Putin pelkää tunnustaa Trumpille, että hän ei halua aselepoa.

Anonyymi-ap

"Sotiminen on helppoa, mutta rauhan ylläpitäminen on vaikeinta."

Putin aloitti Ukrainan sodan ilman syytä, omasta päätöksestä, vallata Krim ja yrittää vallata koko Ukraina ja alistaa se Venäjän alusmaaksi. Se oli väärin.

Putin aloitti sodan. Onko hänellä rohkeutta lopettaa sota? Pelkuruus ja häpeä ovat Kremlissä läsnä.

Sodan lietsojat ja sen sallijat ovat tehneet koko Venäjän kansalle pahaa. Moskovan patriarkka on tehnyt väärin tukiessaan väärin tekijöitä. Jumala ei ikinä haluaisi, että ihminen tappaa toisia ihmisiä. Ihminen on osa Jumalaa, Jumalan valon kimpale. Ihmisuhri on suora teko Jumalaa vastaan.

Putinin ihmisuhrit, lapset, aikuiset, vanhukset, isät, äidit, isoisät ja isoäidit ovat taakka, jonka Venäjän vallanpitäjät, jotka aloittivat sodan, saavat kantaa loppuelämänsä. Taakka on painava.

Pieni osa hyvitystä, jonka oikeudenmukainen maailma voi saada, on saattaa Putin ja muut vastuussa olevat tuomittavaksi Haagin sotatuomioistuimeen. Putin on jo sinne julistettu toimitettavaksi tuomittavaksi sotarikoksista ja rikoksista ihmisyyttä vastaan. Toimeenpano odottaa oven takana.

Venäjällä ei ole mitään oikeutta Ukrainan alueisiin, ei Krimiin, eikä Itä-Ukrainan alueisiin. Se on kansainvälinen oikeus ja kohtuus.

Putin pelkää, hän ei uskalla edes kertoa Trumpille sitä, että hän ei halua aselepoa. Miksi haluaisi, koska hän on sodan aikana rikkonut kaikki aikaisemmatkin aselevot? Ja aloittajaiseksi Putin rikkoi Budapestin 1994 sopimuksen Ukrainan koskemattomuudesta, minkä Venäjä on allekirjoittanut.

Putinin sanaan ei voi luottaa. Eikä konfliktin lopettaminen ole Trumpin diili. Ukraina sanelee rauhanehdot, EU ja koko muu maailma ovat todistajia.

Ei voi olla niin, että väkivalloin sanellaan ja pieni saa pelätä, kärsiä ja alistua. Ei se niin voi olla. Eikä ole. Kansainvälinen oikeus on toisin.

Vielä lopuksi, Ukraina voi halutessaan liittyä Natoon ja EU:hun. Sitä ei Venäjä voi kieltää.

Jumalan siunausta ja rauhaa.

0

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

        ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
        Maailman menoa
        184
        5055
      2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

        Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
        Kokkola
        14
        1701
      3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

        SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
        Maailman menoa
        62
        1605
      4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

        Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
        Ikävä
        126
        1490
      5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

        Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
        Tv-sarjat
        9
        1393
      6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

        Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
        Maailman menoa
        49
        1100
      7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

        Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
        Lappajärvi
        96
        1074
      8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

        Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
        Maailman menoa
        299
        957
      9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

        Keskustapuolue meni jo...
        Maailman menoa
        191
        926
      10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

        Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
        Suomalaiset julkkikset
        7
        770
      Aihe