Mitäs ootte mieltä tästä Karmalan sotilas urasta aika hurja on otteissa tämä Karla Karmala .
Nuorempi Karmala.
Anonyymi-ap
691436
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 69
Vanhimmat
Nimikin on jo kamala
Ei nimi naista pahenna koskaan, vaan nainen nimensä !
Eiköhän ne "urat" ole toistaiseksi nyt jäissä, aivan epänormaalia käytöstä.
Ei pääse lasten lähellekään enää kun simputti vanhempia henkilöitä. Kiusannut lapsiakin harkoissa. Lapset kertoneet pelänneessä.
Missä näin on tapahtunut ?
No, toivottavasti hän muuttaa tapansa . Oppia ikä kaikki
Katsotaan kuinka tässä käy
Kaikki tekee joskus virheitä
Vaikea sanoa mitään, kun ei tiedä mitään noista koulutusmetodeista tai ole käynyt armeijaa.
Lehtijuttujen perusteella näyttäisi siltä, että on käyttänyt valtaansa ja nöyryyttänyt. Tuollainen käytös kyllä pitää armeijasta karsia , simputtamista ei pidä sallia ja rangaistuksen armeijassa on oltava kova, hyvä kun nämä tulevat esille. Ei mikään koulutus varmasti käske nöyryyttämään ja simputtamaan, sellaiset ihmiset eivät sovi esimiehiksi.
Nyt ollaan asian äärellä. Karmala on osoittanut soveltumattomuutensa alikersantin tehtävään. Eihän se reservin alikersantti mikään napamiehen asema ole, mutta Karmalan sotilasarvo pitäisi ehdottomasti poistaa. On kiistattomat osoitukset siitä että Karmala ja PV ovat epäonnistuneet. Raastuvassa ei ole tapana käsitellä huumorileikkejä, eli kyllä näistä Karmalan leikkimielisyyksistä on läppä, vitsi ja huumori kaukana.
Selkeästi häiriintynyt
On kuulemma nyt ehdokkaana alue- ja kuntavaaleissa. Onnea vaan...
Ehkä ei tule valituksi :-D
No ei 100% varmuudella tule valituksi!
Ja miksi ihmeessä tulisikaan....?
Toivotaan niin. Ensin hoitoon.
Eiköhän tämän luonnevammaisen simputtajan "sotilasura" ole taputeltu, ura toki jatkuu, sitähän kutsutaan vertikaaliksi hymyksi. Saa nähdä, valitaanko tämä Suomen Irma Grese Keski-Suomen sekoomuksen listoilta, hänhän on adoptoitu valkoisten kokanenien luvatusta maasta, Kolumbiasta.
Joku tuolla oikeudessa näyttää valehtelevan, niin erilaiset on Karmalan ja alaisten kertomukset. Voi vain miettiä, kenellä on enemmän syytä valehdella.
Ei kuullosta terveen ihmisen puheilta eikä tekemisiltä. Itse alikersanttina en tehnyt mitään vastaavaa, enkä nähnyt tai kuullut muidenkaan tekevän. Eli kyllä tämä hyvin poikkeuksellista on.
Mites se tämä nauravainen kansankynttilä on mielestään kasvatuksessa onnistunut?
Huonosti on onnistunut ja siitä ikuinen häpeä. Koko Suomi tuntee simputtaja-Karmalan ja koko Suomi tietää myös kuka hänet on kasvattanut.
Muistan kyn vanhemmat kertoivat että onhan heillä perheessä kaksi opea , kyllä siltä pohjalta osataan lapset kasvattaa
Kertoo vaan miten PV:ssa epäonnistutaan jatkuvasti esimieskoulutusvalinnoissa. Narsistit ja psykopaatit karsittava ja myös muut epäasialliset, itseänsä korostavat. Natsat pois ja kertaamaan.
Tätä minäkin ajattelin. Mikään ei ole muuttunut 30 vuodessa. Ennen ei vaan käyty oikeutta pennalismista.
En olis koskaan suostunut tuollaiseen simputukseen. Aika nössöjä kun suostuivat tuollaiseen. !!!
äitiinsä tullut sex peto ..
Ai sä tiedät hänen Kolumbialaisen äitinsä tavat..?
Hänen äitinsä on suomalainen
Eipä taida olla, ota selvää asioista, ennen kuin alat huutelemaan kaikenlaista..
Ihan kolumbialainen kuten eräs jota kutsutaan eskoksi.
Kyllä Arja on hänen äitinsä , vaikka ei Biologinen
Olisiko entisen kotimaan perinteet taustalla kera paljon kotoa pois olevien vanhempien? Ken tietää.
Sopeutuminen on vielä vaiheessa. kela on laiminlyönyut rahoituksen.
Kasvaminen on kasvatuksen tulos. Onnea Arja Koriseva, sitä sinä tulet tarvitsemaan näiden kohujen jälkeen.
Järki käteen jumalauta aikuiset ihmiset!Aivan tyhjää melua pikku pelleilystä jumalauta,naurettavaa!Karmalan ei ois edes tarvinnu olla pahoillaan tommosesta!On se ...tana herkkää tuo ihmisten elämä voi Jeesus!
Samaa mieltä. Pikkuasiasta pulistaan. Simputusta ollut aina. Yksi ylikessu kenkkuili ja simputti meitä koko ajan au-koulussa. Viimeisellä oppitunnilla, kun kurssi päättyi, sanoi, että huumorilla on kaikki tehty. Siinä oli anteeksipyyntö. No, tuon takia säilyi ehkä siviilimiesten rökitykseltä.
Järki on kyllä otettu käteen. Tukehdu tarinoihisi. Ei tuo ole enää nykypäivää mitä tuo nainen teki. Ennen oli ennen ja nyt on nyt.
Olisitko samaa mieltä, jos käskyttäjä olisi ollut mies?
Kyllä olisin.
Näyttää olevan kovasti luppoaikaa tuossa instansissa, kun on aikaa hieroa hartiota ja eikö Cooperkin ole vähän niinkuin must, että pärjää sotaolosuhteissa, että ei kavereiden tartte kantaa metikössä. Minulla on ymmärtys kadonnut näistä asioista. Pyydän anteeksi.
Palvelus päättyy yleensä klo 16. Nukkumaanmeno on 21-22.
Eikö aina ole harjoitettu äkseerausta. Tukka ei hapsota ja muu asu siisti.
Komentaa voi myös ystävällisesti, eikä haukkumalla ja karjumalla! Sama pätee myös lastenkasvatuksessa, huomattavasti paremmin menee perille mieltä pahoittamatta.
Ei nyt tule mieleen että alokasaikanani 1970- luvulla yksikään alikessu olisi alkanut jonkun soltun alushousuja repiä alas...eikä tuollaista tässä tapauksessa kuvailtua idioottimaista huutoakaan harrastettu...
Mietin että naiset varsinkin kun on kauan pesemättä niin varmasti haiskahtaakin. No mutta ei herkkä nenäisille. Lisää löylyä.
Kyllä varmasti harrastettiin. Minusta tuntuu, että nämä asiat on nyt erotettu yhteyksistään. Vaikea uskoa, että Korisevan lapsi olisi noin kauhea.
Sinusta TUNTUU...
Sinun on VAIKEA uskoa...
Taidat olla yhteyksistäsi erotettu!
Kaikki on mahdollista
Todisteet tutkitaan. Turha sinun on hermostua.
Karmala vetoaa puolustuksessaan huumori-perusteeseen. Jokseenkin arvoton peruste vedota, kun Karmalan pennalismia puidaan oikeudessa. Huumorilla yhdessä tehtyjä asioita ei yleensä käsitellä oikeudessa. Muutamat eivät ole kokeneet Karmalan toimintaa huumoriksi. Karmalan puolustuatuminen huumori-perusteella on nollan [0] arvoinen puolustus.
Miksi pennalismi ylipäätään on mahdollista armeijassa? Koska sotilaspassi ja sen arvosanat. Kukaan varusmies ei halua leimautua valittajaksi, kaikki 6-11 kk palvelleet haluavat asialliset arvosanat sotilaspassiin. Armeijassa kannellaan ylemmille, ja leimataan työkavereita ja varusmiehiä, jos vaan on mahdollisuus. Armeijan henkilöstöpolitiikassa kaikenlaiset epäasiallisuudet ovat kulttuuria. Olivat sitä ennen, ovat sitä nyt. Eipä Karmalan tapauksessakaan värvätyt ole nähneet simputusta, ihan samalla tavalla kuten opettajat eivät näe kouluissa kiusaamista. Näkemättäjättäminen on pään pois kääntämistä.
Täälläkin monet kirjoittelevat julkisuuden henkilöistä kaikkea törkeyksiä kuulemaa huvin vuoksi ja läpällä ja koska se on heidän mielestään hauskaa ja mitä kaikkea selityksiä nyt kulloinkin keksivätkään.
Missä ja milloin sotilaspassin arvosanoja tarvitaan ja katsotaan: Itse sain erinomaiset arvostelut lähtiessäni ylimatruusina merivoimista siviiliin noin 70 vuotta sitten eikä sen koommin sotilaspassia ole kerran kertaa kukaan pyytänyt nähtäväkseen...
Onneksi eivät ole pyytäneet. Itseään ja olemattomia saavutuksiaan voi kerrata vaikka Karmalan kanssa kahdestaan.
Oletko saavuttanut paljon?
En mitään, vähän niin kuin tämän Karmalan saavutukset.
Nainen on kuitenkin aikuinen ja vastaa omasta käytöksestään
Mitä v###n mikkihiiri kysymyksiä nää on?
Sekava juttu kaikkinensa. Onneksi ei tarvitse tuomiota antaa. Ehkä tolla sakilla oli mennyt huonosti ja piti suorittaa kurinpalautus.
Asiassa ei ole mitään epäselvää. Kiittämätön ilman käytöstapoja oleva henkilö. Terapiaan heti.
Ura loppu, potku perseelle.
Auta, jos mies olisi tuon tehnyt, niin linnassa jo olisi!
Varusmiehen urako..?
Miten lienee Karmalan sotilaspassin arvosanojen kanssa simputuksesta tuomittuna? Jääkö passiin arvosanoiksi kaavamaiset "hyvä, hyvä"?
Oikeudenmukaisuuden kannalta ei voi olla muuten kuin että sotilasarvo poistetaan, jos käräjillä tulee tuomio.
Arja korisee kun tyttö teki karlamat.
Selkeästi häiriintynyt. Ilmeisesti LGBTQ-porukkaa.
Arja äiti on opettanut tyttärensä ja nyt nähdään miten siinnä kävi. Akka vain lusimaan vähäksi aikaa vankilaan ja siellä saa kyllä itse maistaa millä simputus maistuu.
Joillekkin ihmisille ei vain voi antaa valtaa.
Valtaan sisältyy aina vastuu.
Vastuu koulutuksesta ja vastuu alaisten hyvinvoinnista.
Syyllinen ei tässä ole kusipää itse vaan he jotka kusipään ovat AUK:iin valinneet.
Nyt se mukamas katuu simputustaan. Katuu vain sen takia, kun joutui käräjille.
Eli hyvää päivää. Näinkö tämä adoptio-ihme kiittää meitä saamastaan hyvästä kasvatuksesta ja koulutuksesta. Nyt jäitä hattuun ja neidille hoitoapua äkkiä.
Karmala piikkareissa,korsetissa,alistamassa minua🥰
Oisko pikkukylällä kasvaneena noussut hattuun julkkisäidin tyttärellä vai onko ollut koulukiusattu ja kostanut armeijassa alemmassa asemassa oleville. Tai sitten on vain tuollainen luonne. Ikävä leima tuosta jää mutta ehkä ottaa opikseen.