Elon Muskin radikalisoiduttua amerikan persuksi, Teslan arvosta lähtenyt 800 miljardia dollaria. Se on 10 x Suomen valtion budjetti. Maahanmuuton kustannukset halpaa lystiä tuohon verrattuna.
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
"Sähköautoyhtiö Teslan osakkeiden arvonlasku on saavuttamassa historiallisen pohjansa New Yorkin pörssissä. Lauantaihin mennessä yhtiön osakkeiden yhteenlasketusta markkina-arvosta oli sulanut pois yli 800 miljardia dollaria."
https://yle.fi/a/74-20148349
Tämän takia musk yritti saada viime vuonna 90 mrd palkkion yhtiöltä. Tiesi etukäteen että arvo tipahtaa.
2019 jos osti ja piti pari vuotta niin nousi 30e 1200e toi nykyinen kurssi on uusilla osakkeilla
olikohan tuo tesla hieman kuin nokian osake 🤣 mitä 1600miljardia markkaa oli huippuhinta 🤣🤣🤣
Ajatella, ja silti Muskin poliittiset puuhat on tuon hinnan arvoisia.
Tesla on ollut ja on edelleen tietynlainen kultti. Teslahöperöiden kannattaisi katsoa ihan suoraan mainitun tunnuslukuja vaikkapa VW konserniin nähden. Joka numeroista jotain älyää on teslan kurssi aivan törkeän korkealla. Itse voisin vaivautua harkitsemaan ostoa noin 50 dollarin hintoihin.
Teslaa painaa muskin kirittämänä myös se, että ei taida sturmp muskin kannattajilla olla varaa ostaa minkäänmoista teslaa edes käytettynä. Ostajakunta on tähän asti koostunut varakkaista ja melko liberaaleista ihmisistä, jotka eivät keskimäärin ole kommunisteja , putinisteja tai edes publikaaneja.
Mikään ei ole niin kallista kuin persuilu, talous menee päin helvettiä. Osa kansasta meni "pensan hinta alas" -retkuun ja tilalle tulivat himoverottaja-perskokkareet.
Kaikki mihin persu koskevat, muuttuu paskaksi.
Miksi muuten persut jotka leikkivät rikasta, eivät osta itselleen natsi-Teslaa?
Vain hullu ostaa teslan. Ja vihervasikat ovat sitä ihtiään.
Ei se natsi-Tesla ole.
Tesla Model 3 MAGA-edition lienee uusin malli. Lippis kaupan päälle.
Amerikan persun saavutuksia:
"Kansainvälisiltä osakemarkkinoilta on sulanut yli 8,5 biljoonaa dollaria (noin 7,8 biljoonaa euroa) sen jälkeen, kun presidentti Donald Trumpin viikkoja mainostama ”vapautuspäivä” koitti. Asiasta kertoo brittilehti The Sun."
Eli maailma on 8500 miljardia dollaria köyhempi paikka amerikanpersun ansiosta.