"Sotiminen on helppoa, mutta rauhan ylläpitäminen on vaikeinta."
Putin aloitti Ukrainan sodan ilman syytä, omasta päätöksestä, vallata Krim ja yrittää vallata koko Ukraina ja alistaa se Venäjän alusmaaksi. Se oli väärin.
Putin aloitti sodan. Onko hänellä rohkeutta lopettaa sota? Pelkuruus ja häpeä ovat Kremlissä läsnä.
Sodan lietsojat ja sen sallijat ovat tehneet koko Venäjän kansalle pahaa. Moskovan patriarkka on tehnyt väärin tukiessaan väärin tekijöitä. Jumala ei ikinä haluaisi, että ihminen tappaa toisia ihmisiä. Ihminen on osa Jumalaa, Jumalan valon kimpale. Ihmisuhri on suora teko Jumalaa vastaan.
Putinin ihmisuhrit, lapset, aikuiset, vanhukset, isät, äidit, isoisät ja isoäidit ovat taakka, jonka Venäjän vallanpitäjät, jotka aloittivat sodan, saavat kantaa loppuelämänsä. Taakka on painava.
Pieni osa hyvitystä, jonka oikeudenmukainen maailma voi saada, on saattaa Putin ja muut vastuussa olevat tuomittavaksi Haagin sotatuomioistuimeen. Putin on jo sinne julistettu toimitettavaksi tuomittavaksi sotarikoksista ja rikoksista ihmisyyttä vastaan. Toimeenpano odottaa oven takana.
Venäjällä ei ole mitään oikeutta Ukrainan alueisiin, ei Krimiin, eikä Itä-Ukrainan alueisiin. Se on kansainvälinen oikeus ja kohtuus.
Putin pelkää, hän ei uskalla edes kertoa Trumpille sitä, että hän ei halua aselepoa. Miksi haluaisi, koska hän on sodan aikana rikkonut kaikki aikaisemmatkin aselevot? Ja aloittajaiseksi Putin rikkoi Budapestin 1994 sopimuksen Ukrainan koskemattomuudesta, minkä Venäjä on allekirjoittanut.
Putinin sanaan ei voi luottaa. Eikä konfliktin lopettaminen ole Trumpin diili. Ukraina sanelee rauhanehdot, EU ja koko muu maailma ovat todistajia.
Ei voi olla niin, että väkivalloin sanellaan ja pieni saa pelätä, kärsiä ja alistua. Ei se niin voi olla. Eikä ole. Kansainvälinen oikeus on toisin.
Vielä lopuksi, Ukraina voi halutessaan liittyä Natoon ja EU:hun. Sitä ei Venäjä voi kieltää.
Jumalan siunausta ja rauhaa.
Putin pelkää tunnustaa Trumpille, että hän ei halua aselepoa.
Anonyymi-ap
0
131
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2101386- 961256
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan2950Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?9908Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛85862Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle14812- 32800
Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.57786T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest37738Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii44724