Rosuvastatin

Anonyymi-ap

Hei! Olisin kysynyt , kun minulle määrättiin rosuvastin 5mg nyt kuitenkin resetti oli kirjoitettu 10 mg jonka vahingos otinkin. Kysymys voiko tuon 10 mg puolittaa niin tulisi se 5 mg päivää kohti

6

762

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi.

    • Anonyymi

      Jos tabletissa on jakouurre, tabletin voi puolittaa.

    • Anonyymi

      Kai sillä on jokin tarkoitus, että resepti on kirjoitettu 10 mg!

      • Anonyymi

        Se 10 mg oli kirjoittanut vahingossa , oikea annos on 5 mg en vain huomannut kysyä kun viestiä lähetin lääkärille tuosta annoskoosta voiko se puolittaa .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se 10 mg oli kirjoittanut vahingossa , oikea annos on 5 mg en vain huomannut kysyä kun viestiä lähetin lääkärille tuosta annoskoosta voiko se puolittaa .

        Kyllä voi puolittaa. Minun lääkärit ovat sanoneet että vaikka jakouurretta ei oliskaan nin pillerin puolittajalla voi vahvempitehoiset tabletit pilkkoa miten haluaa. Minulle kirjoitettiin joskus vahvempitehoinen lääke puolittamista varten, koska se tuli minulle halvemmaksi. Runsaan nesteen kanssa vaan otat.


    • Anonyymi

      Ei saa puolittaa, jos kyse on Orionin Rosuvastatinista.

      Lääkkeiden puolitettavuus kannattaa tarkistaa valmisteyhteenvedosta. Se riippuu siitä minkälainen kuori tabletissa on ym.

      Joskus tabletin saa puolittaa, vaikka siinä ei olisi jakouurretta. Joskus taas tabletin mahdollinen jakouurre tarkoittaa, että sen saa puolittaa vain nielemisen helpottamiseksi, ja molemmat osat on otettava samalla lääkkeenottokerralla, koska lääkeaine voi olla jakautunut tabletissa epätasaisesti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      230
      3314
    2. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      248
      3083
    3. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      219
      2302
    4. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      35
      1962
    5. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      125
      1665
    6. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      215
      1416
    7. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      89
      1164
    8. Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas

      Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi
      Maailman menoa
      198
      1057
    9. viikonloppu lähestyy

      ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu
      Ikävä
      13
      999
    10. Harmi, etten koskaan saa tietää

      Olinko vai olenko sun kaivattusi, Jii…
      Ikävä
      117
      981
    Aihe