Millaista on olla

70 vuotias? Miltä se tuntuu?
35319
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat

Millaista itselläsi on ja minkä ikäinen olet ?

Äänestä
  • Täytin just 70 v ja tunnen olevani vanha. Olen utelias tietämään, miltä muilta tuntuu?

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Täytin just 70 v ja tunnen olevani vanha. Olen utelias tietämään, miltä muilta tuntuu?

    Nyt alat kadehtimaan kaikkia, kaikesta.
    Luet iltapäivälehdistä otsikot, etkä edes ymmärrä, mutta alat parkumaan kuin sotaorpo, esim. suomi24 palstoilla.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Täytin just 70 v ja tunnen olevani vanha. Olen utelias tietämään, miltä muilta tuntuu?

    Kun minä täytin 70 niin en tuntenut itseäni mitenkään vanhaksi. Ajelin satoja kilometrejä sukuloimaan ja ei missään tuntunut vanhuuden merkkejä .
    Siitä in vo muutamia vuosia oikeastaan nyt vasta alkaa tuntumaan joitain merkkejä vanhuudesta , jaksaminen ei ole samaa mitä oli ennen.naapurin mies joka oli 80 vuotias ei tullut koskaan vanhaksi, oli töissä ja vieraili tuttujen luona ja oli pirteä j äa aina hyvällä päällä sai sydönkohtauksen. Eräänä päivänä kun oli84 vuotias ja menehtyi siihen. Hän ei tuntenut itseään koskaan vanhaksi.
    Sitten on yksi jonka tunnen joka alkoi olemaan jo 40 vuotiaana vaha, joten se riippu ihmisestä itsestään miten kokee vanhuuden ja terveydestä jos se on hyvä niin ei tunne vanhuuden merkkejä

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Nyt alat kadehtimaan kaikkia, kaikesta.
    Luet iltapäivälehdistä otsikot, etkä edes ymmärrä, mutta alat parkumaan kuin sotaorpo, esim. suomi24 palstoilla.

    Ei minulla ole mitään syytä kadehtia ketään!
    Pysyn ajantasalla, kun katson Pikkukakkosta. Siitä oppii kaiken tarpeellisen👍🏻

    Äänestä

  • Vanhuus ja vaivat!

    Äänestä

Oikein kivalta. Työt on takana, elämä edessä.
Pakko ei ole mihinkään minkään eikä kenenkään takia.
Mitä nyt laskujen maksua tms.

Äänestä

aloitusta lukiessani tuntui kuin pakanamaan kartta olisi housuissa..terveisiä leskelle.

Äänestä

Hyvin menisi, ellei menisi huonosti.

Äänestä

Miltä sen pitäisi tuntua? Sisällä / sisimmässä ei tunnu mitenkään erilaiselta kuin ennenkään. Ulkokuoressa tietty jotain muutoksia, joita niitäkään ei itse huomaa niiin hyvin. Paitsi harmaantuvat huikset, prkl.

Äänestä

Uudelta ja erilaiselta, kuin nuoruus.

Äänestä

Eihän nämä vuodet miltään tunnu, aina sama tuntu täyttää sitten minkä vuoden tahansa. Mutta, kun peiliin kurkkaa, niin sieltä ei enää nuorukainen tai neitonen katsokaan vaan vanha ihminen, hyvin säilynyt tai kuinka kulloinkin. Askel hidastuu ja kremppaa tulee vähitellen ja siihenkin tottuu.

Äänestä
  • Omaa askeltani on hidastanut vain toisen polven nivelrikko, joskus enemmän, joskus vähemmän. Muuten vauhti olisi entinen.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Omaa askeltani on hidastanut vain toisen polven nivelrikko, joskus enemmän, joskus vähemmän. Muuten vauhti olisi entinen.

    Jokaisella on jotain, mut ei surra.

    Äänestä

Harman Heikki sanoi lehdessä et: vanheneminen on v-tumaista, joka muuta väittää valehtelee....
No, oli kai huono pvä sillä vaan...

Äänestä
  • No, onhan se! Ei pysy enää nuorten vauhdissa. Eikä jaksa kaikkea, mitä haluaisi. Sairaudet painaa päälle.
    Ikäkriisini alkoi viime keväänä syöpään sairastuttuani, kun lekuri sanoi minkä verran hoidetaan, kun on tota ikääkin jo. Tajusin olevani vanha.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    No, onhan se! Ei pysy enää nuorten vauhdissa. Eikä jaksa kaikkea, mitä haluaisi. Sairaudet painaa päälle.
    Ikäkriisini alkoi viime keväänä syöpään sairastuttuani, kun lekuri sanoi minkä verran hoidetaan, kun on tota ikääkin jo. Tajusin olevani vanha.

    Minulle on ollut itsestään selvää että en pysy enää nuorten vauhdissa, vaikka vielä olen saanut olla terveenäkin verenpaineen ja painon hienoista nousua lukuunottamatta. Eipä tuosta kuitenkaan ole ongelmaksi asti edes lapsenlasten kanssa , vaikka he kovin liikkuvaista sorttia ovatkin ja malttavat sentään ootella kun johonkin ollaan menossa.

    Äänestä

SILTÄ

vanhuus ON todellisuutta,
ja
jokapäivä on päivää vanhempi ja kuolema päivää lähempänä .

Äänestä
  • Niin , jos sitä noin ajattelee m että kuolinpäivä taas lähempänä. Niitä ajatuksia kun ei koskaan ollut nuorena.
    Eikä niitä haluaisi ajatella nytkään se päivä tulee kun on tullakseen .

    Äänestä

Ei tunnu miltään, en ymmärrä miten ikä voisi tuntua, iän tuomat ongelmat/sairaudet tuntuu jos niitä on. Minulla ei onneksi ole mitään lääkitystä tai iän tuomia vaivoja, joten hyvin menee.

Äänestä
  • ONNEA SIMULLE

    ja PITKÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ IKÄÄ
    elä / elät varmaanki pitkästi yli 100 vuotta


    ei yhtää käy katteeksi,

    olen kipee
    vanhuksen elämä on maanpäällinen hevetti nyky suomessa !

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    ONNEA SIMULLE

    ja PITKÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ IKÄÄ
    elä / elät varmaanki pitkästi yli 100 vuotta


    ei yhtää käy katteeksi,

    olen kipee
    vanhuksen elämä on maanpäällinen hevetti nyky suomessa !

    Sisullahan sinäkin pärjäät, lähetän sisua Sulle!

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    ONNEA SIMULLE

    ja PITKÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ IKÄÄ
    elä / elät varmaanki pitkästi yli 100 vuotta


    ei yhtää käy katteeksi,

    olen kipee
    vanhuksen elämä on maanpäällinen hevetti nyky suomessa !

    Ei yhtään lääkitystä. Se voi olla täysin totta.
    Meillä naapuri , jotain 95 vuotias pyysi vaimoani kyyditsemään hänet lääkäriin kun ei ole vatsan tyhjentynyt 3 päivään.
    Niin menivät lääkäriin, hänestä ei ollut mitään papereita lääkärissä.. Hän oli lähtenyt USAan 15v ja tuli siellä työnsä tehneenä suomeen jotain 80 vuotiaana, yksin, neiti-ihmisenä.

    Nukkui 98v, siihen asti teki kaikki kodin työt , pyykkinsä, ruokansa ja 4-5 km lenkin.

    Äänestä

Aika kuluu kumman nopeasti!

Kun katson peiliin , muistan ikäni mutta muutoin ei tämä ikä tunnu missään. No, pakko myöntää, että onhan niitä kolotuksia jo tähän ikään tullut. Muutoin kyllä elämä on hirmu kivaa kun voi periaatteessa tehdä mitä vain kun lapset ovat maailmalla ja työelämä ei rajoita tekemisiä.

Tänäänkin lähdetään puolison kanssa juhlimaan ystävän pyöreitä ja juhlat ovat isot ja vapaamuotoiset, todella mukavaa.

Huomenna käydään aamulenkki ja sen jälkeen mennään aamupalalle erääseen bistroon, illalla elokuviin.

Äänestä

Hyvältä tuntuu olla yli seitenkymppinen. Vielä ei ole sairauksia kun jotain pientä hallittavissa olevaa ja arkea haittaamatonta. Kuntoa kannattaa pitää yllä, minulla on vähän pakkomielle.
Vai onko jollakin kuten minulla: Olisi kiva homma kotona edessä vaan ei siihen voi keskittyä, kun on niin mukava käydä ensin lenkillä tai vesijumpassa. Sen jälkeen vasta se kotona istumalla tehtävä homma sujuu.
Kykenee vielä rakastumaan, pettymään ja uskaltaa lähteä uuteen.
Jos on koko elämänsä ajan varautunut vanhuuteen kuten minä, on asunto, auto ja vähän pelivaraa. Ei siis tarvitse ihan istua nyrkkinsä päällä ja nojata peukaloa.
Vaikka eläkeläisiä sanotaan olevan liikaa, minulle on hyvä että heitä on. On jos minkälaista ryhmää, joissa monenlaisia aiheita liikunnasta runouteen. On varaa valita kun kunta on varsin palkannut henkilöitä viihdyttämään ja kuntouttamaan vanhuksia. Pääosin vielä ilmaiseksi tai ainakin hyvin pienellä maksulla. Mukaan kannattaa mennä. Vertaistuki on parasta.
Kiitollinen joka päivä, myös niistä ´syksyn synkän hetkistä´.

Äänestä

70v olin ollut jo "eläkkeellä" 13 v. Sain lopputilin sinnikkäästi pyytäen.
75v täysin terveen oloinen. Sitten aloin pitämään heikkoa vaimoani kädestä kun lenkkeilimme. Kun siinä vaimon tahtiin käveli, se oli raskasta ja lonkka kipeytyi mutamassa kk. Leikattiin ja se onnistui paremmin kuin hyvin.

Nyt verenpaine vaivaa , munuaiset vaivaa, kihti vaivaa kaikki melko vakavasti. Alle 3 vuodessa tapahtunut paljon.

Vaimolla kyllä tapahtui vielä nopeammin. Ensin vakava kohtaus, sitten epilepsia ja syksyllä nopeasti etenevä dementia. Omavastuut täynnä jo huhtikuussa sairaalapäivistä, lääkärin kuluissa, lääkkeissä toukokuussa ja taksimatkoissa elokuuhun mennessä.

Hyvä näin kun sairastuminen alkoi vuoden alussa, yksillä oma vastuilla selvittiin. Jos olisi alkanut kesällä, olisi mennyt omavastuut loppuvuonna ja taas uudet alkuvuodesta,,,,,,,,, on se niin väärin tuokin asia.

Äänestä

Palstasta päätellen seitenkymppisillä ei ole muuta ajanvietettä kun politiikka.

Äänestä
  • Todennäköisesti yksi kiusantekoa harrastava tekee kaikki persuketjut, on seonnut väärälle palstalle, eikä osaa pois.

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Todennäköisesti yksi kiusantekoa harrastava tekee kaikki persuketjut, on seonnut väärälle palstalle, eikä osaa pois.

    Tuskin on edes ikäisemme. Joku häiriintynyt kolli.

    Äänestä

  • Anonyymi00029 kirjoitti:

    Tuskin on edes ikäisemme. Joku häiriintynyt kolli.

    Yhden asian apostoli on, ja julistaa 'totuuttaan'.

    Äänestä

Sitä mieltä
seitenkymppisenä tai jonkinverran yli ihmisen olis hyvä kuolla
terveenä pois, äkki-lähtö paras ja toivottavin

sillä kahdeksankymmentä on jo kovin sairas vaivanen kipujen kanssa kärsivä vanha ihmisraunio,
kuolemaki on jo silloin pitkittyny ja helevtin tuskallista,

vanhan ihmisen elämä on maanpäälinen helvetti,
sitä en suosittele kellekää koska itse elän nyt sitä helvettiä ja helvetin tuskia, eikä apua enään noinvain saakaa edes lääkäreitä kun vanhusten hoiva on suorastaan suusri harmi nyky yhteikunalle,
kuluerä usein sairaat avuttomat vanhukset unohdetaan yksinäisyyteen käsimään helvetin tuskiaan ilman että joku huolestuisi vanhsten avun tarpeista.

semmonen mielipide nyky yhteikunnsatamme !

Äänestä
  • Voimia ja parempaa jatkoa kevääseen!

    Äänestä

Hyvä olla vielä toimii polla. Sellaista on nyt olla.

Äänestä

Mukavalta tuntuu, ei valittamista.

Äänestä
  • Löysin rantein, ja suurin piirtein mennään.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

70 vuotias? Miltä se tuntuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu