Jedu joutuu varmastikin palauttamaan suuret summat saamiaan rahoituksia. Nämä tullaan maksamaan yhteisestä kassasta. Tosiasiassa palautus pitäisi periä Kalajoen kaupungilta, joka "venäläiskiimassa" halusi uusia asukkaita kaupunkiin ja kielitaidottomia opiskelijoita kuihtuvaan Jedun toimipaikkaan. Tulokset alkavat nyt olla nähtävissä lehdistössä ja toivottavasti tästä vastuunkantajatkin löytyy. Opettajiahan tästä syytetään, mutta syyt ovat tyystin muualla.
Kalajoen vastuu Jedun rahoituksen takaisinperinnöistä?
24
1340
Vastaukset
- Anonyymi
Olisi aika palata alkulähteille opetuksen taso ja kuri takaisin, ei nuori motivoidu opiskelemaan jos vain kaikki on omaehtoista ja vapaata, lepokoti malli ei vain toimi ja miten on edes mahdollista yrittää opettaa täysin ummikolle jotain Suomen kielellä
- Anonyymi
Siirilän ammattitaito on erinomaisella tasolla. Päässyt joka paikkaan pelkästään omien ansioidensa vuoksi, ei minkään muun.
- Anonyymi
Rahoituksen takaisin perintä tässä hetkessä, kun Jedulla on menossa YT- neuvottelut loppusuoralla maksatetaan helposti henkilöstöllä. Henkilöstö on tehnyt varmasti parhaansa. Nyt pitäisi Jedun hallituksen toimia. Kaikki tietää, missä on toimittu vastoin ohjeita. Päättäjät tietää, mutta suojelevat virheen tekijöitä. Hyvä veli meininkiä.
- Anonyymi
Päätä silitellään ja todetaan, että virheitä sattuu. Vastuu lähtee ylimmästä johdosta ja jo pelkkä tutkinta johtaisi jossakin firmassa syrjäyttämiseen.
- Anonyymi
Kalajoella ollaan hyviä suhmuroimaan. Yksi ilmiö on muualta tulleiden lyhyt ura Kalajoella.
- Anonyymi
Kalajoen kaupungilla jos meinaa tehdä uraa, niin pitää olla oikeanlainen sukunimi ja alistua säännölliseen mieskunnon tarkistukseen, huolimatta siitä oletko mies vai nainen. Myöskään omilla aivoilla ajattelua ei katsota hyvällä, vaan täytyy vain noudattaa orjallisesti ylimmän pienen joukon oikkuja. Eikä pidä välittää eettisyydestä ja moraalista, tärkeintä että tottelet, et kyseenalaista mitään ja pidät turpasi kiinni.
- Anonyymi
Toivottavasti tulee ISOOOOOOOOOOOOOO lasku
- Anonyymi
Isooooooot potkut!
- Anonyymi
Tollon töitä on tehty iät ajat, olihan serbialaiset maatalouslomittajatkin aikoinaan, niitä hyysättiin ja avustettiin, eipä taida olla enää yhtään niitäkään.
- Anonyymi
Olitko humalassa kun tämän kirjoitit ?
- Anonyymi
Onnea, miltä tuntuu kun koulut pistää lapun luukulle. 😆👍
- Anonyymi
Onko linkkiä näihin väitteisiin?
- Anonyymi
Ei kai noihin mitään linkkiä tarvi kaikkihan tuon jo tietää mitä tehty.
- Anonyymi
EIKAI NYT SENTÄÄN
- Anonyymi
Paljonko johtajien tekemät virheet tulevat maksamaan. Olisi se hyvä veronmaksajienkin tietää. Näyttääkö siltä, että asia painetaan villaisella ja YT- neuvotteluissa irtisanottavat maksavat työpaikkana viulut ja koulutus johtajat jatkavat vanhaan malliin. Tietääköhän yhtymähallitus missä mennään. Taitavat olla samassa junassa ja asia hyssytellään unohduksiin.
- Anonyymi
Eiköhän tuo aikanaan selviä. Veronmaksajien rahoja siirrellään taskusta toiseen. Ei se raha minnekään katoa.
- Anonyymi
Onhan se kurjaa, kun jo saatu rahoitus peritään takaisin johtajien virheiden takia. Totta on myös se, että ei se raha minnekään katoa. OKM/OPH käyttävät se muualle. Näin se maailma makaa ja hevosmiesten matematiikka ei aina ole se paras matematiikka.
- Anonyymi
Paljonko lie mennyt hevosiin?
- Anonyymi
Näin vaalien jälkeen, kun jaetaan luottamushenkilöitä ja paikkoja mm. Jedun luottamuselimiin toivoisi,että sinne valittaisiin suoraselkäisiä ihmisiä. Nyt näyttää siltä, että OPH: n kuusinumeroinen rahoituksen takaisin perintä painetaan villaisella ja hyssytellään unohduksiin. Kukaan ei joudu vastuuseen. Vai eikö hallitus halua, kun on itse siinä sotkenut kätensä.
- Anonyymi
Jedu kuulostaa irtisanovan parhaillaan kovaa kyytiä väkeä joka yksiköstä. Miksi lehdet ei tiedota asiasta vaikka koskee koko maakuntaa. Joutuukohan tässä ketjussa esitetyt tekijät vastuuseen teoistaan.
- Anonyymi
Hys hys tämä on aina ollut meidän Kepulaisten tapa😅
- Anonyymi
Ole hiljaa - saat uuden suojatyöpaikan.
- Anonyymi
Näin on alaiset maksavat johdon virheistä. Väänänen median haastateltavaksi asap!
- Anonyymi
Paljonko joutavat maksamaan euroissa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271964
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001700Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561336Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?731285Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51923Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 108840
Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37830