Millanen työpaikka on Trainers' House

Anonyymi

Millasta in markknoijan työ trainers' housessa? Palkka, työilmapiiri jne

18

15943

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      hohooo - hauska juttu. Jaskanpauhajilla ei mene kovinkaan hyvin.

    • Anonyymi

      Ihan wtun kauhee mesta, älkää edes harkitko! Palkattomia ylitöitä ja lahkomeininki.

    • Anonyymi

      Totta ja ihan paska palkka. Älkää menkö!

    • Anonyymi

      On oletus, että kaikki tekevät ylitöitä. Todella huonot palkat. Lahko kuvaa sitä uskonnollista vouhotusta oikein hyvin.

    • Anonyymi

      Jos CV:ssä lukee ko pulju kertoo se jo kaiken:)

    • Anonyymi

      Pysykää kaukana! Yritys käyttää hyväksi ihmisiä ja työkulttuuri on todella myrkyllinen.

    • Anonyymi

      Trainers’ House on ihan jees jos haluat tehdä opintojen ohella vapaavalintaisesti työvuoroja. Työnkuvan miellyttävyys taas riippuu täysin ihmisestä. Työssä soitat sen 8h päättäjälistaa läpi ja yrität vakuutella tapaamisen arvoa. Metodit myyntiin ovat… no limaista ja päällekäyvää. Tapaamisia tyrkytetään vaikka kiinnostusta ei löydy. Työpäivät ovat 8-16 mutta toimistolle joudut tulemaan jo 7:50 ja pääset lähtemään vasta 16:15 hyvinä päivinä. Että jos jaksat vakuutella ihmisiä tuntikaupalla niin hae ihmeessä.

    • Anonyymi

      Pulju vaikuttaa hakiessa lupaavalta ja ikään kuin itselle tehdyltä, oikea hiirenloukku kaikille myynnin alaa haaveileville nuorille. Toimisto on kuin kodin kuvalehdestä, asut kuin näyteikkunasta ja hymyt kuin Pepsodent mainoksesta. Romantiikka kuitenkin katoaa aika nopeaa kun tajuat että koko paikka on yksi iso lahko. Työilmapiirissä ikään kuin tehdään itse itsestään paskantärkeitä, jotta voidaan vakuutella siitä että ”teemme tärkeää ja merkityksellistä työtä”.

      Itse työhän on sitä että soitat soittolistaa jossa 90% ei vastaa, 9% vittuilee tai on muuten törkeitä ja 1% on sitä kohderyhmää. Työnantajat kuitenkin vakuuttelevat sinulle että kaikki on itsestään kiinni, kun vain sanot oikeat taikasanat niin abracadabra vaikeinkin keissi muuttuu onnistumiseksi. Ikään kuin he antaisivat sinulle täydellisen listan jossa on vain avaramielisiä päättäjiä kun todellisuus on päinvastainen. Saat siis syyt niskoillesi siitä että et saa tapaamidia kun työnatajat arpovat sinulle sysipaskan listan jossa suurin osa ei vastaa. Monet työpäivistäni oli siis sitä että jouduin esittää tekeväni jotain, uuden/paremman listan pyytäminen oli tietysti ylitsepääsemätön pyyntö työnantajalta. Työnantajat ovat siis mukavia kunhan vain juokset heidän oravanpyörässään ja käyttäydyt kuin hypnotisoitu klooni. Myös monesti eri esihenkilöt ohjeistavat eri tavalla siitä miten puhelimessa tulee puhua ja aina teet itse jotain väärin, tuossa työssä et saa tuoda mitään omaa vaan joudut olemaan päällekäyvä ja sieluton pelle.

      Työilmapiiristä vielä sen verran että väen mukavuus oli aika 50/50. Mukavaa sakkia löytyi jotka monesti muuten yhtyivät tuohon mitä kirjoitin. Kuitenkin kun on kyseessä lahko, on ydinporukkaan pääseminen hankalaa koska hengaavat vain aina keskenään eikä tunnu jaksavan ottavan ulkopuolisia mukaan.

      Välttäkää tätä lafkaa, kaunis ulkokuori ruma sisus.

    • Anonyymi

      Paskanjauhannan Mecca. Trainers’ House on vähän niinkuin populistinen poliitikko, aluksi luvataan kaikkea kivaa jee jee mutta kun esileikki on ohi, kaikki onkin perseestä. Kytätään koko ajan tekemistä ja numeroiden seuraaminen menee sairaaksi. Jos et tuota työnantajalle voittoa, olet kasa paskaa etkä ihminen. Helsingin toimiston meno on kuin köyhän miehen Wolf of Wallstreet, kuvitellaan että ollaan maailman huipulla ja että työ on ainutlaatuisen korvaamatonta. Voin luvata ettet ole mitään muuta kuin yksi ruuvi koneistossa jonka tavoite on vain tuottaa voittoa osakkeenomistajille.

    • Anonyymi

      Älkää edes hakeko koko paikkaan, työpaikkailmoitus on äärimmäisen harhaanjohtava ja paikkansapitämätön. ”Osa-aikainen markkinoija” tarkoittaa käytännössä puhelinmyyntiä ja tapaamisten tyrkyttämistä potkujen pelossa. Eli mitään markkinointiin liittyvää et työssä tee. Kyseinen titteli on laitettu houkuttelemaan ihmisiä koska markkinointi on trendikästä työtä mutta kukaan ei halua tehdä puhelinmyyntiä. Kun huomaatkin että itse työ on kaikkea muuta mitä ilmoituksessa luvattiin olet jo ehtinyt sen verran pitkälle ettet ainakaan heti raaski lähteä kävelemään.

      Ihmiset tuolla muutenkin niin vitun outoja anteeksi vaan, tuntui että joka työpäivä menin johonkin toiseen todellisuuteen missä ihmiset on hypnotisoitu. Meininki jotenkin jopa karmivan positiivista ja tekohymymäistä.

      Työantajien mielestä työ on kasvattavaa, merkityksellistä ja arvokasta. No työhän on 99% ajasta täyttä syöpää missä ei opi mitään vaan enemmänkin hermot palaa. Kun onnistut oot hetken aikaa arvokas työnantajalle, ei hätää sillä se ei kauaa kestä. Tikittävä aikapommi on aina kiinnitetty perseeseen ja toimiston herrat tekohymyllään hengittää niskaan. Kammottavaa skeidaa Trainers’ House.

    • Anonyymi

      Ylivoimaisesti raivostuttavin ja stressaavin työpaikka oman työelämäni aikana. Työnantaja harjoittaa jatkuvaa gaslightausta siitä kenen vastuulla tulokset ovat, tottakai se on aina työntekijän vika kun tapaamisia ei saada sovittua. Todellisuus kuitenkin on se että työnantajien antamat puhelinlistat ja niiden tuomat mahdollisuudet menestyä töissä on useimmiten surkeat. Monissa puhelinlistoissa yli puolet numeroista oli joko poissa käytöstä, väärä tai siihen ei koskaan vastattu. Tämän jälkeen esihenkilöt tietenkin tekohymyllään tulevat vittuilemaan siitä miten et näytä pärjäävän työssä. Työskentely tuntui kuin eläisin painajaismaisella loopilla, soittoyrityksiä soittoyristen perään. Trainers’ Housella on myös hyvin näkyvä ”menestyjien” eliitti jotka vain tekevät olosi entistä paskemmaksi ja stressaatuneemmaksi kun et itse saa surkeilla soittolistoillasi mitään aikaiseksi. Säästä itsekunnioitus ja mielenterveys ja skippaa Trainers’ Housen kultti.

      • Anonyymi

        "Työnantaja harjoittaa jatkuvaa gaslightausta"


        Eli mitä? Sanoppa kuule ihan reilusti suomeksi.


        Jos osaat!


    • Anonyymi

      Tulipa jotenkin helpottunut olo lukea muiden kokemuksia. Itsehän jaksoin kyseisessä puljussa kuukauden ja olo oli tosi epäonnistunut, kun lähdin niin nopeasti. Toisaalta vielä epäonnistuneempi olo oli joka päivä töissä ja varmasti ennen pitkää minut olisi sieltä heitetty veks, kun ei tulosta syntynyt. Silti välillä ajatellut, että olinko liian nyhverö kun paikassa oli työnkin lisäksi mielestäni moni asia pielessä. Nyt kun luin näitä kommentteja, niin tuntui kun olisi ne itse kirjoittanut, ihan identtisiä kokemuksia! Joten jokaiselle tätä paikkaa harkitsevalle, suosittelen suosiolla skippaamaan.

    • Anonyymi

      +
      Työporukka 9/10, ikähaarukka sitä 20-35, paljon opiskelijoita, kaikki ovat mukavia ja avuliaita toisilleen, mutta ottavat silti työn tosissaan joka on motivoivaa.

      Tilat kotoisat ja siistit, kylläkin ehkä vähän ahtaat riippuen keneltä kysyy. Tuolit todella mukavat, ja sohvia jne löytyy taukoja varten.

      Työnkuva yksinkertainen ja palkitseva kun onnistuu, ja tekemistä riittää hyvin, paitsi jos kohdalle sattuu kuivempi keissi, jolloin päivä voi tuntua pitkältä. Tämä ei onneksi ole standardi.

      Mukava ilmapiiri kunhan ei ota liian tosissaan tätä "lahkomaisuutta" mistä ihmiset ovat kommenteissa puhuneet. Muistetaan et kyseessä myyntipohjainen työ, joten asenne on tärkeää. Mitä sitä turhia pakottaa negatiivisuutta, hymyllä saa itsellekin paremman olon. Koko toimisto taputtaa kun kuka tahansa työntekijä sopii tapaamisen. Työpaikan kulttuuri on mukava ja motivoiva jos jättää turhan totisuuden ja skeptisyyden kotiin, eikä heti ala panikoimaan paineen alaisena. Esimiehet sanovat asiat suoraan, mutta eivät halveksuvasti. Omatoimisuutta arvostetaan suuresti. Välillä järjestetään onnenpyöriä viikon lopetuksessa josta kuka tahansa työntekijä voi voittaa rahabonuksen.

      Työ antaa hyvät perusteet toimistotyölle, kehittää valtavasti puhumis, väittely, -ja keskustelutaitoja, totuttelee kärsivällisyyteen ja pitkäjänteisyyteen, opettaa paljon isossa kuvassa Suomen firmojen liiketoiminnasta, ja pitkälti poistaa paineet auktoriteetille puhumiseen toistojen kautta.

      Työpäivät saa päättää itse.

      -
      Palkka on melko huono, ja on oletettua, että jäät tarvittaessa yliajalle mikäli sähköpostin tekeminen tai puhelun käynti on kesken kun kello lyö 16:00.

      Tekemisen lukuja tarkkaillaan joka päivä, ja tehokkuutesi perusteella saatetaan antaa palautetta. Tämä voi olla joillekin iso miinus, mutta selkärangan kasvattaneet kestävät varmasti jaksottaisen patistelun parin huonomman työtuloksen jälkeen. Minimilukuihin ei ole vaikea päästä, kun on tottunut työhön.

      Työkuva ei sovi kaikille. Vaikkakin työ tuntuu "tärkeämmältä" verrattuna perus puhelinmyyntiin, mikäli kammoat tälläistä, ei kannata mennä Trainers' Houselle. Työkuvaan kuuluu muutakin, mutta suurin osa päivästä menee soitellessa.

    • Anonyymi00015

      Juu, jos myynnin töitä etsii niin mielummin hakee vaikka Elisalle, ”konsultin” rooli on yhtä paskasti palkattu kuin tavallinen myyjäkin, ainoastaan työtehtävien määrä lisääntyy. Provikkaa ei ole, joten toi 3k per kk on sitä että istut joka päivä 8-16 ja haastattelijankin sanojen mukaan ”traineena pitää tehdä ylitöitä jos haluaa saada tulosta aikaseksi”, tai muutoin voi jäädä 6kk koeaika lyhyeksi.

      Eli lyhyesti, jos omalla hyvinvoinnilla ei mitään väliä niin siinä o vaihtoehto jos haluaa paukutella kuollutta soittolistaa läpi päivästä toiseen.

    • Anonyymi00016

      Tekopyhää lahkoilua on hyvin sanottu. Yhdyn täysin palstan joka ikiseen negatiiviseen kokemukseen!

      Aloittelevana markkinoijana, jos et heti onnistu, on käytännössä varmaa ettei urasi yrityksessä ole pitkä ja kenkää tulee. Jatkuva paine onnistumisesta on läsnä jokaisessa työvuorossa, ja ilmapiiri tästä syystä voi olla myös kuormittava. Hyvinvoinnin edistämisestä puhutaan paljon, mutta käytännössä se näyttäytyy tekopyhänä. Palkka on huono ja palkkaan nähden vaatimukset onnistua todella korkealla. Päivittäinen työ on jatkuvaa minimivaatimusten seuraamista, ja lähes aina on varauduttava perustelemaan, jos asetetut tavoitteet eivät täyty.


      Pysykää kaukana. Työkaverit ovat pääosin hyviä tyyppejä ja moni heistä huomannut saman. Silti osa vaikuttaa sopeutuneen organisaation kulttuuriin tavalla, joka muistuttaa ulospäin täyttä aivopesua, jatkuvaa arvojen toistelua, PAKOTETTUA positiivisuutta ja organisaation narratiivin mukaisesti pomppimista. Jos et käyttäydy organisaation arvojen mukaisesti ja ehkä hitusen kyseenalaistat mainittua on varma että siihen puututaan.

      Moni päätyy tuonne töihin, koska liiketalouden opiskelijoille vaihtoehtoja ei tunnu olevan loputtomasti tarjolla, ja kokemusta halutaan kerryttää hinnalla millä hyvänsä. Paremman työpaikan löytyessä on varma etteivät he Thlle jää töihin. Ei TES, ei työterveyshuoltoa. Työntekijöiden vaihtuvuus todella suurta yrityksessä enkä ihmettele itse ollenkaan miksi. Talossa on paljon lahjakkaita tekijöitä, mutta heidän puolesta sääliksi käy. En voi suositella Trainers’ Housea työpaikkana kenellekään!

      • Anonyymi00017

        Palkasta: Loistavana markkinoijana teet talolle 10 000-20 000 euroa kuukaudessa, mutta oma siivu 2000-3000 €. Palkkausmalli ei kannusta lainkaan onnistumaan enempää.


      • Anonyymi00018
        Anonyymi00017 kirjoitti:

        Palkasta: Loistavana markkinoijana teet talolle 10 000-20 000 euroa kuukaudessa, mutta oma siivu 2000-3000 €. Palkkausmalli ei kannusta lainkaan onnistumaan enempää.

        2000-3000 XD. Jos siis teet töitä täysipäiväisesti, mikä on aloittelevana markkinoijana mahdotonta. Uuden markkinoijan palkka on 1000 euroa kuukaudessa tekemällä 3 vuoroa viikossa. 12 €/h.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      147
      3509
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      41
      1992
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      136
      991
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe