Terve!
Mikä avuksi kun kesken ajon (hitto, hävettää) sytytys menee pois paikaltaan. Kone paukkuu ja syöksee tulta. Onko sattunut muille että jakaja pääsee nousemaan ylös ja hyppää "yli"
Kone on siis 105 sarjan 2000.
Uusi jakaja mutta kiristysrengas on vanha.
Teki jo toisen kerran.
Kari V
Mikä avuksi kun kesken ajon (hitto, hävettää) sytytys menee pois paikaltaan. Kone paukkuu ja syöksee tulta. Onko sattunut muille että jakaja pääsee nousemaan ylös ja hyppää "yli"
Kone on siis 105 sarjan 2000.
Uusi jakaja mutta kiristysrengas on vanha.
Teki jo toisen kerran.
Kari V
Vastaukset 10
Vanhimmat
Moikka
Muistaakseni jakaja on samanlainen kuin 33:n jakaja (ja kuplan). Siis jakaja nousee ylös paikaltaan? Ainoa mikä sitä pitää siellä on se panta, koitappas kunnostaa /uusia.
Tarkista samalla ettei hahloon tai jakajassa olevaan vastapalaan ole tullut vaurioita. Jos hahlo on kulunut viistoksi niin se pyrkii pullauttamaan jakajan ylöspäin pyöriessään. Niin ja varmistu asentaessa että jakaja menee varmasti niin syvälle kuin kuuluu...ettei jää "huulille".
Ei ole kyllä sattunut samanlaista, 33:n jakaja on yleensä niin jumissa ettei lähde kuin putkipihdeillä ja kiroilulla irti.
TimoJ
Eilen saatiin sytytys kohdalleen mutta kipinää ei tule kunnolla.
Piti lopulta hinata täältä himasta takaisin talliin. Muutama kilsa vaan. Pari kaveria tosin huomautti matkalla että ei kai bensa vielä niin kallista ole että pitää avoautolla ajaa hinauksessa.
Täytyy käydä moottoritilan oikeanpuoleiset sähköt kaikki läpi startti mukaan lukien ja samalla tsekata vielä toi jakajan kiinnitys. Jos se ei pääse hyppääämään niin ainakin liikkumaan, joten kiristysrengas on uusittava. Jakajan, uusi Marelli, ostinkin Muukkoselta viime kesänä. Sen kanssa jotenkin tuntui ettei se mennyt kunnolla paikalleen, mutta mitään holkkeja tai heloja ei vanhassakaan ollut. Milläs sen paikalleen hakkaisi ettei sitä riko?
Vanha jakaja oli Boschin sellainen jossa oli ruuvikiinnitteinen pyörijä eikä sitä löytynyt enää Boschiltakaan. Tiippanakaan ei ollut vastaavia nähnyt enää kymmeneen vuoteen. Olkaa huoletta se on tallessa, jos joku tarvitsee.
KV
onks sullakin Spider ??? Kerro heti kaikki siitä !!!
Viime kesänä sen rakensin "kuntoon".
Mulla on ollu se nyt 1,5 vuotta.
Se on Siis 2000 Spider Veloce ja usa malli vuodelta 74. Sivuvalojen reijäthitsattiin umpeen. Samalla kaikki kylkilistat rapsittiin pois.
Spica on korvattu 40mm Webereillä.
Ostaessa auto oli matta musta, mutta ovien sisäpinnalta löytyi orkkisväri eli Giallo Prototipo eli saksasta suomennettuna Zitronengelb Sitruunankeltainen. Ihan näyttävä väri.
En ole pyrkinyt missään tapauksessa auton entisöintiin enemminkin "järkyttämään" piirejä eli "räpeltämään". Joka tarkoittaa mm ovien sisäverhoilu ja istuimet ovat myös keltaiset.
Tärkeintä mun mielestä näissä autojutskissa on että on itellä hauskaa. Ja itseasiassa rumia autoja on aika vähän. Paitsi Alfa Romeo Arna, siinä vasta moka! http://www.cherry.nsb.pl/models.html
Viimeistelyä vielä riittää. Niin ja että sen sais taas käymään. Kerkeshän tässä jo kolme viikkoo ajella.
KV
PS Spiderien kokoontumisajot järjestettävä kesällä. Jos joku muu ei ala hoitaa niin mä yritän. Seuratkaa CARF sivuja.
Niin siis tämä keltainen Spider josta on kuvia CARFin kalustorekisterissä? Tosi hieno! Emäntäkin ihastui laakista kun näytin noita fotoja =)
Jos olis valta niin kuin on tahto, hommaisin itsekin samantapaisen tukankuivaimen, vaan täytyy varmaan vielä jaksaa odottaa muutama vuosi talouden paranemista.
Tuo ihmeessä Spider näytille kesän CARF- tms. häppeninkeihin! Ainakin Hangon ajot moisella laitteella luulisi olevan tosi herkkua.
P.S. On tuosta omasta 164:stäkin (huono) kuva rekisterissä, mutta näyttää aika vaisulta Spiderin rinnalla :(
minullakin USA iniezieno koppa ja korinvaihtona tehty -92 vuonna.
Entisen Ralli Berlinan kunnostettu 2000 tekniikka ja tehoja riittävästi. Rättikatto ja konepelti niin pääsee konttorilla käymään. Niin ja ainahan jotain pikkujuttuja täytyy laittaa.
Tuonkun nyt saan nippuun niin aattelin myydä kun tulee muuten tunkua talleihin.
Myynti on vaan taas kinkinen juttu kun sillä ajelee niin ei millään raaski luopua, kattoo nyt sitten.
Tuossa on lukollinen perä ja on kiva leikkiä märällä asfaltilla :)
Etupää on kaikilla säädöillä.
Sisusta on osittain originelli ja omat verhoilut lisäksi.
Väri Olivegreen metal America Motorsin värikartasta osu sävy silmään.
Keinovalossa/hämärässä näyttää yksiväriseltä ja aurinkossa tulee nuo kultaset hileet näkyviin, sellaista pientä efektiä piti hakea.
En minäkään niin tuosta orgiskunnosta välitä kun on kv. auto, kunhan on omaan silmään sopiva.
Oliko tuo Spiderisi Bella Italissa viimekesänä ?
Mun piti saada se ajoon aprillipäiväksi, vapuksi, juhannukseksi, mutta lopulta se leimattiin syyskuun puolessa välissä viime vuonna.
Ei ollut mitään ongelmia kun kaikki varusteet, 3pisteturvavöineen, oli kunnossa. Veropäätös, tullaustodistus jne mukana ja naps rekisteriin. Kilvistä vois jaggekuski maksaakin jotain = JGX-1.
Eli sen vuoksi sitä ei näkynyt kuin Carfin vikoilla ratapäivillä. Onneksi oli myös lämmin syksy, joten kaks viikkoo kerkes ajella silloinkin.
KV
...ainakaan ennen kuin annat mulle ne lupaamasi tyypit! =)
Vaikka voipi toisaalta käydä kohtalokkaaksi, oma pitää saada kun kerran makuun pääsee.
tulee ja voisit muuten treenata jos haluut mulla on ylimääräinen ratti tallilla niin pääset makuun :)
On se kyllä tosi vaarallista tyypittää voi iskeä paha virus.
Meinaan minuun iski kun tuo sama auto oli aikoinaan muutaman viikon lainassa.
Hitto kun sais nuo imutorvet sovittettua jotenkin tuonne tai siis kyllä ne mahtuu ja putsari tötteröt.
Tarvis noihin kaasareitten huohotinreikiin keksi jotain ettei kärpäset lentele sisään :(
Muuttuu tuo imuääni aika lailla kun vakioputsari lähtee pois, täytyy aina vaihdella välikaasulla :)
katsoin tuolta carfin sivuilta et eri Spiderihan se oli.
Millä renkailla ajat eli leveys ?
Oli meinaan huima ero 185 ja nyt oli 175 alla.
175 ei hae enään niin paljon, mutta osa syynä oli väljä ohjausvaihde.
Nyt on kunnostettu paikalla.