gallup:painonnousu

moi!! paljon on paino noussut raskausaikana, miten nopeasti kilot tippuivat ja millä keinoin?
162320
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Minulla raskausviikkoja 35 ja paino noussut vain 3 kiloa,tosin ylipainoinen olen.
Neuvolassa sanoivat että saattaa olla ettei paino juurikaan nouse ja hyvä niin.
Vauva kasvaa ja kaikki kunnossa.

Äänestä

Hei! Minulla paino nousi raskauden aikana 10kg. 2 päivää synnytyksestä oli karissut jo 7kg.

Äänestä

painoa tuli 25kg. paljon turvotusta. Viikon jälkeen oli lähtenyt puolet ja 5vk:a synnytyksestä loputkin.
Toisesta painoa tuli 22kg, kolme kiloa jäi.

Äänestä

16 kiloa tuli. Nyt kaksi viikkoa synnytyksestä lähtenyt 11 kiloa ihan imettämällä (voisi sanoa, että alkuun kilo per päivä putosi). En ole paljon voinut liikkua kun sektiosta ja kovasta tulehduksesta tässä kuntoudun. Mutta ne viisi vielä lenkkeillään pois ku vointi antaa myöten..ja ehkä enemmänkin :)

Äänestä
  • Odotusaikana tuli 20 kiloa ja puolet on vielä jäljellä, synnytyksestä pian 4 kuukautta.. Taitaa hieman herkuttelu hidastaa painon tippumista.. En kuitenkaan ota stressiä,laihdutan sitten kun en enää imetä ;)

    Äänestä

  • ---- kirjoitti:

    Odotusaikana tuli 20 kiloa ja puolet on vielä jäljellä, synnytyksestä pian 4 kuukautta.. Taitaa hieman herkuttelu hidastaa painon tippumista.. En kuitenkaan ota stressiä,laihdutan sitten kun en enää imetä ;)

    Synnärillä painoksi saatiin 82 kiloa, aika pallo, kun mittaa on 162 senttiä.

    Itsekseen paino laski puolessa vuodessa 15 kiloa, kolmisen kiloa jäi "asumaan".

    Äänestä

  • old_profile_20052 kirjoitti:

    Synnärillä painoksi saatiin 82 kiloa, aika pallo, kun mittaa on 162 senttiä.

    Itsekseen paino laski puolessa vuodessa 15 kiloa, kolmisen kiloa jäi "asumaan".

    Raskausaikana painoa tuli 21 kg ja omiin vaatteisiin mahduin reilu parin kuukauden jälkeen. Kun kolme kuukautta tuli täyteen ei ollut enää kiloakaan jäljellä raskausajasta. Laihduttanut en ole, syönyt oikeastaan enemmän kuin raskausaikana (silloin jos söi paljon tai rasvaista tai makeaa tuli paha olo joka kesti loppupäivän). Imetin reilun kuukauden elin senkään osuus ei ollut suuri, ehkä. Lapsi vaunuihin ja lenkille, niin kilotkin katoaa.

    Äänestä

  • old_profile_20052 kirjoitti:

    Synnärillä painoksi saatiin 82 kiloa, aika pallo, kun mittaa on 162 senttiä.

    Itsekseen paino laski puolessa vuodessa 15 kiloa, kolmisen kiloa jäi "asumaan".

    jääköhän mulleki vielä jäljellä olevat kolme kiloa kummittelemaan kehoon =(.

    Mä oon 158 lyhyt =)...ja paino oli kans synnärille mennessä 82...arg...synnärillä otetusta kuvasta näkyy ainakin nesteiden kertymisestä tullut iki ihana pöhö =)))). Tosin tais sitä tulla muutaki ku nestettä kroppaan...no nyt oon kuiteski voiton puolella =)...enää kolme ni oon tyytyväinen.

    Äänestä

Mulla oli ekan raskauden alussa lähtöpaino 74. Raskauden aikana tuli kiloja 20( eli 94 oli just ennen synnytystä). Synnytyksen jälkeen n. 5kk ja painoa oli 62. kilot lähti kävelyllä ja ruokavaliolla.
Toisen raskauden lähtöpaino oli 62 ja kiloja tuli n. 22. Taas n. 6kk synnytyksen jälkeen oli kiloja se 62 ja kilot lähti taas kävelyllä ja ruokavaliolla.
Kummallakaan kerralla en ole imettänyt parii päivää enempää ja koin että pääsy norm. mittoihin tapahtui helposti.

Äänestä

mulla kaksi lasta molemmista painoa tullut n.17kg ja molemissa paino n puolen vuodenkuluttua normaali ja 8kk kuluttua 5-7 kg lähtöpainoa alhaisempi.lasten jälkeen paino ei ole myöskään noussut vaikka olen vähän yrittänytkin Nykyisin (173cm) paino n57kg, ekan jälkeen kävi alenpanakin 55kg:ssa, lieko aineenvaihdunta muuttunut tms kun olen paljon hoikempi(laiha ) kuin ennen lapsia..??Ekaa imetin vuoden tokaa alle 5kk.en ole treenannut just mitaan lasten jalkeen, ennen niita kova jumppari.kävelylenkkejä ja ainainen stressi :)

Äänestä

Pituus 159cm. Painonnousu 9kg per raskaus maksimissaan. Imetys kuivittanut alle tuon normaali 55kg:n hetkellisesti joka kerta.

Äänestä

Painoa nousi raskauden aikana 30 kiloa,josta 15 kg sain pois.
Ja nyt painoa taas kertyy uuden raskauden myötä..koitan pitää liiallisen painon nousun kurissa =)

Äänestä

ekassa tuli 7kg,toisessa 6kg

kilot tippui synnyttämällä :)

nyt kolmatta odotan rv25 ja painoa miinuksella 2,5kg
alkuun putosi 3kg,nyt tullut 500g takaisin

Äänestä

Mulla paino nousi 12 kg, 7 kg lähti sairaalassa (vauva oli 4-kiloinen) ja loput 5 kg imettämällä.

Äänestä

Mulla nousi n.20 kg, josta jäljellä vielä 2-3 kg. En ole kauheammin laihduttanut,vaan kilot on lähteneet ajan kanssa. Poika nyt 7 kk.

Synnärille jäi n.6 kiloa...kotona lähti parissa viikossa 5 kiloa ja loput ovat lähteneet ajan kanssa. Nyt sit taistelen niiden viimeisten "ylimääräisten" kilojen kanssa ja tarkoitus ois laihduttaa vähän enemmänkin. Mut voiton puolella oon ja onnellinen siitä =).

Äänestä

Pituutta minulla 166 cm. Ennen raskautta painoin 55, alkuraskaudesta alimmillaan 52 ja juuri ennen synnytystä 62. Nyt kaksi viikkoa synnytyksestä ja paino 55.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


gimuli kirjoitti:

moi!! paljon on paino noussut raskausaikana, miten nopeasti kilot tippuivat ja millä keinoin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu