Rosuvastatin

Anonyymi-ap

Hei! Olisin kysynyt , kun minulle määrättiin rosuvastin 5mg nyt kuitenkin resetti oli kirjoitettu 10 mg jonka vahingos otinkin. Kysymys voiko tuon 10 mg puolittaa niin tulisi se 5 mg päivää kohti

6

1071

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi.

    • Anonyymi

      Jos tabletissa on jakouurre, tabletin voi puolittaa.

    • Anonyymi

      Kai sillä on jokin tarkoitus, että resepti on kirjoitettu 10 mg!

      • Anonyymi

        Se 10 mg oli kirjoittanut vahingossa , oikea annos on 5 mg en vain huomannut kysyä kun viestiä lähetin lääkärille tuosta annoskoosta voiko se puolittaa .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se 10 mg oli kirjoittanut vahingossa , oikea annos on 5 mg en vain huomannut kysyä kun viestiä lähetin lääkärille tuosta annoskoosta voiko se puolittaa .

        Kyllä voi puolittaa. Minun lääkärit ovat sanoneet että vaikka jakouurretta ei oliskaan nin pillerin puolittajalla voi vahvempitehoiset tabletit pilkkoa miten haluaa. Minulle kirjoitettiin joskus vahvempitehoinen lääke puolittamista varten, koska se tuli minulle halvemmaksi. Runsaan nesteen kanssa vaan otat.


    • Anonyymi

      Ei saa puolittaa, jos kyse on Orionin Rosuvastatinista.

      Lääkkeiden puolitettavuus kannattaa tarkistaa valmisteyhteenvedosta. Se riippuu siitä minkälainen kuori tabletissa on ym.

      Joskus tabletin saa puolittaa, vaikka siinä ei olisi jakouurretta. Joskus taas tabletin mahdollinen jakouurre tarkoittaa, että sen saa puolittaa vain nielemisen helpottamiseksi, ja molemmat osat on otettava samalla lääkkeenottokerralla, koska lääkeaine voi olla jakautunut tabletissa epätasaisesti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      62
      2099
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      4
      1756
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      231
      1222
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      900
    5. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      20
      832
    6. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      57
      826
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      100
      713
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      678
    9. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      92
      659
    10. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      18
      656
    Aihe