nurmikko istutettu

rakentaja rane

joo istutin nurmikon n. viikko sitten.
pitäisikö sitä kastella kun kuulee vähän kahdenlaisia mielipiteitä.
joku sanoo, että kyllä ne sieltä tulee ennemmin tai myöhemmin vaikkei kastelisikaan.
joku taas sitä mieltä, että jos ei kastele niin ei ne sieltä kasva sitten ollenkaan, myöhemminkään.
en kyllä ajatellut kastella, varsinkaan jos tämä ensimmäinen mielipide on paikkaansa pitävä?

4

4029

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kamo

      Kyllä suosittelen ehdottomasti kastelua. Itse kastelin ahkeraan pari viikkoa, ja ero naapurin pari viikkoa aikaisemmin kylvämään on huima. Meillä kasvaa nurmikko, heillä lähinnä rikkakasvit. Kylvöstä on nyt n.1kk ja nurmikkoa saa/pitää jo leikata kahdesti viikossa.

    • Vettä tulee taivaaltakin

      Miten "istutit" nurmikon(ilmeisestikin kylvit siemenet maahan). Vinkkinä voisin sanoa että kylvön jälkeen kannattaa ottaa rautaharavalla ja vähän harata osa siemenistä mullan alle "reserviin" et silloin voi olla kastelemattakin. Mut kyllä tossa kastelussa on varmaan puolensa. Huonoja puoliakin löytyy: vesi ei ole ilmaista ja joudut kastelun aloitettuasi kastelemaan nurmikkoa "koko ajan", ei riitä et kastelet muutaman kerran. Ja kastelu kannattaa tehdä kunnolla että se vesi ei jää siihen pinta kerrokseen jolloin nurmi tekee helposti sen että kasvattaa juurensakin pintakerrokseen(mitä kasteltu)ja kuivahtaa sitten tosi helposti kuivalla kaudella.

    • Nurmikontallaaja

      Jos kylvää nurmikon kuivalla kaudella, kannattaa antaa siementen rauhassa odotella kuivassa mullassa ensimmäistä sadetta. Siemenet säilyttävät itämiskykynsä kuivassa pintamaassa hyvin ensimmäiseen sateeseen, joka kastelee pintamaan. Sen jälkeen pitääkin sitten kastella päivittäin runsaasti (10l/neliölle) mieluiten illalla tai yöllä, jos vettä ei tule taivaalta. Jos erehdyt kastelemaan kylvöksen kylvämisvaiheessa ja alat odottelemaan sadetta, joka ei tulekaan, joudut todennäköisesti kylvämään nurmikon uudelleen. Siemenet säilyvät maassa hyvin, jos ne säilyvät kuivina. Kerran kastuneet ja itämään lähteneet siemenet eivät kestä lainkaan kuivaa. Vasta sitten, kun juuret ovat jo levittäytyneet pintamultaan (n.kuukauden kuluttua kylvöstä) kastelua voidaan vähentää ja nurmikko kestää hieman kuivuuttakin. Keskikesällä kylväminen tulee kalliiksi kalliin kasteluveden ja suuremman pilallemenoriskin takia. Siksi nurmikon perustaminen olisikin parempi jättää syyspuolelle.

    • memma 30

      Näin syksy on parasta aikaa yleensä istutella kasveja ja perustaa nurmikkoa. Jos luontoäiti ei anna sadetta ja on tuulista ja lämmintä niin on hyvä kastella itse. Nurmikko kerkiää hyvin itään kunnolla ja kun annetaan vielä syyslannoitukset ajoissa, niin kestää paremmin talvea.Jos taas on sitä tavallista normaalia pohjolan viileää syysilmaa niin kyllä öykasteestakin saa kosteutta, mutta se ei välttämättä pelkistään riitä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      316
      8095
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      97
      6309
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      174
      3651
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      38
      2346
    5. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      66
      2260
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      39
      2153
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2136
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2004
    9. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      83
      1867
    10. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      48
      1575
    Aihe