Miksi ei Jämsässä ole tuulivoimalota.

Paikkoja kyllä olisi. Esim. Matkosvuori.
17678
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Höpö aloitus. Asutus 100m vuoresta. Mutta mites hartusvuori?

Äänestä

Osassa Jämsää estää lentokenttä

Äänestä

Kraattereissa ni mikää tuule.

Äänestä

Himoksen rinteet olisi hyvä paikka tuulivoimaloille ja golf kentätn nurmet laitetta luonnonkukiksi pörriäisille

Äänestä
  • Voi lentää lunta ja jäätä lavoista talvigolffarien kärryihin

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Voi lentää lunta ja jäätä lavoista talvigolffarien kärryihin

    voi sieltä lentää paljon muutakin,mökkien teranseilta.

    Äänestä

Mäntän tien varteen olen valmis myymään 50 hehtaaria tontteja myllyille

Äänestä

Ei ne ole myllyjä. Ei niistä mitään jaihoja tule. Tarkoitat tuulipuistoja.

Äänestä
  • Eikös niilläkin myllyjä sähköllä käytetä 🙂

    Äänestä

Miks tarvis olla, ku muu Suomi rakentaa? Ollaan nyt vaan näin.

Äänestä

Siksi koska Jämsässä massakirjoitellaan tekoälyn voimin tuulivoimaloita vastaan, vähintään kerran viikossa yleisönosastossa ja päätökset viivästyy sen takia.

Äänestä

Laitetaan sun pihaan, kun sun talolla on muutenkin arvoa nolla euroa.

Äänestä

Tuulivoiman vastustajat perustelee asiaansa nyt myös valtionosuusjärjestelmällä.
Kunnan ei vastustajien mielestä kannata ponnistella omaan tulonhankintaan kun siinä vain menettää valtiontasausjärjestelmän kunnalle tuomaa tulojentasausta. Samaten kunnan näivettyminen ja ikääntyminen on vaan hyvä juttu. Sehän lisää valtiolta kunnalle tulevaa massia tarve- ja kustannusperusteilla.

Eihän kunnan tällaisessa kannustinloukussa kannata kuin pistää säkki päähän ja näivettyä katkeraan tuulimyllyttömään hiljaiseen loppuun asti.

Äänestä

Ei tuulipuistoja Jämsään. Tuulipuistot aiheuttavat kiinteistöjen arvon alentumisen ja paikkakunnan houkuttelevuus putoaa nollille. Muutenkin ollaan hädintuskin sieraimet pinnalla.

Haluaisin kuulla vaalien ehdokkailta kannan tuulipuistojen rakentamiseen.

Äänestä

Kuopassa ei kannata mikään.

Äänestä

YLE teki juttua Lestijärveltä

"mun mielestä ne on hienoja moderneja veistoksia.” tuumii Pentti, jonka kotia ympäröi 29 tuulivoimalaa.

Lestijärvi on tulevaisuudessa olla verotukseltaan Suomen Kauniainen,

Kunta on velaton vuonna 2027.
Sen jälkeen myllyt tuottavat vuosittain miljoonia euroja taskurahaa kunnan kehittämiseen

Äänestä

HS:
"Tuulivoimaloiden haitoista kysytään usein niiltä, joiden lähelle voimaloita vasta suunnitellaan. Mutta nyt kysymme kokemusasiantuntijalta, tuulivoimakonkarilta.

Pentti, ovatko tuulivoimalat häirinneet sinua?

”Eivät ollenkaan.”

Pentin pihaan näkyy 28 tuulimyllyä

Joskus aamulla pihalla seistessään – kun sattuu tuulemaan oikeasta suunnasta – Pentti saattaa kuulla vaimeaa, suhisevaa ääntä.

”Valtatieltä tulee paljon häiritsevämmät äänet, ihan erilaiset.”

Sisälle voimaloiden ääni ei kanna ikinä, Pentti sanoo. Haastattelupäivänä tuulivoimaloita ei pysty kuulemaan myöskään jäisellä pihalla, vaikka kuinka höristelisi. Kuuluu vain kevättalvista linnunlaulua ja välillä ohiajava auto.

Pentti on tyytyväinen, että tuulivoimaloiden rakentamisen ja huollon vuoksi hänen metsissään on nyt metsätieverkko. ”Käyn siellä ajelemassa läskipyörällä.” Hänen maillaan ei seiso varsinaisia tuulivoimaloita.

Muutaman sadan metrin päässä tolpasta suhina ja lapojen pyyhkäisyt kuuluvat jo selvästi.

Toisaalta puussa laulaa puukiipijä ja ojan jäällä näkyvät jonkin nisäkkään jäljet. Översti pohtii, onko saukko siinä tehnyt matkaa vesistöltä toiselle. Lähellä on myös merikotkan pesäpaikka, ja Överstin pihassa on kuvattu ilves. Elämää täällä yhä on.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Paikkoja kyllä olisi. Esim. Matkosvuori.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu