Olen huomannut, ettei ryypätessä kannata syödä kovia määriä mitään vehnäleipää,( jos nyt juuri mitään leipää) eikä sokeria muutenkaan, koska se jotenkin rasittaa elimistöä kovemmin. Ehkä insuliini nousee. Sammuukin helpommin, tai ainakin väsähtää. Olen kokenut sen asian monesti monin tavoin esim. lonkeroa juomalla(helvetin sokerilitkua).
En ole syvemmin asiaa tutkinut, mutta luulen syynä olevan sokerit ja se insuliini jotka, rasittaa maksaa alkoholin kanssa kaksinkerroin.
Olen ryypännyt monesti kun, syömiset on olleet vähemmät, ite pyydettyä kalaa, (lähinnä särki, ahven, hauki, lahna, madekin talvella) ruisleipää kaupasta, kahvitkin ehkä. Olo on ollut ok, ilman liiallista väsytystä ja pöhötystä. Siis "krapulassakin". Yleensä osaan krapulan olon minimoida.
Johtopäätökseni on, ettei kannata juoda lonkeroita, sidukoita, eikä syödä mitään nopeita hiilareita (esim. vehnäleipää) juodessasi alkoa. Jos mässäät leipää, sämpylää, pullaa niin ei tule edes hyvä känni, eikä helppo krapula, kun alkaa väsyttää jo aikasin ja maha turpoaa ja maksa käy kovilla.
Ryypätessä leipää
Anonyymi-ap
3
217
Vastaukset
- Anonyymi
Semmosen huomasin kerran kun join paljon olutta ja söin pussillisen paahtoleipää, että pää muuttui palloksi eli naama paisui pyöreäksi.
- Anonyymi
Olut ja paahtoleipä aiheuttaa useim ummetuksen, mutta se hoituu fistauksella. Naapurustossasi asuu varmasti sontaseppo, joka osaa homman. Säästyt poliklikkamaksulta.
- Anonyymi
Sulla on sokeritauti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun694801KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1883745- 1823395
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?763175Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo502899- 251984
- 241921
- 1791724
- 301676
- 431385