Yritysten suureellinen "Julistus": Lisää rahaa !

8142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Julistus on yritysten toiveiden tynnyri, jonka todellisten päämäärien ymmärtäminen vaatii tulkintaa. Varsinainen kantava teema listauksessa näyttää olevan erilaisten valtion tukien pyytäminen monia eri reittejä.
Veronmaksajat tukevat jo nyt vuosittain noin 10 miljardilla yrityksiä.
Riittävätkö rahat, kun hallituksen mukaan rahat on loppu ja velkaa kasvaa
hillittömästi ?

Äänestä

Tuolta tekstin joukosta löytyi yksityiskohta, että ainakin sähkölaskut
nousisivat.

"Osa julistuksista liittyy sääntelyn karsimiseen, mutta todellinen sanoma on kätketty. ”Varmistetaan verkkotoimijoiden kyky toteuttaa merkittävät kanta- ja jakeluverkkoinvestoinnit” viitannee verkkoyhtiöiden hintasääntelyn löysäämiseen.

Se tarkoittaisi kuluttajille ja yrityksille suurempia sähkölaskuja."

Äänestä

Osaava hallitus tukee yrityksiä niin että hyöty tulee lisääntyvänä verotulona valtiolle.
Työttömyys on kuva epäonnistumista, Orpo läksi uhkui me jatkamme Marinin hyvää työllistämis tapaa kuinkas kävi, Persu ministerit hoitaa vientiä joka nostaisi työllisyyttä.

Äänestä

Persuministerit natsittaa. Rantasesta oli taas tänään juttu Helsingin
Sanomissa. Häpeäsisi ihmisyydenvastaisuuttaan ! Mikä malli-ihminen
se rasisti luulee olevansa ???

Persuhallitus kävelee oikeuskanslerin ja oikeusoppineitten yli.
KHO:n presidentti on jyrähtänyt hallitukselle eräänkin kerran.

https://www.uusisuomi.fi/uutiset/eturivin-perussuomalaiset-laukoivat-jopa-potkuja-vaadittiin-nyt-jyrahtaa-khon-presidentti-aarimmaisen-vaarallista/1b622039-56dc-42e1-933b-00a57c017078

Äänestä

Rahaa on, ja vappuna jaetaan satasia . . . taas.

Äänestä

Vappustanen oli hyvä asia. Kiitos Antti ! Vaikka se tulikin erissä,
se nosti mukavasti pientä eläkettä.

Äänestä

Mitä jää Suomesta jäljelle tämän hallituksen jälkeen ? Rikkaat ja persut ?
Persut alistetaan sitten rikkaitten palvelijoiksi orjapalkalla, koska ei heille
muutakaan käyttöä enää ole. Kannattajansa pettänyt PS-puolue on hyljeksitty
valapatto.

Äänestä

Purra hoitaa rikkaille lisää rahaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Sotestako sekin otetaan ?
https://www.hs.fi/talous/art-2000011074727.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu