Kertokaapas kymmenen suosikki kanavianne.
Mun suosikit:
1 kiss fm
2 nrj
3 suomi pop
4 nova
5 sun fm
6 radio ysiviisseiska
7 yleX
8 iskelmä
9 city
10 radio manta
Mun suosikit:
1 kiss fm
2 nrj
3 suomi pop
4 nova
5 sun fm
6 radio ysiviisseiska
7 yleX
8 iskelmä
9 city
10 radio manta
Vastaukset 5
Vanhimmat
JÄLLEEN kerran taas 1 täysin turha topicci. perustelkaa nyt niitä valintojanne joskus. ketään tuskin kiinnostaa tietää, mikä on toisen mielestä paras ja mikä ei jos ei mitään muuta tietoa saa kun pelkän numerojärjestelyn.
1. Radio Suomi. Ehdoton ykkönen, ohjelmaa vuorokauden ympäri. Monipuolinen kanava, musiikki tosin saisi olla parempaa.
2. Radio Helsinki. Ainutlaatuinen kanava Suomessa soittolistattomuuden vuoksi. Mielenkiintoisimmat juontajat.
3. Groove FM. Rento, sopivasti erilainen kuin muut. Tätä esim. autossa kuunnellessa hermot lepää..
4. BBC radio 1. Hyvä, monipuolinen ohjelmisto. Paljon erilaisia hyviä dance-musaan keskittyneitä erikoisohjelmia.
5. YleX. Paras nuorten kanava Suomessa. Hyvät musiikin erikoisohjelmat ja mielenkiintoista puheohjelmaa päiväsaikaan. Plussaa myös aamushow:sta.
6. Yle Radio 1. Hyvien puheohjelmien luvattu kanava. Myös joskus tulee kuunneltua joitakin musiikkiohjelmia.
7. Radio City. Hienoa että on myös yksi pelkästään rock-musaan keskittynyt kanava. Miinusta tosin kanavan tason laskusta tähän päivään tultaessa, toista oli vielä 10 vuotta sitten...
8. Radio Suomipop. Kotimaisen musiikin ykkönen. Tätä asemaa tulee kuunneltua varsinkin mökille mennessä.
9. Iskelmä. Hyvää kotimaista iskelmää ja muita ulkomaisia klassikoita. Miinusta kanavalle jatkuvasta toistosta mainoskatkojen välillä, se ärsyttää..
10. YleQ. Monipuolinen kanava. Hyvä sekoitus erilaista puhe -ja musiikkiohjelmaa.
Aika monenlaista musiikkia tulee siis kuunneltua..
1. Radio City
2. Groove FM
3. SuomiPop
4. SBS:n Pop-ja rockklassikkokanavat ( Ramona, Sata, 957, Mega)
5. Yle Q
6. Sävelradio
7. Nova
8. Yle X
9. Kiss FM
10. NRJ
OMA TOP10
1. Iskelmäradio. Tuore. Stt:n hyvät uutiset. Ehdottomasti paras musiikki. Hyvä Kuuluvuus.
2. Radio Suomi. Kohtelias. Selvä. Ajantasalla. Asiallinen. Rauhallinen. Paljon toimitettua ohjelmaa. Musiikki huonompaa kuin Iskelmäradiossa. Parhaat uutiset. Kuuluvuus
3. Sävelradio. Hyvät uutiset. Hyvä musiikki. Huono juonto. Huono kuuluvuus.
4. YlenYksi. Kohtelias. Selvä. Ajantasalla. Asiallinen. Rauhallinen. Paljon toimitettua ohjelmaa.Parhaat uutiset. Kuuluvuus. Pääosin Sietämätöntä musiikkia.
5. Radio Nova. Hyvät uutiset. kohtalainen juonto. Musiikki huonoa/surkeaa räpin rämpyttelyä. Kuuluvuus hyvä.
6. SuomiPop. Huono juonto, vähän uutisia. Musiikki on kotimaista siitä iso kädenojennus. Pääosin musiikki on kuitenkin liian rokkia tai räppiä. Huono kuuluvuus.
7. YleX. Hyvät uutiset. Hyvä juonto. Hyvä kuuluvuus. Musiikki aivans sietämätöntä metalliaärventelyä tai karmivaa räpin rämpytystä.
8. Kissfm. Kohtalainen juonto. Kohtalaisen kuuluvuus. Musiikki aivan sietämätöntä räppiä tai rokkia. Ärsyttävä jankaaminen.
9. City. Huono kuuluvuus. Iltapäivän urheiluohjelmista suuren suuri kiitos. Muuten huono juonto. Kohtalainen uutistoimitus. Musiikki on hirveätä metallinjauhantaa.
10. Energy. Huono kuuluvuus. Ei ollenkaan asiaa. Huono juonto. Ärsyttävä jankkaaminen . Musiikki sietämäntöntä räpin rankutusta tai rokin juhlaa. Aivan turha kanava, kuten kissfm:nkin
1. YleX:
PLUSSAA:
Hyvää musaa yllättäviä biisivalintoja, aamushow TV:ssä, Peltsi, Velin hauskat jutut, mahtavat nettisivut, asiantuntevat musiikin erikoisohjelmat, ei mainoksia
MIINUSTA:
Huono kuuluvuus meillä päin, aamujen musiikin taso laskenut viime aikoina vai kuvittelenko vain?, raivostuttavat juontajat kesäaamussa Peltsiä tuuraamassa, läppä ihan mielenkiintoista ja älykästä ja joskus hauskaa mutta jotkut juontajat ovat todella ärsyttäviä, surkea yöradio
2. NRJ:
PLUSSAA:
Hyvää musiikkia jopa yöllä ja uutuudet melko nopeasti soitossa, hyvät juontajat, hauskoja kisoja, kokonaisuus kuulostaa muutenkin hyvältä, nettilähetys, upeat nettisivut
MIINUSTA:
Tenkanen & Kristiina (ovatko he vielä siellä?), mainokset
3. Radio Nova
PLUSSAA:
Kehittynyt viime aikoina huimasti musiikkitarjonnassa ja juontajissa, kuulostaa ihan "tyylikkäältä", uutuuksia ja melko yllättäviä biisejä soitossa, mielenkiintoista musiikkia jopa yöllä, vetää selkeämmin omaa linjaansa, ei ärsytä niin paljon kuin ennen
MIINUSTA:
Turha nuorison kosiskelu "hurjilla" juontajilla ja "rohkealla" musiikilla (kyllä nuoret ovat jo löytäneet YleX:n), mainokset
4. Radio Helsinki
PLUSSAA:
Ari "ANSSI!" Peltonen ja hänen ohjelmansa, monipuolisuus, vastavirtaan uiminen formaattiradioiden puristuksessa
MIINUSTA:
Ohjelmisto on yhtä "sillisalaattia", ei jaksa kuunnella pitkään jos kaipaa töiden ohessa jotain mukavaa taustaääntä (toisaalta se on myös kanavan idea)
5. Kiss FM
PLUSSAA:
Hyvät juontajat ja hyvää musiikkia päivällä, musiikkitarjonta parantunut ja monipuolistunut viime vuosina hurjasti
MIINUSTA:
Yömusiikki on yhtä kidutusta, samat vanhat kuluneet biisit soivat yöllä aina (säästökohde?), liikaa hitaita lällybiisejä soitossa, liikaa "klassikoita" soitossa, nettisivuja päivitetään luvattoman hitaasti
6. YleQ
PLUSSAA:
Monipuolisuus, muinaisen Radiomafian joidenkin ohjelmien "pelastaminen", yhteistyö YleX:n kanssa, Norppa
MIINUSTA:
Ohjelmisto "sillisalaattia" (ei sovi niin hyvin taustalle, toisaalta tämänkin kanavan idea)
7. BBC Radio 1
PLUSSAA:
Brittien YleX ja päinvastoin
MIINUSTA:
Huono äänenlaatu nettilähetyksessä
8. SR P3
PLUSSAA:
Ruåttalaisten YleX ja päinvastoin