Luin jostain että hyvässä parisuhteessa yhdessä käsitellään ja korjataan molempien traumat jolloin parisuhde kasvaa kestämään. Lohdullinen ajatus että voisi noinkin käydä.
Pääsin erääseen traumaani käsiksi (=muistin) vasta pitkän ajan jälkeen erostamme. Sinä kuitenkin tunnistit sen minussa jo aikoja sitten. Harmittaa kun nyt asiasta olisi tärkeä puhua, (sinulla kun siitä olisi
kokemustakin) et enää ole elämässäni. Toisaalta, olisiko sekään muuttanut mitään. No, kaikella on tarkoitus😊.
Kevät on tulossa ja levottomuutesi ..., eikä taida auttaa että hoitosi (täälläkin näköjään) huutelevat perääsi. Toivon ettet toimi taas vanhalla tyylillä vaan josko nyt sitten lähtisit kokeilemaan uutta toimintatapaa nyksäsi kanssa. Tsemppiä teille.
Eihän se oikeasti ole kiva olla nössön kaveri.
Korjaako tämä kevät
13
323
Vastaukset
- Anonyymi
Itsehän sä suutuit no eipä se mitään omapahan oli vilkasi olisit käyttäytyny niin oltaisiin edelleen ystäviä ja hyvissä väleissä tuollaisen kanssa ei letään viihdy siis täys järkinen
- Anonyymi
Ei ollut sulle. Hän jolle tarkoitettu osaa kirjoittaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ollut sulle. Hän jolle tarkoitettu osaa kirjoittaa.
Sivusta, traumojen ja tuntemusten jako toisen kanssa vaatii totuutta itsestä, ei muunneltua totuutta, koska se olisi valehtelua toiselle asioista, joista ei ole valmis kantamaan vastuuta. Hyvä suhde vaatii totuuden puhumista, ei valehtelua, josta voi tosi paikan tullen paljastuakin ja silloin ns. kulissit kaatuu, mikä voi olla tyypillistäkin vastuuttomille ihmisille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sivusta, traumojen ja tuntemusten jako toisen kanssa vaatii totuutta itsestä, ei muunneltua totuutta, koska se olisi valehtelua toiselle asioista, joista ei ole valmis kantamaan vastuuta. Hyvä suhde vaatii totuuden puhumista, ei valehtelua, josta voi tosi paikan tullen paljastuakin ja silloin ns. kulissit kaatuu, mikä voi olla tyypillistäkin vastuuttomille ihmisille.
Tottakai vaatii avointa ja rehellistä toimintaa, hyvän suhteen edellytys muutenkin. Toinen asia niiden traumojen käsittely.
Ehkä kulissien on silloin aika kaatua jos oikeasti haluaa toimivan parisuhteen.
Kaikkea hyvää toivon.
- Anonyymi
Ei kaikilla edes ole traumoja.
- Anonyymi
Onk ne sit jotai niit tykopaatteja sun muita?
- Anonyymi
En tiedä mistä palstaäijä puhut, vaikka että mutta a kuulostaa semmoselta, mitä en varmaan kokeile uudelleen b wishfull thinking, en osaa sanoo suomex täst palstast ja c keksikää joku pyörä uudelleen, se mtn auta
- Anonyymi
Tarkoitan hyvää viikonloppua
- Anonyymi
Voi kun pelkkä kevät voisikin korjata ja parantaa traumoja ja saada unohtamaan kaikki se pahuus mitkä ne aiheutti. Olisipa elämä niin helppoa, toivon todella että olisi. 🙏🏻Tänä aamuna taas itku maistui kun ollut erityisen huono aamu ja päivän aloitus. 😔😔 Mutta voimia kaikille jotka kamppailette traumojen kanssa, se on hirveää ja en soisi en kenellekään ikinä. Itse oireilen myös fyysisesti pahoin mutta kuuluu kuulemma traumaoireisiin.
- Anonyymi
Mitkä hoitoni? Jos tämä oli naiselle tarkoitettu?
T: Mn- Anonyymi
Ap nainen. Ei ole naiselle tarkoitettu.
(Ex ni hoitoja tietenkin saatat olla jos varattujen kanssa säädät mutta sehän sitten eri juttu eikä minulle sinänsä enää kuulu:) .)
- Anonyymi
Kirjoitat jollekin exällesi täällä? Onko erosta pitkäkin aika? Ja exä kirjoittelee palstalla ja jotain hoitojakin vielä?
- Anonyymi
Palstapoliisinako toimit😄? Vai muutenko kysely ikä? Vai kommentoisitko vaan sellaisiin mitkä liittyy sun juttuihin?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa762514Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2812208Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken
ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi1371176Voi kulta rakas
Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �58983- 70888
- 72854
- 106808
- 65807
- 71805
- 54794