Kuollut unessa

Anonyymi-ap

Lähiomaiseni kuoli pari vuotta sitten. Hän on nyt ollut toistuvasti unissani, joissa kaikissa on yhdistävänä asiana se, että olen hänet tappanut ja piilottanut yleensä lapsuudenkotini talon rakenteisiin, lattian alle, komeroon tms. Kaikissa unissa yritän estää muita ihmisiä löytämästä ruumista, jonka läsnäolosta olen koko ajan tietoinen. Unet ovat aika ahdistavia, varsinkin ensimmäinen, jossa tapoin hänet. Muut unet ovat olleet ikään kuin jatko-osia tälle ensimmäiselle unelle; ruumis on jossakin, olen syyllinen hänen kuolemaansa ja yritän estää ruumiin löytymisen. Miten nämä unet olisi tulkittavissa? Välit kuolleeseen lähiomaiseen olivat etäiset, mutta asialliset, mitään luurankoja ei ole kaapissa oikeassa elämässä. Kuolema oli yllättävä sairauskohtaus melko nuorena.

5

561

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lapsuudenkoti viittaa johonkin rakenteisiin, ehkä perimään. Oliko kuollut sukulainen?

      • Anonyymi

        Oli sukulainen, sisarus. Tuo lapsuudenkotini on hyvin usein unissani.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oli sukulainen, sisarus. Tuo lapsuudenkotini on hyvin usein unissani.

        Oletko käsitellyt hänen kuoleman mielessäsi, vai oliko se jotenkin sellainen asia ettei siitä saanut lapsuudessasi puhua, tämä voi olla vaikka sellainen lapsen tunne, ettei asiaa voi ottaa käsiteltäväksi, että se on vähän kuin tabu? Toinen voi olla että onko tämä kuolemaan johtanut sairaus sellainen, että kannat sitä perimässäsi ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletko käsitellyt hänen kuoleman mielessäsi, vai oliko se jotenkin sellainen asia ettei siitä saanut lapsuudessasi puhua, tämä voi olla vaikka sellainen lapsen tunne, ettei asiaa voi ottaa käsiteltäväksi, että se on vähän kuin tabu? Toinen voi olla että onko tämä kuolemaan johtanut sairaus sellainen, että kannat sitä perimässäsi ?

        Kiitos vastauksesta. Hän kuoli aikuisiällä pari vuotta sitten yllättäen. Lapsena välimme olivat aika riitaisat, ja aikuisiällä etäiset. Hoidin paljon hänen kuolemansa jälkeisiä asioita, hautajaiset ym. Sairaus, johon hän kuoli on kyllä sellainen, että siihen varmasti on jonkinlaista sukurasitusta minullakin. Nuo unet ovat tosiaan erikoisia, sama "piilottamisen" teema kaikissa. Emme ole hänen kuolemastaan kovin paljon perhepiirissä puhuneet, koska tapaamme hyvin harvoin toisiamme. Mielestäni olen hänen kuolemansa käsitellyt mielessäni.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      239
      2729
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1144
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1098
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      851
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      827
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      815
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      129
      814
    Aihe