Tämä on jo toinen Lenovon läppäri, josta laitteen pohjassa olevat kumitassut irtoilevat ja katoavat huitsin nevadaan. Ne on vain liimalla kiinni ja se pehmenee ajan mittaan, jonka jälkeen läppäriä siirrettäessä tassu katoaa johonkin.
Onko tämä yleinen vitsaus kannettavissa koneissa?
Lenovon läppärin kumitassut
7
263
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikesta voi näköjään tehdä aloituksen.
- Anonyymi
Taas tämä sama vänkyrä. Olen nähnyt sen nillittävän ennenkin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taas tämä sama vänkyrä. Olen nähnyt sen nillittävän ennenkin.
Katoavista kumitassuistako nillitti silloinkin?
- Anonyymi
Onhan se nyt vika, jos koneen alla olevat kumitassut irtoilevat. Ne on vaan jollain kehnolla liimalla kiinni, jonka ominaisuudet huononevat.
- Anonyymi
Tuskin liimasta on kysymys vaan itse kumitassusta, joka sisältää liuottimiä oikean koostumuksen saamiseksi. Kuitenkin n. kymmenessä vuodessa sama liuotin ehtii sulattaa tassun ja tehdä siitä purkkapalloa muistuttavan kumin.
Tassuja saa kaupasta ja ovat halpoja! 500kpl erä maksaa alle 5 euroa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuskin liimasta on kysymys vaan itse kumitassusta, joka sisältää liuottimiä oikean koostumuksen saamiseksi. Kuitenkin n. kymmenessä vuodessa sama liuotin ehtii sulattaa tassun ja tehdä siitä purkkapalloa muistuttavan kumin.
Tassuja saa kaupasta ja ovat halpoja! 500kpl erä maksaa alle 5 euroa.En tarvitse viittäsataa kumistassua. Eikä tässä mennyt kymmentä vuotta, taitaa olla kolme vuotta vanha kone. Tuon yhden laitoin ohuella kaksipuoliteipillä, katsotaan kauanko pysyy. Vaikka tassu ei ole kuin pari milliä paksu, sen puute haittaa työskentelyä, kun kone klonksuu pöydällä harmillisesti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En tarvitse viittäsataa kumistassua. Eikä tässä mennyt kymmentä vuotta, taitaa olla kolme vuotta vanha kone. Tuon yhden laitoin ohuella kaksipuoliteipillä, katsotaan kauanko pysyy. Vaikka tassu ei ole kuin pari milliä paksu, sen puute haittaa työskentelyä, kun kone klonksuu pöydällä harmillisesti.
Jatkoa: eihän se kumiläpyskä teipillä pysy. Se materiaali on jotenkin silikonimaista. Millähän liisterillä sen saisi liimattua?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 233203
Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää
Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos1982893Sanna Marin veti posket lommolla röökiä Ruisrockissa
Tai ainakin röökin näköistä, liekö itse käärittyä 🫢1711911Antin piti riuhtoa Sofia irti pojankIopista
Oli festivaaleilla Iiimautunut johonkin jätkään, niin Antin piti käydä irroittamassa täti ja pelastamassa poikanen. Pah2581534- 1111305
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs481201Olet ollut aika törkeä minua kohtaan
Sillä tavalla ovelasti, ettei mitään "todisteita" ole mistään. Eli niin kuin, että mitään et ole tehnyt, mutta toisaalta461057- 1551031
Saisipa sitä palata ajassa taaksepäin
maailmaan jossa oli vielä edes joku järki tallella ja ajatus takana. Sain myös suunnatonta iloa erään henkilön näkemises33960- 43834