Tämä on hävettänyt ihan pikkupojasta. Muistan yhden kerran kun taas tuli vitonen kokeesta. Hukkasin sen koska en kehdannut näyttää sitä kotona vaikka siihen oltiin varmasti jo totuttu. Yläasteella huomasin monta kertaa että muu luokka on jo paljon edellä minua ja etsin sivuilta että missä mennään. Tahti oli minulle liian kova.
Olen ollut työssäni 15 vuotta ja siinä tarvitaan peruslaskutaitoja. Ei ole mitään ongelmaa jos olen yksin. Mutta jos siinä on joku vieressä ja pitää tehdä laskutoimitus 50-12 niin hävettää kaivaa laskin esiin. Tai 12+4. Pää menee aivan jumiin eikä siitä pääse mihinkään. Onneksi yleensä se toinen kertoo vastauksen ennen kuin ehdin näyttää tyhmyyteni. Siltä toiselta vastaus tulee kuin vettä vain.
Kertolaskuja tarvitsen paljon ja tulee paljon "vaativiakin" laskuja kuten isoja lukuja kerrotaan isolla luvulla mutta laskimella pääsen niistä. Toiset laskee nämäkin päässä, mutta kun on kyse isoista luvuista niin ei tarvitse hävetä laskimen käyttöä.
Se että joutuu tekemään yksinkertaisen laskun kun joku katsoo tuntuu kuin olisi ase ohimolla.
Olen yrittänyt opetella matematiikka tekemällä, ja kun huomaan että opin jonkun niin seuraavana päivänä se kaikki on unohtunut ja olen taas lähtöpisteessä.
Häpeääkö muut tällaista?
Matemaattisten kykyjen puute
Anonyymi-ap
3
513
Vastaukset
- Anonyymi
Niin ja sormia pitää käyttää paljon ja tätä ei kehtaa tehdä muiden nähden.
50-12 laskin päässäni niin kyllä siinä meni tuhottomasti aikaa.- Anonyymi
Niin sormet on hyvä apu, terveisin aikuinen.
- Anonyymi
Mulla on ihan sama, oon vaan hidas. Joskus häpesin mutta ihan sama ne sanoo, laske kun kerkeet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1836500Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto935412Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost173762Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1233387Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2213182Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat762358Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12108Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191696Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val451694- 981366