Kahvinkeitto aurinkopaneeleilla toimii

Anonyymi-ap

Kahvista on tullut kovin kallista. Vein kalleuden vielä pidemmällä. Ostin 2 aurinkopaneelia ja lifepo4 akun 24v. Säädin on lainassa tutulta mutta kyllä sille hinta neuvotellaan joten olkoon nyt vaikka 900€ kokonaisuudessaa kun pikku nippeliä johtoa yms eli ensimmäinen kuppi maksoi noin paljon. Ei tunnu enää kahvipaketti kalliilta. Myös en keitä ellei akku ole latingissa. Parametrit on säädetty pitämään akun kunnossa vuosikausia. Lataan samalla myös puhelin ja läppärin joten tuleepa se vähän kuin ohessa säästöä samalla. On toki jo paljon laskenut hinta per kuppi kun on tullut keiteltyä monet sumpit. Alle satanen on jo hinta pitkästi.
Moccamaster 1250w ja ei tarvitse olla suuri talousnero niin ymmärtää että takaisinmaksu aika on pitkähkö. Mutta sehän on jo maksettu kun tilisiirrot vain toimi. Jotenkin maistuu nyt kahvi paremmalta kun on ns oma sähkö. Nyt jo akku pysyy hyvässä vireessä ja ompa tullut olemassa ollutta 3000w viktron myös tullut autonkin esilämmitykseen käytettyä. Ihmeesti akusta riittää. Koukuttavaa tämä aurinkosähkö harrastus.

13

574

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aikamoinen akku kun antaa 52 amppeeria noin pitkiä aikoja, ilman latausta kun eipä paljon aurinkoon näy.

      • Anonyymi

        Millaiset sulakkeet sulla on kytkennöissä
        Vai onko olenkaan


      • Anonyymi

        Pitkiä aikoja? no ei kovinpitkiä aikoja kun puurot ja kahvit tulee minuuteissa. Lifepo4 akku antaa 200A ulos kepoisesti jos tarvetta ja noin isoa virtaa ei ole ollut edes. Ehkä 140A olisi wiktronin maksi virta mutta en edes katso tuommoisia asioita kun koneet on suht mitoitettu oikein. Aurinko lataa kun lataa ja ei se aina tartte olla aurinko riittää lataukseen harmaakin sää muutaman kymmenen W teholla vain. Ei tämä voimalaitos harrastukseni ole ainoa energian lähteeni omakotitalossani tietystikkään mutta kun ehtii kivaa puuhaa silti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Millaiset sulakkeet sulla on kytkennöissä
        Vai onko olenkaan

        Tuosta voit suomen kielellä kuunnella aiheesta ja oma harrastus pikkupojasta lähtien on liittynyt myös sähköön joten tietysti ilman muuta on sulake oikein mitoitettu oikean neliöisessä kaapelissa ja aina tulee minimoitua häviöt eli hiukan yli kaapelien neliöt niin eipä kuumene ja häviöt pienenee. Ompa jopa sähköveneessäni huvittuneen katsottu kun on neliöä kaapelissa vs muiden kalastajien marketti "naruihin" verrattuna. Ei ne niin pajon maksa ne asialliset osat ja miksi riskeerata tai lämmittää kaapeleita?
        https://www.youtube.com/watch?v=WRdRWXl-ENU&ab_channel=ValteknoOy
        Vain esimerkki linkki ei yhteistyötä kyseiseen asillisen oloiseen firmaan.


    • Anonyymi

      3000w antaa virraksi 24v jännitteellä 125Amoeeria

      Aika virtoja

      • Anonyymi

        Enemmän olisi hieman mutta eipä ole tuota 3000w edes ollut käytössä vaan alle 2000w jäi aina.


        3000w antaa virraksi 24v jännitteellä 125Amoeeria

        Aika virtoja


    • Anonyymi

      Noilla virroilla tarvitaan jo hitsauskaapelin paksuiset johdot kun kahvinkeittimen ottama virta on kuin onkin hitsausvirtojen luokkaa...

    • Anonyymi

      haluaisin nähdä edes kuvan miten sähkönsyöttö on oikeasti ratkaistu...

      • Anonyymi

        "haluaisin nähdä edes kuvan miten sähkönsyöttö on oikeasti ratkaistu..."
        Ihan taulukoistahan nämä näkee montako neliöä monellekko metrille pitää olla. Ei se ole ydin fysiikkaa alkuunkaan. Pidän kaapelit lyhyinä aina kun mahdollista.


    • Anonyymi

      Jos 24 v otetaan tehoa 3 kW tulee virraksi tuo 125 A

      Vai laskinkos väärin, lisäksi vielä virtaa lisää inverttereiden tehohäviöt jotta saadaan Moccamaster kuumaksi

      • Anonyymi

        Käytössä normi moccamaster ja 1,5Kw on ottoteho muutaman minuutin vain. Ei se ota 3000w vaan se teho oli maksimi wiktronissa mutta piikkiähän se kestää enemmän laatu laite ei notku.
        Kahvin keitto oli hyvin eleetön tapahtuma kaikinpuolin invertterillä.

        "Jos 24 v otetaan tehoa 3 kW tulee virraksi tuo 125 A

        Vai laskinkos väärin, lisäksi vielä virtaa lisää inverttereiden tehohäviöt jotta saadaan Moccamaster kuumaksi"


    • Anonyymi

      Aloittajan olisi syytä, säästöjen maksimoimiseksi, alkaa myös paahtamaan kahvipavut, ja jauhamaan ne itse tuotetulla sähköllä. Sitä ennen - "ei jatkoon".

      • Anonyymi

        Jauhan kyllä pavut itse mutta ne ostan valmiina. EI taida siinäkään säästöä tulla. Mutta mylly on ikivanha pyöritettävä ja on hyvä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2563
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      196
      980
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      772
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      682
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      572
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      15
      516
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      49
      503
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      494
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      475
    10. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      40
      464
    Aihe