Kuntavaalit lähenee ja vaalikoneet ovat auki, sieltä valitsemaan sopivaa ehdokasta! Sieltä myös näkee kuinka ehdokkaat arvostaa äänestäjiä, ei ole kovin moni edes jaksanut vastata vaalikoneen kysymyksiin ja tehdä omaa profiilia sinne. Luottavat kovasti vanhoihin äänestäjiinsä ja se luotto on kova, parhaimmat vain v****lee kylillä kun kysyy kunnan asioista ja niiden hoidosta.
Kuntavaalit ja Vaalikone
31
944
Vastaukset
- Anonyymi
Aluevaaleissahan ei tarvitse äänestää oman kunnan ehdokkaita vaan saa valita maakunnan pätevimmän ja rehellisimmän, jolle äänensä antaa.
- Anonyymi
Onko jossain listaa rehellisimmistä ehdokkaista,taitaa pitää loikata maakunnan ulkopuolelle
- Anonyymi
Valtuuston puheenjohtaja loikkasi kokoomukseen. Jätetään äänestämättä. Siinä sitä linjaa.
- Anonyymi
Ainakin noihin takinkääntäjiin ei ole luottamista. Tosiaan ihmiskunnan pohjasakkaa.
- Anonyymi
Ei kun äänestetään Artoa oikein sakilla,teki miehen työn kun erosi joo joo porukasta,mulle ei väliä missä puoluessa kunhan saa äänensä kuuluviin,keskustassa se ei vaan ole mahdollista ,niin kauan kun tämän yhden Herran annetaan häärätä ja määrätä.
- Anonyymi
Eipä satu olemaan oikeen minun tyyppiä. Luppaa mitä lupaa ja kun selekäsä kääntää lupaa toiselle toista ja edellinen jo unohtui. Puhetta kyllä piisaa liiankin kanssa. Taitava ( erittäin taitava ) kääntämään syyt asiassa kuin asiassa toisten niskoille. Toivottavasti tämä ketku ei paljon ääniä saa.
- Anonyymi
Miten voi olla tänä päivänä mahdollista, että keskustasta ja muistakaan puolueista ei löytynyt neljään vuoteen ketään (niin viisaita ja kouluja käyneitä kuin olivatkin), että olisivat laittaneet tälle Herralle ”luun kurkkuun” ja olisivat uskaltaneet sanoa oman mielipiteensä asioihin. Että yksi pääsee dominoimaan - kaukana on ollut demokratia. Hävetkää nämä nykyiset joo joo valtuutetut! Toivottavasti vaalit tuo muutoksen ja demokratia palaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten voi olla tänä päivänä mahdollista, että keskustasta ja muistakaan puolueista ei löytynyt neljään vuoteen ketään (niin viisaita ja kouluja käyneitä kuin olivatkin), että olisivat laittaneet tälle Herralle ”luun kurkkuun” ja olisivat uskaltaneet sanoa oman mielipiteensä asioihin. Että yksi pääsee dominoimaan - kaukana on ollut demokratia. Hävetkää nämä nykyiset joo joo valtuutetut! Toivottavasti vaalit tuo muutoksen ja demokratia palaa.
Mutta nythän hän on kokoomuksen riemuna ...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta nythän hän on kokoomuksen riemuna ...
Toinen Herra se siellä keskustassa on häärännyt useampana vaalikautena, toivottavasti nyt loppuu vaaleissa hänen valtakautensa. Onkin ollut niin ”outoa” porukkaa valtuustossa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toinen Herra se siellä keskustassa on häärännyt useampana vaalikautena, toivottavasti nyt loppuu vaaleissa hänen valtakautensa. Onkin ollut niin ”outoa” porukkaa valtuustossa.
Tästä loikkarista on kyse...hääriköön vaan kokoomuksen "riemuna". Neljä vuotta valtuuston puheenjohtajana ..ja mitä sai aikaseksi? ...en kehtaa avata enempää!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tästä loikkarista on kyse...hääriköön vaan kokoomuksen "riemuna". Neljä vuotta valtuuston puheenjohtajana ..ja mitä sai aikaseksi? ...en kehtaa avata enempää!
Ei ole valtaa Kepussa niin kauan ,kun tämä yksi valtias heiluu siellä,on se kumma jos ette älyä vaihtaa hallituksen puheenjohtajaa..ja mitä Ristijärvellä on muut valtuutetut saaneet aikaan.olen 50v seurannut. Muutaman miljoonan tuhlanneet Saukkovaaraan,Ristijärven Pirttiin,Metari Levyyn,Senioripolikseen.oman terveydenhuollon ajaneet alas,ainut missä olivat polleita, kun saivat keskiolut kiellon aikaan ja myös kumottua.ihmettelen kovasti kun ei löydy yhteisymmärrystä siitä Graniitin louhinta ja jalostus toiminnasta käyntiin,teillä on miljardien omaisuus pinta mullan alla,hankkikaa idea nikkarit muualta elle äidin maidosta saatu kapasiteetti riitä.suurimpia hommia näkyy nykyään olevan virkaan valittavien haastattelut ja niistä riitely.
- Anonyymi
kun seuraa koko vaalikauden ajantasaisesti pikkukylän valtuutettujen toimintaa ei tartte vaalien alla tarkistaa kantaansa.
kyllä sitä taas vaalin lähetessä lupaillaan kaikenlaista... heh, heh... paska ei punniten parane. - Anonyymi
Lisää pohdittavaa valintoihin, toki p***a taitaa olla jo housuissa.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011097752.html - Anonyymi
Paljonko Ristijärvellä on valtuuston ja hallituksen palkkiot?
- Anonyymi
Puheenjohtajilla isot palkkiot ja sote hallitus palkkiot ja eikös se saanut palkkaakin tuo puheenjohtaja(kuk.hal.puhjohtaja,kaikki tabletit ym lisäksi,ei näitä luottamus toimia hoideta enää sydämmenasiall vaan rahankiilto silmissä,vois sinne vaalikoneeseen joku laittaa etten nosta kokouspalkkioita.
- Anonyymi
Kainarissa tämä Arto haluaisi yrityksiä mitä ymmärsin, vaikutti ihmiseltä joka osaa ajatella itsekin.. Mikä hänen tuulimylly kanta on.
Täytyy olla tarkkana näiden Artojen kanssa kun äänestää. Kuuluuko tämä toinen A vuosikausia Kokoomusta edustanut niihin joojoo oletettuihin...- Anonyymi
Se toinen A ainakin himoitsee niitä tuulimyllyjä Ristijärvelle
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se toinen A ainakin himoitsee niitä tuulimyllyjä Ristijärvelle
Purkaa entisetkin myllyt pois.
- Anonyymi
Pitää vissiin johtajan soittaa Korhos Timolle josko tulis paikkoon lähtijöitä
- Anonyymi
Vaalikoneessa nämä Artot haluaa pakkolunastaa yksityisten maat, Paavo haluaa käydä kauppaa. Paavolla selvät lyhyet kannanotot kysymyksiin mm. kouluruuan kasvispainotteisuuteen olikohan "eipäs hötkyillä" . Muutenkin nämä melkein samaa mieltä vastaukset ilman täydennystä eivät vastaa mihinkään.
Valitettavasti puuttuu aika monta naamaa Ylen vaalikoneesta, kaipa he ovar varmoja läpimenijöitä, ei tartte esitellä itseään ja mielipiteitään. - Anonyymi
Paavollapa on paljon ilmasia Lounaita sekä pulla kahveja
- Anonyymi
Totta maar, Paavo pääsee varmaan joka viikko erilaisiin pitoihin naminami.
- Anonyymi
Vaalokoneihin ei ole luottamista. Täysin tarpeettomia kysymyksiä sieltä löytyy, joilla ei ole mitään tekemistä tehtävien hoidon kanssa.
- Anonyymi
Jaahas, sieltä löytyi yksi ehdokas joka ei vaivaudu kirjautumaan vaalikoneeseen. Hyvinkin oleellisia kysymyksiä siellä on, mistä te teette päätöksiä. Kannattaa katsoa! Asia on toinen jos luetun nmmärötäminen vajavaista.
- Anonyymi
Kyllä minä oman ehdokkaani löysin tapahtuman ja käymämme keskustelun kautta.
- Anonyymi
Vasemmistoliitto toi vanhusten pihoille hiekkasankot. Onko keskusta ja kokoomus tehnyt vastaavaa?
- Anonyymi
Sepä onkin ainut konkreettinen asia mitä ovat saaneet aikaiseksi
- Anonyymi
Pakkohan jonkun on hiekottaa,kun muutoin täynnä liukumiinoja
- Anonyymi
Heikillä on omat tarpeet etu sijalla
Taitaa mennä oma lapsi edellä .
Ei oma hvinvointialue tärkeä on siirtämässä oulun
Yliopistoon osastoja . - Anonyymi
Kun saisi kateuden ja katkeruuden muutettua voimavaraksi, niin ei olisi vaikea valinta, vaikka pitäisi äänestää kovan luokan kepulaista.
- Anonyymi
Ja uuvelle valtuustolle ensimmäiseksi tehtäväksi se, että täältä masseuvulta kun pitää tyhjentää paska kaivo niin Ristijärvelle pitää saaha paikka johon lika auto saa sen kuormasa tyhjentää. Nyt se pitää kyyvitä joko Hyrynsalmelle tai Kajaaniin. Ja a hintaa petitään tupla mitä oman pitäjäläisiltä. Jos tyhjennyspaikkaa ei tule, paskakuorma saattaa päätyä metsään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1852368
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,891703Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1831494Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141385Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2431213Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita441154- 451027
- 98929
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan51857- 85855