Opettajien kertomaa : lasten tekoja peitellään

Anonyymi-ap

Äitinä ja kasvattajana itsekin myönnän kyllä miten äidit ylisuojelevat lapsiaan. Pikku piltit saa kyllä turhautuneina kiusata ihmisiä, naapureita, pientalojen pihoja jne jne.
Mutta annas olla, kun aikuinen sitten turhautuu ja kyllästyy , silloin ei enää sanan säilä riitä, voidaan käydä päälle ja voi käydä tosi pahasti !
Että sanokaa nyt ihmeessä niille kullan muruillenne, että eivät kiusaa ketään muitakaan, vaikka mukiloivatkin toisiaan oikein herkkuvideoinnin kera, sillä kun aikuinen suuttuu, siitä on sitten oksat pois ! Uskokaa nyt ihmeessä .

Tässä esimerkkiä .
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/71682011-2b32-4acd-b734-9ba3197809a7

1

234

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aivan totta, juuri näin. Oma kiusattuna oleminen liittyi juuri vanhempien puhuttelussa kakaroidensa suojeluun. Totesin tuolloin että hankin aseen ja naapurikin oli jo hankkinut. Aseet ei aina tarkoita juuri ampuma-aseita.
      Ja lohdutan muitakin kiusaamisen kohteita: keinot on monet.
      Jopa taskurahan antaminen nuorisolle, joka paljastaa kiusantekijöiden nimiä oikeutta varten. Oikeus voi usein olla myös omissa käsissä, jos yhteiskunnan oikeus ei toimi. Arkitodellisuutta. Nykyisin poliisi käy jo luokissa tiedottamassa, että kun joudut korvausvastuuseen(sanotaan nyt vaikka esim. tulipalon aiheuttaminen ) , olet siitä vastuussa sitten hamaan ! Sen takia ne nimet on niin tärkeät saada.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      141
      1583
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      956
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      302
      837
    5. 68
      743
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      629
    8. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      62
      602
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      601
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      571
    Aihe