Kännykän vaihto uuteen pelottaa

Anonyymi-ap

Eniten pelottaa pankkitoimintojen ja E-SIM vaihtaminen uuteen onnistuneesti. Toinen toistaan sekavampia ohjeita kyllä löytyy netistä vaikka kuinka paljon.
Uusi kännykkä on jo valmiina kotona kaapissa odottamassa vaihtoa ja vanha samaa merkkiä.

9

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      eSIM onkin aina laitekohtainen, eikä sitä voi suoraan siirtää laitteesta toiseen. Pitää ottaa yhteyttä operaattorinsa asiakaspalveluun tai käyttöpalveluun, niin sieltä neuvovat kyllä ja antavat tarvittavat "työkalut". Jos ei siltikään itseltä onnistu, niin mars vaan operaattorin kivijalkamyymälään, jossa asiakaspalvelija voi hoitaa homman.

    • Anonyymi

      Pidä nykyinen puhelimesi vielä käyttökunnossa. Älä poista mitään sovelluksia.
      Ensin kannattaa asentaa tarvittavat sovellukset uuteen puhemimeen. Jos käytössä on esimerkiksi valokuitu tai muu kodin nettiyhteys, niin puhelin yhdistetään siihen wifi-yhteydellä, jotta saat sovellukset asennettua sekä mahdolliset järjestelmäpäivitykset. Ensimmäisiä vaiheita on myös kirjautuminen Google-tiliin, jos puhelin on Android puhelin tai Apple-ID, jos puhelin on iphone.
      Kun olet kirjautunut käyttäjätiliisi, asentanut tarvittavat sovellukset sovelluskaupasta, voit nyt laittaa pankkisovellukset käyttökuntoon. Sovellus kyllä neuvoo, miten saat ne toimimaan käyttäen toista puhelintasi.

      Kysy lisää, jos tulee ongelmia tai kysyttävää.

      • Anonyymi

        Tai palauttaa varmuuskopio. Sitä kautta edellisen puhelimen sovellukset asentuu automaattisesti uuteen ilman että pitää yksitellen asentaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tai palauttaa varmuuskopio. Sitä kautta edellisen puhelimen sovellukset asentuu automaattisesti uuteen ilman että pitää yksitellen asentaa.

        Jeps. On tosin siitä kiinni, et onko varmuuskopiointi päällä. Jotkut on voineet ottaa sen pois päältä.


    • Anonyymi

      Minuakin kauhistuttaa jo etukäteen pian koittava puhelimen uusinta samoinkuin koko läppärinkin uusinta.

    • Anonyymi

      Mikä ihme sua nyt noin tossa pelottaa? Ihan normaaliahan toi on.

    • Anonyymi

      Minuakin pelottaa niin paljon että en avaa enää ollenkaan puhelinta enkä tietokonetta. Voiko niihin tulla viiruksia siitä huolimatta?

      • Anonyymi

        Noroviiruksia sun muita tietennii....


    • Anonyymi

      Vaihtaminen vanhasta kännykästä uuteen onnistui lopulta hyvin. Aikaa veivät vain pankkitunnistautumisen ja eSIM:n asentaminen.
      Pankkijuttujen käsittely on turvallisuussyistä ymmärrettävästi aikaa vievää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      41
      5109
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      99
      2051
    3. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      29
      1864
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      114
      1841
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      8
      1781
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1710
    7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      235
      1014
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      45
      934
    9. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      931
    10. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      873
    Aihe