Matalatehoinen kone mutta otan tuon ison tunnelin syylärin ympäriltä pois ja 16” sähköflekti kiinni syyläriin. Miten käy jäähdytyksen kun puhallus menee pienen pinta alan kohdilta ja aiemmin tunneli vei ilmaa läpi koko jäähdyttimen alalta.
Se tuumituttaa. Syy miksi poistan viscon ja ison metalli lapaisen leikkurin. En pidä yhtään kun pelti auki jotain puuhailee kone käyden. Se originaalimetalli flekti on aikamoinen teurastaja. Vaikka visco antaa luistoa niin aikamoinen leikkuri se on. Toisekseen en pidä flektin jatkuvasta pyörimis äänestä joka on aikamoinen humina äänettömään koneeseen. Mielummin kuuntelen koneen mekaanista ääntä jota ei nyt juuri kuule ollenkaan. Voihan tietysti laittaa toisen sähköflektin myös mutta se on vasta jos kuumenemis ongelmaa tulee ja vihoviimeinen on teettää suurempi jäähdytin mutta lienee kallis juttu se.
Visco flektin vaihto sähköiseen ilman tunnelia
Anonyymi-ap
2
234
Vastaukset
- Anonyymi
Turha kapistus vie tehoja koneesta ja rasittaa vesipumppua BMW veekasi.
- Anonyymi
Teepä niin, mutta tee myös tunneli sille sähköflektille, että virtaus tulisi koko jäähdyttimen alalle. Muuten tulee epätasaisen lämpölaajenemisen takia vuotoja jäähdytimeen. Ja laita ehdottomasti termostaattiohjaus!
Jos päädyt (miksi?) tehokkaampaan jäähdyttimeen niin kennota se nykyinen jäähdyttimesi osaavassa jäähdytinkorjaamossa tiheämpiripaisella kennostolla. Niin minä tein jo 1970 -luvulla ja todella hyvä tuli! Ei keittänyt Escort enää Alpeilla eikä Välimeren ilmastossa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell432279Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.571841Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1431832Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1071426- 211146
Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,541120Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.761028- 621009
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗54857Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd102851