Trainers House kokemuksia ja kannattaako mennä puhelinmyyntiin tänne töihin?

Anonyymi-ap

Olen miettinyt harjoittelupaikkaa ja nämä tullut useaan otteeseen vastaan. Mitä kokemuksia töistä täällä on ja kannattaako hakea?

4

2411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      No siis päivä alkaa yhteisellä 5 min aamujumpalla. Se onko se kivaa ja yhteisöllistä tekemistä vai erittäin kiusallista on itsestä kiinni.
      Sitten kello lyökin 8 ja on aika tehdä sitä mistä sulle maksetaan: Soittaa päättäjille ja saada heidät taivuteltua tapaamiseen toisen yrityksen kanssa, jota sinä siinä kohtaa edustat. Tahti on tiukka: Lukuja seurataan ihan reaaliaikaisesti. Jos soittoyritykset/tunti ei ole tavoitteessa, sinulle huikataan sieltä pomojen pöytien takaa. Ongelmaksi tässä kohtaa muodostuu se, että joskus liidejä ei ole montaa ja olemassaolevistakin iso osa on estänyt numeron sen paukuttaessa joka päivä. Sitten alkaakin numeroiden metsästys, joka ei kuitenkaan saa viedä liikaa aikaa ja jokunen tapaaminenkin olisi suotavaa saada napattua. Mikromanagerointi on vahvasti läsnä ja vaikka työ kuulostaa alkuun rennolta, on se tosi raastavaa. Käytännössähän toi on puhelinmyyntiä, vaikka sitä yritetään glorifioida kuulostamaan paremmalta.
      Työntekijöitä yritetään houkutella hienoilla etenemismahdollisuuksilla, vaikka tittelinmuutoksen myötä se on ns. samaa paskaa eri purkissa. Itse asiakkaita ei paikalla juurikaan piipahda, mutta silti töissä on pukukoodi. Oli vähän hassua kun kaikki istui tekemässä tuollaista työtä kunnon bisnesvermeet päällä.
      Mulle oli hirvein työpaikka ikinä. Mutta kyllä siellä varmasti jotkut viihtyi. Vaihtuvuus oli kyllä tosi runsasta, lähes viikottain aloitti uusia ja osa lähti. Arvokasta työkokemustahan sieltäkin ehdottomasti saa, mutta en kyllä suosittelisi kellekään.

    • Anonyymi

      Tää oli hyvä kuvaus ja kertoo enemmän kun pari sanaa. Oliko teillä iso porukka töis samaa aikaa?

      • Anonyymi

        Joo, itseäni ärsyttää kun yrittää etsiä kokemuksia työpaikasta ja negatiiviset on tyyliä "paska paikka, älä hae" ilman perusteluja.
        Olikohan meitä sit joku ~20 työntekijää. Vähän toki kokoonpano vaihteli päivittäin. Osa teki viittä päivää viikossa, osa vähempää. Itsellä ainakin aloittaessa kysyttiin haluanko tehdä kahta vai kolmea päivää, mutta aloitettuani käsitin että enemmänkin voisi tehdä. Se oli kyllä plussaa, että työpäivät sai itse päättää.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      368
      12359
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      256
      5403
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      215
      3947
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      200
      2645
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1992
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1834
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      900
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      862
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      782
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      736
    Aihe