Kokoomusnuorten ehdotus

Kyllä heillä on vähä-älyisyyttä. Ehdittavat, että yli 80 viotiailta otettaisiin äänioikeus pois.
Nuoret eivät todellakaan enää tiedä, että ikäihmisillä on parempi kunto ja terveys kuin 30 vuotiaille.
Mitä ikärasismia.
Nyt kaikki ikäihmiset vaaliuurnille ja äänestäkää ainoastaan eläkeläisehdokkaita, koska muuten terveyspalveluita ei saada kuntoon.
15483
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Ois parempi että 65v olis raja, kun siirtyy eläkkeelle nii ei tarvi enää myöskään äänestää.

Ei oo parempi kunto, 50v alkaa olee kalisevia luurankoja tai yhtä leveitä mitä ovat pitkiäki. :D

Äänestä
  • Poistetaan verotus kaikilta 80 vuotta täyttäneitä, niin voivat viedä äänioikeuden.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Poistetaan verotus kaikilta 80 vuotta täyttäneitä, niin voivat viedä äänioikeuden.

    Poistetaan eläke ja äänioikeus ja työnnetään ne jonnekki parakkeihin ja annetaan jotain ruokaseteleitä.

    Äänestä

Nuorisolla ei vielä aivot ole niin kehittyneet, suusta pääsee yhtä sun toista. Mieluummin nostettaisiin äänestysikää, vaikka 25-vuotiaille. Siellä jo kivekset laskeutunut ja äänenmurros ohi, josko vaikka järkeäkin olis ehtinyt kertyä päähän..

Äänestä
  • Pieruilla ja buumereilla on sen verran paljo pölyä hyllyllä siinä 50v nurkilla että sama vaikka niiltä kiellettäs äänestys.

    Äänestä

Ikävä tosiasiahan on, ettei tämänpäivän nuoriso oikeasti olisi koskaan äänestys kelpoinen, mutta onneks isi ja äiti kertoo mikä numero pitää laittaa.

Äänestä
  • Mites noi vanhat muumiot jokka äänestää 100v samaa puoluetta joka ei oo ikinä aja niiden asiaa?

    Äänestä

Kova veto ennen vaaleja, eläkeläisiä on n. 1.6 miljoonaa.
Tämä kannattaa ottaa Kokomusen vaaliteemaksi.
Eläkeläiset elkää äänestäkö meitä,

Äänestä

Eli nämä nuoret jotka ei ole tehneet pätkääkään työtä ja ansainnut elatustaan eivät kestä useimmat mitään vastoinkäymisiä ahdistuvat, istuvat kaduilla ja elävät tukien varassa useimmat koska seinästä saa rahaa osaavat muka ymmärtää paremmin kuin esim. minun ikäiseni yli 80 joka hoidan omat asiani kaikki matkustelen ajan autolla ja kuskaan muitakin en ole koskaan saanut asumistukia omakotitalooni enkä muutakaan yhteiskunnalta enkä rasittanut terveydenhuoltoa enempää kuin muutkaan, koska käyn säännöllisesti kuntosalilla ja uimassa elän terveellisesti ja seuraan maailmanmenoa, Kyllä nämä nuoret kirjoittajat elää jossain somekuplassa.

Äänestä

Nyt on jo kaksi puoluetta jota emme äänestä persut ja kokomusta!

Äänestä
  • Jep väki vähenee, pidot paranee.

    Äänestä

  • Joku voi puolustella, että tämä on vain nuorten kannanotto, mutta sieltä he ovat tulossa päättäjiksi.

    Äänestä

  • Mää äänestän Kokoomusta.

    Äänestä

Siinä on vain se ero nuorten kohdalla, että he ovat rahattomia ja meillä vanhemmilla ihmisillä, joita he eivät arvosta on rahaa. On omat asunnot, autot, osakesijoituksia, metsää jne

Äänestä
  • Sittehä vanhukset voi ite maksaa tk käyntinsä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kyllä heillä on vähä-älyisyyttä. Ehdittavat, että yli 80 viotiailta otettaisiin äänioikeus pois.
Nuoret eivät todellakaan enää tiedä, että ikäihmisillä on parempi kunto ja terveys kuin 30 vuotiaille.
Mitä ikärasismia.
Nyt kaikki ikäihmiset vaaliuurnille ja äänestäkää ainoastaan eläkeläisehdokkaita, koska muuten terveyspalveluita ei saada kuntoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu