Tietääkö kukaan??

heippa tietääkö kukaan mitään kivoja kikkoja miten esin sims 2 sais altaasta hieman eri muotoisen kun sen yhden neliö tai suorakulmion ja sit tietääkö kukaan mitään muita kivoja kukkoja miten vois saada niistä taloista vähän erillaisia kun normaalisti ????
3225
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Näin esim. L:n muotoinen allas:
Tee ensin toinen L:n "sakara". Sitten painat control-näppäimen pohjaan ja vedät sen toisen "sakaran". Sitten pitää vielä klikata kerran tai pari tuota paikkaa, johon teit jälkimmäiseksi. Se jatkopala ilmestyy siihen sitten.

Saariallas (keskellä maata):
Mieti ensin, mihin kohtaan haluat "saaren". Kuvitellaan, että se on nyt neliö ja ruutumäärältään vaikka 5x5. Tee esim. 5x5 kokoisissa osissa kuvitellun saaren ympärille allasta (muista se control-juttu taas), mutta jätä yksi sivu kokonaan vielä tyhjäksi. Allas on nyt U:n muotoinen. Vedä yhdellä kertaa se viimeinen osa allasta, niin että keskelle jää saari.

Tähän tyyliin joku aiemmin neuvoi saarialtaan tekemisen, mullakin oli ongelmia sen kanssa. En ole vieläkään ehtinyt sitä kokeilla, mutta tuolla systeemillä pitäis toimia.
Siitä on tutoriaalikin: http://mikeinside.modthesims2.com/building/poolisland/ Siinä ei vaan mainita, että viimeinen sivu pitää vetää kerralla. Ja se viimeisen sivun kerralla tekeminen oli se ratkaiseva juttu.
Mutta toivottavasti tajusit selostuksestani jotakin ja saat tehtyä erimuotoisia altaita.

Äänestä
  • ei toiminu vaikka kuinka yritin

    Äänestä

  • natiainen kirjoitti:

    ei toiminu vaikka kuinka yritin

    Muutamaan keinoa ei tietääkseni ole. Se on vähän värkkäämistä, mutta kyllä se toimii.
    Painat vaan sen controlin pohjaan, ja lähdet vetämään jatkoa jo tekemästäsi altaasta johonkin suuntaan (ei toisinpäin, koska ei välttämättä toimi). Kun olet vetänyt jatkon, päästä control vapaaksi ja klikkaa nopeasti sitä paikkaa, johon sen jatkon teit. Yritä vielä, kyllä se onnistuu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Natiainen kirjoitti:

heippa tietääkö kukaan mitään kivoja kikkoja miten esin sims 2 sais altaasta hieman eri muotoisen kun sen yhden neliö tai suorakulmion ja sit tietääkö kukaan mitään muita kivoja kukkoja miten vois saada niistä taloista vähän erillaisia kun normaalisti ????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu