Vanhemmat on kivoi ja auttaa, mut ainoot hyvät puolet täällä on kissat. Jo yksin asueessaan vitutti, kun joutu aina siivoon, kun vanhemmat ei vaan pysty pitää asuntoa enää kunnossa. Itsellä ei voimavarat riitä niin isoon urakkaan kun iso asunto , pidän ainoastaan oman huoneeni siedettävässä kunnossa. Mut onhan tää vitun säälittävää, et aikunen mies asuu porukoillansa, mutta tilanne on mikä on. No on se ihanaa kun on niin välittävät vanhemmat, vaikka he kyllä fucked uppas mun lapsuuden täysin, olin ihan järkevä ja normaali lapsi ja sit jouduin kokeen sellasia asioita mitä pienen lapsen ei ois tarvinnut.
Kyl mäkin mieluummin hommaisin jonkun oman kämpän ja pitäisin siitä huolta, tekisin ruokaa ja kaikkee muuta normaalia elämää ,se nyt vaan ei oo vielä mahdollista raha-ahdingon takia. Voitas vaikka muuttaa yhdessä johonkin kivaan pikku asuntoon, maksasin sulle vuokraa ja ruokakustannukset. Ois se mielekkäämpää ja kivempaa elämää kun kattoo salkkareit, pornoo ja pelaa samalla. Oon taas ihan yhtä säälittävässä tilanteessa, kuin lapsena, vaikka hetken aikaa näin valoa tunnelin päässä ja sain duunailtua tulevaisuutta parempaan suuntaan.
Mielenterveysongelmat ja ADHD, vaikeuttaa ihan perus elämääkin, kuten suuret haaveet ja toiveet "paremmasta", on niin rasittavaa ja turhauttavaa elää muiden ihmisten varassa, kun tietää että omatkin siivet vois kantaa pitkälle, vaikka niissä on ruhjeita ja vaurioita. Ehk pitemälle kuin kellään muulla, sun "menettäminen" veti kuitenkin täysin pohjalle, pakkohan sitä surua ,turhautumista , ja tuskaa oli johonkin purkaa, en vaa nähnyt mitään tarkoitusta millekkään enää silloin. Aattelin, että nopeasti hoidan itsemurhani pois listalta ja voitte jatkaa normaalia elämää sitten, kun oon poissa. Aattelin kirjottaa rakkauskirjeenkin sulle.
Sit kattelin noita metodeja, ja mietin että se ei taas menis siihen, että meen johonkin sillalle perseileen ja sit oon sillee "joo en mä pystykkään tähän, mitä jos en kuolekkaan, tääl on kylmä , lähen pois", en jaksa sellasta turhaa luuseritoimintaa, jos ei pysty, niin ei pysty. Sitten vähän tutkittuani nettiä löysin aika kivan, mutta kalliin metodin.
Mut sit tulit kuitenkin jutteleen mulle... ja se muutti jotain, antoi toivoa. Aattelin muutenkin, että se olis turhaa sitkun missasin sen päivän. Se päivä oli merkittävä siitä syystä, koska silloin ekaa kerta kunnolla ihastuin suhun ja ekaa kertaa tunsin jotain erityistä sun kaa, aiemmin olit vaa pelkkä ihastus, niinhän ne sanoo et ulkonäköön ja energiaan ihastutaan, ja persoonaan rakastutaan. Halusin antaa mahdollisuuden hoitometodeille, vaikka tiesin että ne ei tulis toimiin.
Mun ongelmat on paljon syvempiä, kuin viallinen lääkkeillä korjattava aivokemia tai pari käyntiä terapeutin kaa, vaikka se oli hyvä alku. Libido katos lääkkeillä, ja muutenkin "sen" toimintakyky katos, silmiin tuli sellanen hullun kiilto ja muita haittoja, mutta mitään hyötyjä en niistä huomannut.
Kyllähän mä optimistinen olisin, että joku hoitomuoto vois toimia, mut tunnen itseni liian hyvin, tiedän että kaikista parhain lääke mun ongelmiin on brutaalisti sanottuna se, että kaunis, ihastuttava ja ainutlaatuinen nainen ihastuu mun kaa, eli kaipaan eniten sitä romanssia, hyväksyntää ja turvaa... Kai se miehenkin kaa vois toimia, jos vanhemmat ei ois niin homofoobisia, ei ne ikinä hyväksyis mua sellasena ja vaikka hyväksyis, niin saisin kuulla niin paljon vinoilua, että en vaa ota sitä riskiä.
Tää saattaa olla kyllä vähän liian raa'an brutaali kirjoitus tänne, oon tottunut vähän kaunisteleen, mutta mitä turhaan, kun on luuseri, niin oon luuseri. Tiiän ne syytkin miksi oon luuseri, ja miten mun pitäisi toimia ,että tilanne vois tästä lähteä parantumaan, ja hitaasti sitä on yritettykkin parantaa.
Tiiän, että ei kukaan ainkaa mua täältä tuu pelastamaan, vaan on mentävä tuntemattomaan ja pelottavaan maailmaa, mutta sekin on niin täynnä turhautumista ja yksinäisyyttä. Joka kerta, kun yritän bondaa ihmisten kaa jossain klubeilla, tai muissa hyväksyttävissä paikoissa, niin ei joko löydy omanlaista seuraa tai sitten mulla tulee turhautuneen yksinäinen olo, kun ei oikein löydä omanlaista energiaa.
Kyllä sä itsekkin tiedät, että riskeistä huolimatta, jos uskallat antaa mahdollisuuden "Meille" , niin suhun mä panostaisin huolella ja sua rakastaisin koko sydämellä. Ystävyydestä en tiedä... koska se on niin iso riski ja vaikeaa ennen kuin löydän jonkun suakin ihastuttavamman ihmisen, jos sellainen tuolla jossain piileskelee. (Suurinosa ihmisistä on valitettavan perseestä T-T). Se saattas vaan rikkoa meidät molemmat...
Kyllä sä tiedät, että mä panostan asioihin joista välitän. Mietippä mitä kaikkea oon aloittanut tekeen ja lopettanut kun ei mennytkään täydellisesti, tai et nostan salilla rautaa täysillä, tai vaikka toi videopeli jota oon grindannut nyt.
Panostan vähän liikaakiin... oon ääripäinen vähän kaikessa, ihan eri kuin iskä, joka elää "tavallista" elämää ja tyytyy vähään, mä oon haaveilijapoika, jolla vahvat tunteet ja herkkä.
Pelasta mut täältä porukoiden läävästä, tehään joku kiva tulevaisuus meille
13
232
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Ja lisäys vielä: Säkin taidat tyytyä vähempään kuin mitä saisit, just siihen normaaliin, mitä iskäkin kokoajan jauhaa mulle, et liian suuret haaveet ja unelmat :/ (teil oli muuten sama lempi drinkkikin, niin bondaisitte varmaa huolel lol).
Mut oon mä valmis tekeen työtä niiden unelmien eteen. Mä ymmärrän, että tasapaino ja vakaus on se mitä kaipaat ja tarviit, ja sama mullakin tbh. Mutta en silti vois ikinä olla suhteessa, jossa se ei tuntuis erityiseltä, jossa en rakastais täysillä, mä yritin mun exäni kaa pitkään, yritin rakastaa häntä vasten, että se tuli sydämestäni, mutta se ei onnistunut, koin itseni vain yksinäisemmäksi. Yritin pelastaa hänet ja saada omille jaloilleen, mut noin rikkinäistä ihmistä ei voi pelastaa.. lisäksi huomasin miten hänen todellinen persoonansa alkoi inhottamaan mua, katkera, kateellinen, haluaa pahaa muille, vaik siel on se kiltteys, herkkyys ja tunteikkuus, mut nepsyys ja muut ongelmat kyl vaikeutti sitä että pystyisin häntä täysin ymmärtään. Mut ymmärrän, kun on kokenut niin vitusti paskaa omista vanhemmista lähtien, että sitä tulee tollaseks, oisin mäkin voinut olla reilumpi, oon vaan liian herkästi ahdistuva ja tunteikas, mä pelkäsin häntäkin.
Sua en oo pelännyt, vaikka aika tyly ja ilkeä sä mua kohtaan olitkin. Oon miettinyt tätä asiaa, ja kai mä vaan jollain ihmeellisellä tavalla olin niin tärkeä sulle, että kiukuttelit, olit ilkeä ,egoilit ja muuta. Sulla on selkeästi iso sydän ja et hyväksy vääryttä, miten pystyisit hyväksyyn kaikki ne mun synnit ja pahat teot, joita oon tehnyt.
Tosin ehkä sua auttaa se , että mä en oo ikinä tahallisesti pyrkinyt tekeen kellekkään pahaa tai tehnyt sitä niin, että olisin tietoinen, että joku asia aiheuttaa toiselle pahaa, ainakaan täysin. Isäkin aina uhkaili juomisella pienenä, niin poika alkoi uhkailla itsemurhilla kun tytöt ei kiinnostunutkaan, sairasta, mutta jostain syvältä lapsuudesta. Ja kyllä mä aina olin tosissani, en vaan käyttänyt sitä aseena, olin vaa luuseri, joka ei saanut sitä aikaseks.
Enkä ymmärtänytkään. Kamalan vaikeaa ihmisillä on sitä ymmärtääkin, kamalan mustavalkoista ajattelua, enhän mä edes tiennyt, että aiheutin muille pahaa tai satutin, kun rakastin ja tunsin niin vahvasti, silti moni sanoo narsistiksi.
Edelleenkin mä olen NARSISTINEN, en narsisti, ainkaa täysin. Ihminen voi samaan aikaan olla super tunteikas ja empatiakykyinen, mutta kylmä ja julma, kykenevä todella julmiin sanoihin, jos on maskeja ja suojia. Se ei todellakaan ole mikäään mustavalko juttu, vaan todella laaja spektri eri mielenterveys/persoonallisuus häiriöitä, jotka yhdessä luovat mun "kieroutuneen" persoonan, jos mun persoona edes on kun kieroutunut, kun haluan lähinnä vaan hyvää muille.
Mutta oon ottanut huomioon, että jos mäkin voisin joskus paremmin, niin mä olisin myös kykeväisempi olemaan luonnollisemmin kiltti muille. Ei se mun perusluonne sieltä lapsuudesta mihinkään hävinnyt, yhä oon herkkä itkupilli, mut elämä on vaa kohdellut rajusti ja luonut sellasia coping/traumamekaniikkoja, jotka saattaa näyttää ulkopuolisilta ilkeydeltä tai narsismilta, vaikka se ei sitä ole. Myös oma nepsyys vaikuttaa, en mä halua olla ilkeä ja näin itsekäs.
Mulla on kyky iloita toisten puolesta, ja usein koenkin hyvää oloa siitä jos teen jotain hyvää, jotkut ihmiset sen sijaan osaavat ajatella kaiken todella mustavalkoisesti, joko tää tai tää, eikä ymmärrä että mun persoona ei oo mikään enkeli tai demoni, vaan joku välimuoto todennäköisemmin. Mä oon ihan yhtä kykenevä hyvään ja pahaan kuin kaikki muutkin.
Ehkä en kykenisi tappaamaan,raiskaamaan,tai seksuaalisesti ahdistelemaan, koska olen aivan liian empaattinen siihen, mutta tää nyt ei pois sulje sitä, että en kykenis laittaan maskia ja esittään kylmempää mitä oon tai muuten haitalliseen käytökseen, etenkin jos se on helppoa, netissä viestit on helppoja laittaa... nettistalkkaus ja ahdistelu on helppoa, jos ei edes itse täysin ymmärrä sen haittoja. Mitään pahaa en kuitenkaa tahallisesti pyri kenellekkään aiheuttamaan, sen varmasti ymmärrätkin. Oon pahoillani ,jos oot joutunut kärsimään mun takia, se sattuu mua aivan yhtä paljon, kuin sua... oikein syö sisältä, kun tahattomasti satuttaa ihmistä jota "rakastaa" todella...- AnonyymiUUSI
Niin ja tsemppaavat sanat vielä piti laittaa:
Kyllä mä näin sussa paljon potentiaalia, jopa omien lapsieni vanhemmiksi, ja se olikin outoa, koska en ole tuntenut kenestäkään, että haluaisin kenenkää kaa lapsia, mutta sun energia ja viba, olisit hyvä äiti.. en oo valmis hommaamaan lapsia, mutta tiedän että sä olisit ihan mahtava ja rakastava äiti <3
Niin ja se ADHD ei oo mikään este edistymiselle elämässä, sussakin näen tosi paljon potentiaalia, et oo mikään luuseri, ja sulla on tosi hyvä persoona ja tyyli. Haluisin "pelastaa" sut ja viedä sut taivaaseen symbolisesti, että mentäs kokoajan ylemmäs ja ylemmäs, koska näen meissä molemmissa helvetisti potentiaalia, tunnuit puuttuvalta puolikkaalta musta. Tiiän, että sunkaa mikä vaan olisi mahdollista... mut en oo varma onko ketään muuta sunlaista tässä maailmassa, joka vois täyttää sen tyhjyyden aukon sydämessä. Hyviä persoonia on vaikea löytää, ja ulkonäkökeskeinen deittailu vaan satuttaa itseään ja muita. Sitä on oikeasti vaikeaa löytää ihmistä jolla on "kaikki"... sulla oli, kymppi persoona, kymppi ulkonäkö ja muutenki olit aika täydellinen :p, vikoinesi, mitä nyt tällänen hullu pystyy muodostaan syväanalyysin sun persoonasta ja vioista yhden näkemisen ja lukuisin viestejen ja katseiden perusteella. Se on se intuitio, joka on myös geneettistä mulla, äidin puolelt, hyvin vahva intuitio. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Niin ja tsemppaavat sanat vielä piti laittaa:
Kyllä mä näin sussa paljon potentiaalia, jopa omien lapsieni vanhemmiksi, ja se olikin outoa, koska en ole tuntenut kenestäkään, että haluaisin kenenkää kaa lapsia, mutta sun energia ja viba, olisit hyvä äiti.. en oo valmis hommaamaan lapsia, mutta tiedän että sä olisit ihan mahtava ja rakastava äiti <3
Niin ja se ADHD ei oo mikään este edistymiselle elämässä, sussakin näen tosi paljon potentiaalia, et oo mikään luuseri, ja sulla on tosi hyvä persoona ja tyyli. Haluisin "pelastaa" sut ja viedä sut taivaaseen symbolisesti, että mentäs kokoajan ylemmäs ja ylemmäs, koska näen meissä molemmissa helvetisti potentiaalia, tunnuit puuttuvalta puolikkaalta musta. Tiiän, että sunkaa mikä vaan olisi mahdollista... mut en oo varma onko ketään muuta sunlaista tässä maailmassa, joka vois täyttää sen tyhjyyden aukon sydämessä. Hyviä persoonia on vaikea löytää, ja ulkonäkökeskeinen deittailu vaan satuttaa itseään ja muita. Sitä on oikeasti vaikeaa löytää ihmistä jolla on "kaikki"... sulla oli, kymppi persoona, kymppi ulkonäkö ja muutenki olit aika täydellinen :p, vikoinesi, mitä nyt tällänen hullu pystyy muodostaan syväanalyysin sun persoonasta ja vioista yhden näkemisen ja lukuisin viestejen ja katseiden perusteella. Se on se intuitio, joka on myös geneettistä mulla, äidin puolelt, hyvin vahva intuitio.Äitis ois saanu kyllä vedota gubbe migreeniin
- AnonyymiUUSI
cool
- AnonyymiUUSI
Valetta
- AnonyymiUUSI
Mikä on valetta?
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Mikä on valetta?
Tuskin tämä palstatranslaatioon eksynyt ymmärtää sitä mitä yrittää näistä palstaäijän avauksista koostaa. Sulla taitaa olla vähän samat kuviot menossa. Stenppiä
- AnonyymiUUSI
Hoida itsesi kuntoon ensin. Tuskin kukaan nainen haluaa aikuista lasta huollettavakseen.
- AnonyymiUUSI
On vaikeaa aloittaa parisuhdetta ihmisen kanssa joka lopettaa kun asiat eivät mene täydellisesti. Parisuhteet, sama kuinka ihanan ja erityisen ihminen kanssa eivät kuitenkaan koskaan ole täydellisiä. Suhteisiin kuuluu virheet ja riidat, tunne epäonnistumisesta jota seuraa työ ja uusi nousu. Sinun olisi silti varmasti hyvä kertoa tunteistasi hänelle, kerta ne ovat noin voimakkaat.
- AnonyymiUUSI
Noi asiat ei kuulu ihmissuhteisiin
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Noi asiat ei kuulu ihmissuhteisiin
Terveet ja merkitykselliset suhteet pitävät sisällään myös noita, onnen, ilon ja rakkauden lisäksi tietenkin. Jokaisessa asiassa on mahdotonta olla pitkällä tähtäimellä aina samaa mieltä, ja ihmisissä on säröjä ja keskeneräisyyksiä. Riita jossa opitaan löytämään kompromissi ja ratkaisut on suhdetta lähentävä. Suhde jossa ei koskaan ole erimielisyyttä on joko pinnallinen, tai sitten ihmiset tietoisesti pelkäävät ja välttelevät konflikteja. Jälkimmäinen tulee aina jossain kohtaa kiehumaan yli huonolla tavalla.
- AnonyymiUUSI
Näin kirjoitti haaveilijapoika pyykit vielä toistaiseksi pesemättä
- AnonyymiUUSI
Pitkä oli elämänkerta ettei jaksanu vielä lukee kokonaan mut kirjoittajalta hyvä avaus omasta tilanteesta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa762251Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2621863Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken
ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi59854- 70818
Voi kulta rakas
Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �48817- 68769
- 54754
- 65747
- 71745
IL - Tulitauko Ukrainassa - Hyvä Trump!!
Ukraina hyväksyy välittömän tulitauon Ukraina hyväksyi välittömän tulitauon Ukraina on hyväksynyt Yhdysvaltojen kanss177723