Polon maahantuonti Suomeen on päättynyt, MIKSI?

Anonyymi-ap

18

643

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Sama autohan tuo Ibiza ja Polo onkin


    • Anonyymi

      Jo viime syksynä uutisoitiin, että Polon valmistus lopetetaan.

      • Anonyymi

        Onkohan se mahtava ja ylväs yaris syyllinen poloisen pienuuteen ?


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Saman auton saa tästä eteenpäinkin jos haluaa ja sen mallinimi on Fabia.

    • Anonyymi

      Ford lopettaa vastaavankokoisen Fiestan valmistuksen. Ongelma on kai siinä, että pienenkin auton valmistus tulee nykyään kalliiksi verrattuna siihen, mitä kuluttajat ovat valmiita maksamaan.

    • Anonyymi

      Syy lienee se että esimerkiksi viimeisen sukupolven Polot oli ajettavuudeltaan ja etupenkin tiloiltaan vastaavat kuin reilusti kalliimmat iSOMMAT autot.

      Jos erinomaisen Polon sai 22 000 eurolla sen otti mielummin kuin 32 000 maksavan vastaavan eri merkkisen

      • Anonyymi

        No olipa keksitty syy.
        Autonvalmistajat ovat kertoneet monella suulla, että pienen polttomoottoriauton valmistuskustannukset ja päästöverotus on johtanut siihen ettei niiden valmistaminen ole taloudellisesti kannattavaa.


    • Anonyymi

      Taloudellinen motor ilman hilavitkuttimia.👍

    • Anonyymi

      Tulossa on uusi pieni ja kohtuuhintainen täyssähköauto ID.2. Euroopassa T-Cross on syrjäyttänyt Polon. Siinä niitä syitä. Ei kannata pitää markkinoilla liian montaa käytännössä päällekkäistä automallia. T-Cross ei ole paljoa Poloa kalliimpi, Polon tavoin myös mitoiltaan kompakti "kaupunkikärry", mutta on sisätiloiltaan Poloa tilavampi.

      Samalla tavallahan mm. Ford päätti ajaa pitkäaikaisen suosikkimalli Fiestan alas sen jälkeen, kun Puma tuli markkinoille.

    • Anonyymi

      Onkohan uusi Golf hyvä?

      • Anonyymi

        On hyvä. Paljon parempi kuin mikään Toyota. Kiitos. Taru


    • Anonyymi

      Otin kylmät tyypit joku vuosi sitten ja yllätyin Polon sisätiloista. Selvisi että on isompi kuin 20 v takainen golf. Ehkä haittasi jo kalliimpien myyntiä. Saattaa olla että konsernin sisällä todettu että t-rockin kate parempi ja fabia saa olla se hinnat alkaen -malli.

    • Anonyymi

      Oma Polo R-line 5 vuotta vanha 45000 mittarissa, vikoja nolla. Taidan ajella vielä seuraavat 5 vuotta lisää ennen vaihtoa.

    • Anonyymi

      Vw Polo 50year anniversary model available in Belgium, hope it comes to Finland so I can continue to drive this Volkswagen car with a new updated GTI model

    • Anonyymi

      EU:n sääntely on tehnyt kaikkien polttomoottorilla toimivien pikkuautojen valmistuksen kannattamattomaksi. Päästömääräysten kiristäminen kohtuuttomalle tasolle ja kaupunkiautossa monen täysin tarpeettoman turvavavarusteen vaatiminen myös näiden autojen uusiin malleihin on ratkaissut pelin niin, että autoja ei enää valmisteta.
      Tosiasiassa Euroopassa tarvittaisiin pieniä keveitä polttomoottoriautoja, Poloakin kevyempiä ja pienempiä, mutta juu...nopeusavustin/varoitin, kaistavahti, väsymyksen tunnistus, automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä, hätäjarrutusvilkut, hätäsoittojärjestelmä, pysäköintitutkat , ajonvakautus, euro 6/7 normit.
      Tuo joukko pakollisia varusteita aiheuttaa pikkuautoon lähes saman kustannuksen kuin 50 000€ autoonkin = useita tuhansia euroja. Sen takia 15 000€ Polon hinta olikin jo 22 000€ ja 9 000€ dacian hinta 16 000€

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4781
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      996
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      979
    Aihe