.

      • Anonyymi

        Toyota Suomen myydyin merkki, taitaa olla maailmassakin, ei kaikki käyttäjät voi olla väärässä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Toyota Suomen myydyin merkki, taitaa olla maailmassakin, ei kaikki käyttäjät voi olla väärässä.

        No myydyin ei tarkoita, että olisi paras. Esim. HK:n sininen ei kelpaa edes koiralleni. Qashqaikin hyvä esimerkki, myydyin malli ollut ja aikamoinen vikapesä.
        Toyotan luotettavuuskin on aika pitkälle harhaa. Katsastustilastoissa loistaa kärkipäässä, mutta nehän ei kerro oikeastaan luotettavuudesta paljoakaan.
        Ite mieltynyt ranskalaisiin ja uusinut esim. alapalloja ym. useammin kuin monet tutut tojotoihinsa, mutta ne helppoja ja halpoja kuluvia osia vaihtaa. Muuten olleet luotettavia ja mukavia kulkupelejä. Tutuilla tojotat kestäneet hyvin, mutta sitten kun vikaa tullut, niin jotain kallista ja kokonaan ajamisen estävää vikaa kuten sähköinen käsijarru, päästöongelmat, vaihdelaatikon hajoaminen.


    • Anonyymi

      Onhan se sähköauto ihan hyvä valinta vähän ajavalle, varsinkin, jos kotipihassa latausvalmius. Itse juuri hankin käytetyn Renault Zoen, kun vanha kulkupeli alkoi olla liian ikääntynyt ja täällä periferiassa ei ilman autoa kauppaankaan pääse. Mutta se Tesla ei kiinnostanut ihan vaan siitäkään syystä, kun on niin typerän näköinen, kun jokin irrallinen tabletti ripustettu siihen kojelaudan eteen. Jos se kosketusnäyttö on pakko olla, niin kyllä se pitää olla fiksusti integroitu kojelautaan.

    • Anonyymi

      Saabilla oli hyviä autoja pohjolan olosuhteisiin, mutta ei pysynyt tekniikankehityksessä mukana, harmi.
      Volvo on kiinalainen.
      Korealaiset ovat luotettavia , ei omakohtaisia kokemuksia.
      Kyllä sitikan c5 on vikapesä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      31
      4947
    2. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      239
      4479
    3. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      39
      4371
    4. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      36
      4214
    5. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      206
      4145
    6. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      4042
    7. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      69
      3738
    8. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      140
      3656
    9. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      20
      2994
    10. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      2971
    Aihe