olisi oivallinen säästö valtiolle.
Kuntouttava toiminta
Anonyymi-ap
1118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Petteri Orpon hallitus mahdollisesti siitä nyt säästääkin. Olisi luultavasti syytä poistaa koko toiminta kokonaan Suomesta.
Kuntouttavaa työtoimintaa (sen mahdollisesti hyvienkin tarkoitusten ohessa) käytetään myös hyväksikäyttöön, eli väkeä karenssin uhalla tekemään palkatonta työtä jonkin yrityksen hyväksi, näitä tapauksiahan on jo vaikka kuinka paljon ja vähänkin älykkäämpi yritys jos on ollut, ovat lopettaneet tuohon osallistumisen ripeästi siinä menee yritykseltäkin maine.
SDP haluaa kovasti kuntouttavaa työtoimintaa - eli ihmisten hyväksikäyttöä palkattomaan työhön pakolla - ja syykin tähän hyvin ilmeinen, jotta saadaan ay-liikkeelle paljon ilmaisia orjia palvelemaan ja tekemään nekin työt jotka kuuluu ay-liikeläisille, sillä tavoin saadaan lopulta ay-liikeläisille isommat palkat, kun se orjatyöhön pakotettu jätetään palkanmaksusta sivuun.