https://www.volkswagen.fi/fi/mallit/polo.html
Käsittämätön teko. Erinomainen auto kokoluokassaan, itsellä nykyinen 5 vuotta vanha, ei yhtään vikaa ole ollut ja kulutus naurettavan pieni
Polon maahantuonti Suomeen on päättynyt, MIKSI?
18
643
Vastaukset
- Anonyymi
VW konserni sahaa omaa oksaansa poikki kun se lopettaa pienten käyttöautojen valmistuksen. Sama koskee seat ibizaa. Tosin sen tuotantoa on suunniteltu jatkettavan tänä vuonna.
https://www.motor1.com/news/747963/seat-upcoming-new-models-2025/- Anonyymi
Sama autohan tuo Ibiza ja Polo onkin
- Anonyymi
Jo viime syksynä uutisoitiin, että Polon valmistus lopetetaan.
- Anonyymi
Onkohan se mahtava ja ylväs yaris syyllinen poloisen pienuuteen ?
- Anonyymi
Polo alkaa olla hiipuva malli. Volkswagenilta on tulossa Polon kokoluokkaa oleva täyssähköauto.
Euroopassa menevät paremmin kaupaksi korkeakorisemmat pikkuautot. T-Cross on jo ajanut Polon ohi. Yaris Crosskin myy paremmin kuin Yaris.
https://www.best-selling-cars.com/europe/2025-january-europe-car-sales-and-market-analysis/ - Anonyymi
Saman auton saa tästä eteenpäinkin jos haluaa ja sen mallinimi on Fabia.
- Anonyymi
Ford lopettaa vastaavankokoisen Fiestan valmistuksen. Ongelma on kai siinä, että pienenkin auton valmistus tulee nykyään kalliiksi verrattuna siihen, mitä kuluttajat ovat valmiita maksamaan.
- Anonyymi
Syy lienee se että esimerkiksi viimeisen sukupolven Polot oli ajettavuudeltaan ja etupenkin tiloiltaan vastaavat kuin reilusti kalliimmat iSOMMAT autot.
Jos erinomaisen Polon sai 22 000 eurolla sen otti mielummin kuin 32 000 maksavan vastaavan eri merkkisen- Anonyymi
No olipa keksitty syy.
Autonvalmistajat ovat kertoneet monella suulla, että pienen polttomoottoriauton valmistuskustannukset ja päästöverotus on johtanut siihen ettei niiden valmistaminen ole taloudellisesti kannattavaa.
- Anonyymi
Taloudellinen motor ilman hilavitkuttimia.👍
- Anonyymi
Tulossa on uusi pieni ja kohtuuhintainen täyssähköauto ID.2. Euroopassa T-Cross on syrjäyttänyt Polon. Siinä niitä syitä. Ei kannata pitää markkinoilla liian montaa käytännössä päällekkäistä automallia. T-Cross ei ole paljoa Poloa kalliimpi, Polon tavoin myös mitoiltaan kompakti "kaupunkikärry", mutta on sisätiloiltaan Poloa tilavampi.
Samalla tavallahan mm. Ford päätti ajaa pitkäaikaisen suosikkimalli Fiestan alas sen jälkeen, kun Puma tuli markkinoille. - Anonyymi
Onkohan uusi Golf hyvä?
- Anonyymi
On hyvä. Paljon parempi kuin mikään Toyota. Kiitos. Taru
- Anonyymi
Otin kylmät tyypit joku vuosi sitten ja yllätyin Polon sisätiloista. Selvisi että on isompi kuin 20 v takainen golf. Ehkä haittasi jo kalliimpien myyntiä. Saattaa olla että konsernin sisällä todettu että t-rockin kate parempi ja fabia saa olla se hinnat alkaen -malli.
- Anonyymi
Oma Polo R-line 5 vuotta vanha 45000 mittarissa, vikoja nolla. Taidan ajella vielä seuraavat 5 vuotta lisää ennen vaihtoa.
- Anonyymi
Vw Polo 50year anniversary model available in Belgium, hope it comes to Finland so I can continue to drive this Volkswagen car with a new updated GTI model
- Anonyymi
references
BEL
https://www.volkswagen.be/nl/modellen/polo.html
GER
https://www.volkswagen.de/de/modelle.html/__app/der-neue-polo.app
DK
https://www.volkswagen.dk/da/modeller.html/__app/30205.app
not yet in SE/FI - Anonyymi
EU:n sääntely on tehnyt kaikkien polttomoottorilla toimivien pikkuautojen valmistuksen kannattamattomaksi. Päästömääräysten kiristäminen kohtuuttomalle tasolle ja kaupunkiautossa monen täysin tarpeettoman turvavavarusteen vaatiminen myös näiden autojen uusiin malleihin on ratkaissut pelin niin, että autoja ei enää valmisteta.
Tosiasiassa Euroopassa tarvittaisiin pieniä keveitä polttomoottoriautoja, Poloakin kevyempiä ja pienempiä, mutta juu...nopeusavustin/varoitin, kaistavahti, väsymyksen tunnistus, automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä, hätäjarrutusvilkut, hätäsoittojärjestelmä, pysäköintitutkat , ajonvakautus, euro 6/7 normit.
Tuo joukko pakollisia varusteita aiheuttaa pikkuautoon lähes saman kustannuksen kuin 50 000€ autoonkin = useita tuhansia euroja. Sen takia 15 000€ Polon hinta olikin jo 22 000€ ja 9 000€ dacian hinta 16 000€
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7996Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979