Retroreissu kajakilla Ugista Stadiin

Anonyymi-ap

Tein 2016 silloisella kajakillani tämän reissun, Saaristomerelle päästyäni tuli mieleen yrittää meloen Utön juhannusjuhliin Aspön ja Jurmon kautta. Sieltä jatkoin Nauvon, Paraisten, Taalintehtaan ja Hangon kautta Helsinkiin. Aikaa kuluin n. 6 viikkoa kun ei ollut kiirettä. Joillakin myötäisillä legeillä käytin omatekoista apupurjetta.

Linkki:
https://drive.google.com/drive/folders/14g6lWlySD4aMgqjYPrZSAANNdD00cI3o

9

486

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kajakki oli merkiltään brittiläinen Wye Kayaks Islander. Ihan kelpo peli, peräsimen tai evän hajoamista ei tarvinnut stressata kun kumpaakaan ei ollut. Kajakki oli aikaisemmin ollut MaMe:lla seurakajakkina.

    • Anonyymi

      Tuossa videossa yritän lasketella Ugin velhovedellä sivumyötäisessä kohti pohjukan sulkuporttia mutta tuulitasapainot ovat pielessä takakannen roskapussin takia. Kyllä, siivosin hieman leirisaarta, eivät olleet kaikki omia roskiani. Piti sitten meloa hieman siksakkia käyttäen niitä suuntia, joihin pääsi ilman toispuoleista melomista, välillä aallokossa surffaten.

      https://drive.google.com/file/d/1z7w3hUle12MNS_B3B0IGEXGMEiAChFat/view?usp=drivesdk

    • Anonyymi

      viruslinkkejä?

      • Anonyymi

        Ei, kuvia on. Ihan aiheeseen liittyviä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei, kuvia on. Ihan aiheeseen liittyviä.

        ai pimperoon liittyviä?


    • Anonyymi

      Arkiston kätköistä löytyy myös retki Isokarin majakalle, voin laittaa jakeluun kunhan levytilaa vapautuu.

      • Anonyymi

        Jes, kiva näitä on lukea ja kuvia katsoa!


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kajakin sai hyvin tuulitrimmiin kun perän tasapainotti täysillä vesipulloillla. Tai jos oli päiväretkestä kyse eikä painavaa retkivarustusta lastattuna niin vahva kassi muutamine paarlastikivineen toimi myös.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      108
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      47
      818
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      776
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      65
      630
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe