Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä. Tämä on siksi tärkeä aihe, koska pyhäpäiväkysymys on myös pelastuskysymys. Ei niin, että pelastuisimme tekojemme kautta, ainoastaan armosta uskon kautta Jeesukseen Kristukseen, koska emme voi saada syntejämme anteeksi muuta kuin Jeesuksen sovitusuhrin kautta. Mutta Jumala vaatii, että luovumme synneistämme, jos mielimme päästä Taivaaseen ja Uuteen Maahan. Ja synti on juuri Jumalan lain rikkomista, myös sitä jos emme pyhitä sapatinpäivää.
No niin, eli neljäs käsky kehottaa pyhittämään seitsemännen päivän ja olemaan silloin tekemättä työtä ja askareita. Tämän käskyn rikkominen on myös syntiä(1.Joh.3:4).
Toiset viettävät pyhäpäivänään sunnuntaita, toiset lauantaita ja kolmannet väittävät voivansa itse valita minkä päivän tahansa. Tää kolmas vaihtoehto putoaa heti pois, koska Jumala on nimenomaan kehoittanut pyhittämään seitsemännen päivän. Mitä päivää juutalaiskansa pyhitti Vanhan Testamentin aikaan, siitä selviää mikä oli oikea pyhäpäivä Vanhan Liiton aikana. Tunnettu tosiasia on, että juutalaiskansa on aina pyhittänyt pyhäpäivänään lauantai-sapattia, joka ajoittuu perjantain ja lauantain auringonlaskujen väliin. Eka vaihtoehto, eli sunnuntaikin putoaa siten pois, kun luemme Matteuksen evankeliumista, että Jeesus opetti ettei laista katoa ja poistu(eikä siis muutukaan) yksikään kirjain tai piirto (Matt.5:17-21). Ja tätä vahvistaa myös se, että luettuamme Uuden Testamentin alusta loppuun, emme sieltä löydä yhtään mainintaa siitä, että pyhäpäivä pitäisi muuttaa viikon seitsemänneltä päivältä viikon ensimmäiselle päivälle.
Ja viikon seitsemäs päivähän oikeasti on lauantai, vaikka se Suomessa ja joissakin muissakin maissa 1970-luvun alussa muutettiinkin sunnuntaiksi. Ihmisten tekemä muutos ei muuta Jumalan säädöksiä.
Kirkkohistoriasta taas selviää, että 300-luvun alussa Rooman valtakunnassa tapahtui jotain outoa. Silloin, vuonna 321 keisari lailla teki viikon ensimmäisestä päivästä, aurinkopäivästä, Rooman yhteiskunnan viikottaisen vapaapäivän. Rooman kirkko paavi Sylvesterin johdolla seurasi pian perässä lopettaen sapatinvieton ja alkaen viettää pyhäpäivänään aurinkopäivää, viikon ensimmäistä, joka nyt oli Rooman yhteiskunnan lakisääteinen juhlapäivä.
Eli oikea Raamatullinen pyhäpäivä on sapatti-lauantai. Sapattiuskonpuhdistus menee nopealla vauhdilla eteenpäin. Jatkuvasti ympäri maailmaa uskovat huomattuaan asian, alkavat pyhittään oikeata pyhäpäivää sapatti-lauantaita ja luopuvat sunnuntaista. Suurin sapattia viettävä seurakunta taitaa nykyään olla Seitsemännen Päivän Adventtiseurakunta, ja toisena tulee perässä Seitsemännen Päivän Helluntaiseurakunta, joita heitäkin on jo useita miljoonia.
Voit kuunnella aiheesta lisää Ellen Whiten audiokirjasta Youtubesta Suuri Taistelu-kirjasta. Kirjoitat vain Youtubeen: Suuri Taistelu. Toki löytyy myös kirjana.
Liity sinäkin sapatinviettäjien joukkoon ja astu askel eteenpäin kuuliaisuuden tiellä ja vältä pedon merkki.
RAAMATUN PYHÄPÄIVÄ ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
16
353
Vastaukset
- Anonyymi
Kun sapattina ei saisi tehdä tekofalloksia, niin ei saisi myöskään käyttää tietokonetta eikä ajaa omia asioita.
Molemmissa on laittomuuden tekijä itse.
Toisesta voi vielä joutua käräjille.- Anonyymi
Astu esiin sopivalla, tai sopimattomalla ajalla, ja julista sanaa, tavalla jos toisella.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Astu esiin sopivalla, tai sopimattomalla ajalla, ja julista sanaa, tavalla jos toisella.
Ja tosiaan joutuu siitä esivallan eteen kun ei ole muuta esivaltaa kuin Jumalan asettama ja joka nousee esivaltaa vastaan, asettuu Jumalan säätämystä vastaan.
Toivottavasti vain muut eivät seuraa sitä laittomuuden esimerkkiä ja viitoiteta itselleen tietä sinne mihin saatanakin joutuu.
Parannuksen paikka olisi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja tosiaan joutuu siitä esivallan eteen kun ei ole muuta esivaltaa kuin Jumalan asettama ja joka nousee esivaltaa vastaan, asettuu Jumalan säätämystä vastaan.
Toivottavasti vain muut eivät seuraa sitä laittomuuden esimerkkiä ja viitoiteta itselleen tietä sinne mihin saatanakin joutuu.
Parannuksen paikka olisi.Oliko kalenterin muutos vuonna 1973 oikea ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oliko kalenterin muutos vuonna 1973 oikea ?
Vallanpitäjillä on valta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Astu esiin sopivalla, tai sopimattomalla ajalla, ja julista sanaa, tavalla jos toisella.
Saako astua varpaille kääntyessä kun astutte esiin sopimattomaan aikaan.
Vaikkapa nyt yleisessä vessassa pisuaarilla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saako astua varpaille kääntyessä kun astutte esiin sopimattomaan aikaan.
Vaikkapa nyt yleisessä vessassa pisuaarilla.Yritä siinä nyt sitten hoitaa asiaas kun julistaja seisoo sopimattomasti takana ja julistaa sanaa.
Höh näitä.
- Anonyymi
Tosiaan ei usko voi olla esivallan vastustamista.
Se olisi silloin mitä suurinta laittomuutta jos nousee sillä tavalla Jumala säätämystä vastaan.
Jos joutuu esivallan kynsiin, niin kanattaa tosiaan tehdä parannus eikä nimenomaan enää tehdä syntiä, vaa jättää laittomuuden tekeminen taakseen ja pyytää armoa, että Jumala antaisi armon Hengen, minkä avulla karttaa laittomuutta. Ilman sitä voi joutua vaikka mihin falloskohuun, jos ei usko sanaan eikä siihen miten Pyhä Henki uudestisynnyttää ihmisen pois laittomuuden tekemisestä.- Anonyymi
Jumalan käskyjen rikkominen on aina laitonta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jumalan käskyjen rikkominen on aina laitonta.
Silloin falloskohu olisi pitänyt tunnustaa kun asettuu esivaltaa vastaan. Eikä vain tunnustaa ja tehdä siitä parannus.
Niin olisi hyvä aloittaa puhtaalta pöydältä eikä jo valmiiksi laittomuuden tekijänä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Silloin falloskohu olisi pitänyt tunnustaa kun asettuu esivaltaa vastaan. Eikä vain tunnustaa ja tehdä siitä parannus.
Niin olisi hyvä aloittaa puhtaalta pöydältä eikä jo valmiiksi laittomuuden tekijänä.Mitä, eikö oman falloksen kädellä kohottaminen ole sapattina sallittua?
No jo on aikoihin eletty.
- Anonyymi
Sapatti on Juutalaisen usko,ei minun.
En arvosta sapattia yhtään sillä juutalaisuus ei kuulu minulle.
Ei Kristinuskon pahat linjat,ei mikään pedofilian lahko tai tiedätte miten he tekevät pahaa ihmisen mielelle,kuten amerikkalaiset lahkot.
Minun usko Kristus ja Rakkaus,ei teidän ihmisten paska puheet,sillä olette juuri te susi lampaiden vaateissa. - Anonyymi
Liity sinäkin sapatinviettäjien joukkoon ja astu askel eteenpäin kuuliaisuuden tiellä ja vältä pedon merkki.
Tiedätkö,tämän kauken on keksinyt ihminen.
Juutalaisuus ei minun suuntaus joten en liity:)
Kirkko on myös ihmisen keksimä ja kaikki helvetti,tulet huomaamaan sen.
Itse asiassa uskonto suuntauksia ei tarvittaisi kuin yksi ja se on RAKKAUS !
Tämän tulette huomaamaan kun siirttyte tästä elämästä sinne mistä lähdimme.
Maailama on vain vinossa kaikkinee,mutta Kristus tuli opettamaan sitä meille.
Ja hän ei luonut uskontoa mitään,ei katolista,ei ortodoksia,ei luteri,ei mitään..
Eikö ollut näin ? - Anonyymi
Petoa ei ole,kun tietäisit.On vain elämä ja Rakkaus on niistä suurin ilman uskon lahkoja !
- Anonyymi
Jumala on rakkaus juuri siinä että lähetti oman Poikansa lopettamaan vanhan liiton ja sen lakihenkisyyden mikä jo itsessään oli ihmiselle helvetti kun joutui kyttämään ettei vahingossa tee jotain mistä tuomitaan kuolemaan. Kuten sitten Jeesuskselle kävi kun ei viettänyt sapattia, niin fariseukset halusivat tappaa Hänet sen vuoksi.
Jumalan rakkaus nimenomaan lopetti sen ihmisten kiduttamisen että heitä lain rikkomisesta tapettiin ja kyttäisivät toinen tosiaan mitä teet sapattina.
Niin Jumala on rakkaus ja niin me voimme rakastaa. Emme voi jos pitäisi koko ajan kytätä viettääkö naapuri oikein sapattia ja jos ei vietä, niin tappaa hänet.
Jumala on siksi rakkaus, että me voimme rakastaa. - Anonyymi
Kristitty ei vietä sapattia niin mitäpäs tätä miettimään.....
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1008751
- 474319
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021946Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html381516- 241460
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,341199Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121180Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53887Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31862Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29837