Uimahallissa liputta.

641198
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 64

Vanhimmat

" Etkö sie tiedä kuka mie olen?"

Äänestä
  • Tuskin liittyy samaan asiaan, mutta eräät saman kykypuolueen nuoren polven edustajat käyttivät tätä argumenttia vuosia vuosia kun yrittivät päästä loppuunmyytyyn tapahtumaan sisään. Tämän episodin jälkeen en enää kyseistä puoluetta ole äänestänyt paikallistasolla. Päätös lienee ollut oikea, koska sama meno jatkuu edelleen.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Tuskin liittyy samaan asiaan, mutta eräät saman kykypuolueen nuoren polven edustajat käyttivät tätä argumenttia vuosia vuosia kun yrittivät päästä loppuunmyytyyn tapahtumaan sisään. Tämän episodin jälkeen en enää kyseistä puoluetta ole äänestänyt paikallistasolla. Päätös lienee ollut oikea, koska sama meno jatkuu edelleen.

    Valitettavan yleinen argumentti.

    Äänestä

Hyvä kaupunki esimerkillistä toimintaa👌👌

Äänestä

Lappeenrantalainen kunnallispoliitikko Linda Brandt-Ahde hommasi potkut uimahallin työntekijälle kun ei päässyt vanhentuneella lipulla ilmaiseksi sisään. Mitä se kertoo ihmisen luonteesta että arvottaa itsensä niin yli-ihmiseksi, että on valmis käyttämään asemaansa vaatiakseen toiselle ihmiselle potkut kun ensin on jo häntä lipun kysymisestä haukkunut ja nimitellyt? Täyttääkö narsistin määritelmän vai onko vaan yksinkertaisesti helevetin röyhkeä ja itsekäs ihminen, joka ei omista tekemisistään vikoja löydä, eikä edes kiinni jäädessään tunnusta. Tätä sopii häneltä kysyä.
Normaali ihminen pyytäisi tällaista toiselle aiheuttamaansa työpaikan menetystä edes anteeksi. Politikoille taidetaan sallia kaikki, vai mitä hänen kannattajansa ajattelevat?

Äänestä
  • Kyllä tuo on kaukana normaalista!

    Äänestä

Vaikuttaa siltä, että Lappeenrannassa suhmurointi ja hyväveliverkostot ovat voimissaan.

Äänestä

kaikki poliitikot ja vaikutusvaltaiset virkamiehet pitäis "poistaa"

Äänestä
  • Pitää "poistaa" koko suomesta.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Pitää "poistaa" koko suomesta.

    No ketä me sitten nälvittäs ja " osoiteltas sormella " eikä tunnettas vaatimatonta habitusta , omaa itseään ? , , , kyllä näitä " kellokkaita " , nousukkaita pitää olla " kansakunnan kukkaiskedolla . "

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Pitää "poistaa" koko suomesta.

    Mielummin lopullisesti.

    Äänestä

Saa nähdä miten tää juttu menee

Äänestä

Kaupungin virkamiehet jotka ovat osallistuneet tähän on erotettava. Myös poliisi on ollut puoluueelinen sen tominta on myös tutkittava. Tälle muijalle ei yhtään ääntä milloinkaan!!

Äänestä

Vaikka virkakoneisto näyttää pesseen kätensä voi Lappeerannan kaupungin tarkastuslautakunta käsitellä asiaa ja nostaa se uudelleen käsittelyyn. Pätevän henkilön irtisanominen ilman todellista syytä on virkarikos.

Äänestä

kuka hölmö äänestää tuollaista ylimielistä ettekö te tiedä kuka minä olen tyttöstä?

Äänestä
  • Elä eppäile. Samanlaiset linnut haluaa lentää samassa parvessa. Vakka kantensa valitsee.

    Äänestä

Järkyttävä juttu! Kaikki empatiat ja sympatiat asiakaspalvelijalle, etenkin rohkeudesta tuoda asia ihmisten tietoisuuteen. Vaikuttaisi siltä, että jollakin on liikaa valtaa siellä Lappeenrannassa tai ainakin itse luulee että hänellä on. Pelottavaa, jos asioista päättävillä on oma etu edellä(näinkin pienissä asioissa kuin 4€). Miten sitten vähän isommissa asioissa mahtaa olla...

Äänestä

Nyt on Lappeenrannassa aika selvittää asia oikein täikammalla kammaten ja juuriharjalla jynssäten pestä paskapyykki.

Pitäisin kohtuullisena, että kyseinen ehdokas vetäytyy ehdokkuudesta joko itse tai puolueen ilmoituksella.

Välittömästi vielä!

Äänestä

Onko tietoa minkä instanssin vapaalipulla uimari pyrki sisään? Sehän on tiedossa että virkakunnalle lähes kaikki urheilu ja kulttuurihupi kaupungissamme on ilmaista, mutta asia kiinnostaa näin yhteiskunnallisesta näkökulmasta.

Äänestä

Rohkeaa asiakaspalvelija tuoda Tämä juttu julkisuuteen.
Toivottavasti tuo poliitikonperkele ei hankaloita Maritan elämää enempää.

Äänestä

Onhan itseäkin joskus vähän harmittanut, kun ihan itse ostamasta kuntosalikortista on jäänyt vuoden vaihteessa käyntejä vanhaksi, mutta ei olisi tullut edes mieleenkään kiukutella siitä kenellekään as. palvelijalle. Siinä kohtaa on tullut vain nöyrästi peiliin katsottua.

Äänestä

Taitaa Brandt- Ahde pian olla itse asiakaspalvelija kun sössii poliittisen uransa perseilemällä.

Äänestä
  • Kadunlakaisijaksi sopiva häirikkö.

    Äänestä

  • Antaisiko tuo vastavuoroisesti lihapiirakkaa neljällä egellä?

    Äänestä

Mites se menikään noilla että työnteko vapauttaa. Tai sitten Sä saat potkut!

Äänestä

Ihan selvä korruptio tapaus.
Tutkitaan pikavauhdilla ja todetaan syyttömäksi
Toiselle osapuolelle hankitaan vaikeuksia, tässä tapauksessa potkut.

En ole yhtään yllättynyt että kokomuus vauhdissa.

Äänestä

Kokoomuslaisuus tiivistyy tähän juttuun.

Äänestä
  • Tyypillin kokoomuslainen nainen jolla on vain yksi aivosolu.

    Äänestä

Olisi kannattanut uhrata 4 eur, niin olisi voinut saada muutaman äänenkin seuraavissa vaaleissa. Tämän episodin jälkeen on suuri mainehaitta jo omalle puolueellekin. Tosin samanlaisia on joka toinen kokoomuslainen.

Äänestä

Mikään juttu ei mene syyttäjän läpi normi tilanteessa noin nopeesti😁

Äänestä
  • Hyväveliverkosto toimii.

    Äänestä

Oliko persaukinen sossupummi tuo ns. politiikko jolla ei ollut varaa ostaa lippua. Painakaa pärstä mieleen kun tulee kunnallisvaalit. Kenkää tuolle kuuluu antaa politiikasta ja luottamustehtävistä.

Äänestä

Kannattaa laittaa nimi ja pärstä mieleen kun menee äänestämään. Ei jatkoon.

Äänestä
  • Nyt on noussut asema pahasti päähän, kyllä tuollaiselle pitää kaapin paikka näyttää.

    Äänestä

No molemmat sai uransa päätökseen

Äänestä

Eikö sekin olisi ollut irtisanomisperuste, jos olisi päästänyt asiakkaan ilman lippua uimaan?

Äänestä
  • Tuntuu olevan mukava työpaikka, ei voi ottaa maksua eikä voi päästää ilmaiseksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00047 kirjoitti:

    Tuntuu olevan mukava työpaikka, ei voi ottaa maksua eikä voi päästää ilmaiseksi.

    Ehkä lappeenrannan kaupungin henkilöstöjohtaja Päivi Savilampi selittää miten tilanteessa kuuluu toimia.

    Äänestä

  • Anonyymi00049 kirjoitti:

    Ehkä lappeenrannan kaupungin henkilöstöjohtaja Päivi Savilampi selittää miten tilanteessa kuuluu toimia.

    Päivi on kanssa yhden sortin lässyttäjä.

    Äänestä

  • Anonyymi00052 kirjoitti:

    Päivi on kanssa yhden sortin lässyttäjä.

    Päivi Savilammella on kaupungintalolla oma juorukerho, mitä hän kuuntelee päätöksenteossa. Olisiko aika vaihtaa henkilöstöjohtaja. Hän teki varmasti tässäkin asiassa lopullisen, täysin laittoman päätöksen työntekijän työsuhteen lopettamisesta.

    Äänestä

Täällä teilataan poliittisista syistä ihmisiä. Hei haloo. Poliisi tutki asian ja ei ollut aihetta syyteharkintaan. Kärpäsestä tehtiin härkänen ja pienimunaiset jatkavat toitotusta. Se on siinä.

Demarit, vihreät ja vasemmistoliittolaiset haluavat näin vaalien alla teilata muiden puolueiden ehdokkaita. Se on kyllä niin, että se ei kannata. Se on Jumalatonta toimintaa. Karman laki koettelee. Se on varma.

En äänestä demareita. Kristilliset on nousussa. KD:n porukka on sentään kunnon demareita, ei mitään sosialisteja, jotka eivät osaa muuta kuin huudella puskista. KD on lasten, nuorten ja perheiden asialla, oikeasti. Ei vain puheissa.

Sosialistien kirjoitukset ja julkilausumat ovat samanlaisia kuin kauppatorin laidassa oleva työväentalo: rapistunut ja tyhjää täynnä.

Äänestä
  • Älä selittele...

    Äänestä

Mitä hyötyä oli sosialistien satamien sabotoinnista vuosi sitten? Satamat neljä viikkoa suljettuna!!! Voi perkele!

Äänestä
  • Kiusa se on pienikin kiusa.

    Äänestä

  • Anonyymi00054 kirjoitti:

    Kiusa se on pienikin kiusa.

    Mitä vitt.a sä sekoilet jostain satamista?

    Äänestä

Tapauksessa paikallispoliitikolle pikavauhtia suotuisan "tutkinnantapon" tehnyt rikoskomisario oli aiemmin itse rikoksesta epäiltynä syyteharkinnassa. Kuitenkin otti esteellisenä kantaa lapsiperhettä häirinneen "duunarin" toimintaan!

Teki myös "tutkinnan", kun Tekijä ja Duunani Oy tuli kiellosta piittaamatta kotirauhan suojaamalle alueelle. Totesi kotirauhaa rikotun, mutta esitti tutkinnan rajoittamista. Sitten olikin helvetti irti!

Äänestä

Olisikohan tässä nyt syytä käydä kaikkien tapauksen käsittelyyn osallistuneiden taustat ja kytkennät tarkasti läpi. Saattaa olla monella käräjät edessä. Kokoomukselta olisi oikeasti viisas teko poistaa Brandt-Ahde vaalilistalta. Tämä tapaus saattaa nimittäin johtaa koko puolueen suosion romahtamiseen Lappeenrannassa koska äänestäjä saattaa herkästi kuvitella että kaikki kokoomuslaiset ovat samanlaisia öykkäreitä.

Äänestä
  • Kuvitella? Suurin osa heistä on juuri tuollaisia. Osa pitää mölyt mahassaan mutta osa näköjään käytöksellään osoittaa mitä todella ovat.

    Äänestä

  • Käräjiä on tulossa. Ilta-lehdessähän luki, että totuusarvon selvittäminen jälkikäteen todisteiden valossa on käytännössä mahdollista vain käräjillä. Maritalla on asianajaja, ja syyttäjältä tullaan vaatimaan esitutkinnan aloittamista uudelleen.

    Tämä asia ei ole vielä lainkaan loppuun käsitelty.

    Äänestä

Joo’o, toivottavastii tuollainen ihminen ei ole enää ikinä missään luottamustehtävässä 😡

Äänestä

Miksi se ei kunnioittanut toisen työtä, ja työpaikkaa, varmasti oli onnellinen tämä nsinen kun oli 50 hakijan joukosta saanut työpaikan. Sitten tulee yksi hankala asiakas öykkäröimään, kassa piti pintansa ja teki työnsä niin kuin kuuluu. Mutta tämä Bränd väliviiva Ahne halusi näyttää kuka tuntee ja ketä ja hommasi täysin ansaitsemattomat potkut uimahalli työntekijälle. HÄPEÄ, äitiski häpee sua

Äänestä

Kuka tää on onko julkkis

Äänestä
  • Ei ei,,se on surkea turhis,ei julkis

    Äänestä

  • Eturivin paikallispoliitikko kirjoittivat lehdessä. En ollut kyllä koskaan aiemmin kuullutkaan hänestä, mutta 4€ riidalla pääsee kätevästi julkisuuteen.

    Äänestä

Vaikuttaako mitenkään siihen pääseekö läpi alue- ja kunnallisvaaleissa?

Äänestä
  • Tietysti pääsee läpi. ihmiset useimmiten äänestävät samaa tuttua ehdokasta riippumatta siitä, kuinka huonoja päätöksiä itseään koskien on tullut tai politiikan linja ei miellyttäisikään. Tähän perustuu mm. Keskustan iänikuinen kannatustaso maaseudulla.

    Äänestä

Tämmönen juttu pitäs tutkia loppuun saakka tai muuten kyl kaupungin väkikin on kyseenalaisessa valossa tämän jälkeen.
Ja ehkä olisi tällä naisella joka menee räyhää toisen työpaikalle aihetta antaa käytöskoulutusta.

Äänestä
  • Vaalilupaus
    Lupaan edistää kaikilla toimillani lappeenrantalaisten ja eteläkarjalaisten hyvinvointia. Olen valtuutettuna vastuullinen ja läsnä; aina ihmisen puolella. Olen ihmisrakas ja oikeudenmukainen ihminen ja vastuutehtävissä toimiminen on minulle sydämen asia.

    Lappeenranta
    Linda Brandt-Ahde
    KOK

    Mulkqvisti valittiin valtuustoon.

    https://www.iltalehti.fi/kuntavaalit-2025/tulospalvelu#/ehdokas/405/131

    Äänestä

Näin nämä ämmätkin nykyään porskuttavat. Aivan trumppilaiset tavat tällä dominalla, mutta kaiketi saman lajin siskot, sekä kuhnurit kannattelevat.

Äänestä

Joskus tuntuu, et tää maa tarttis kunnon sodan ja sen kautta täys resetointi.

Äänestä
  • Ei jäisi kuin Suomi neidot, maahantunkeutujat ja totaalikieltäytyjät jäljelle..siitä Suomi uuteen nousuun.

    Äänestä

Jos tässä muka olisi vielä jotain mätää, niin miksi asiaa ei tutkita tai journalistit julkaisisi tutkivaa journalismia?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olisiko kannattanut 4e maksaa...
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/c8a5105e-d3bf-4edc-b77a-1a14d085675e

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu