Sananvapaus ei oikeuta loukkauksiin
20.11.2024 5:10
Sosiaalisen median ja eri keskustelufoorumien räjähdysmäinen kasvu pian jo 20 vuotta sitten, muutti täysin totutun tavan viestiä ja olla vuorovaikutuksessa. Nykyisin sosiaalisen median eri alustat ovat niin tavallinen tapa kommunikoida, ettei nykynuorista monet pysty kuvittelemaan elämää ilman niitä. Viestintäkulttuurin ratkaisevalla muutoksella on ollut radikaalisti arkea helpottavia ja tehokkuutta lisääviä vaikutuksia, mutta sen vaikutukset ihmisten tarpeeseen saada oikeaa aitoa vuorovaikutusta ja yhteenkuuluvuuden tunnetta, ovat olleet ja ovat myös ajoittain surulliset. Tämä on tuonut rinnakkaistodellisuuden, jossa jokainen sosiaalisessa mediassa oleva luo omaa hallittua ja haluttua kuvaa itsestään. Rinnakkaistodellisuudessa, joka kasvavissa määrin on ihmisten kokemaa oikeaa todellisuutta, voidaan ilman harkintaa sanoa mitä halutaan. Tätä vapautta liian moni käyttää väärin. Sanavapaus ei oikeuta purkamaan omia turhautumisen tunteitaan loukkaamaan toisia ihmisiä nimimerkin suojasta tai sanomaan asioita omalla nimellään pilkkaamistarkoituksessa. Kohteena on aina toinen ihminen, jolla on tunteet ja elämä, josta ulkopuoliset eivät tiedä. Sanat voivat satuttaa pysyvästi. On hienoa, että monet lehdet ja melko tuoreeltaan Etelä-Saimaakin on poistanut mahdollisuuden kommentoida nimimerkin takaa, jolloin jokainen vastaa sanomisistaan omalla nimellään. Niin se on ollut ennen ja kuuluisi olla yhä kaikkialla.
Linda Brandt-Ahde
kaupunginvaltuutettu (kok
Lappeenranta
Brandahneen kirjoitus etelä-saimaasaa
12
452
Vastaukset 12
- Anonyymi
"Sanavapaus ei oikeuta purkamaan omia turhautumisen tunteitaan (ja) loukkaamaan toisia ihmisiä "
Mikä oikeuttaa?- Anonyymi
Älkää tehkö niin kuin minä teen, tehkää niin kuin minä sanon!
-Jeesus Brand-Ahne-
- Anonyymi
Eipähän tota valtuutettua tarvitse ainakaan äänestää...Opetelkoot ensinnäkin käytäytymään
- Anonyymi
Haluaako kokoomuspoliitikko siis hiljentää kansalaisten ja vapaan lehdistön kritiikin ja arvostelun häntä kohtaan? Onko tämä koko Lappeenrannan kokoomuksen virallinen kanta?
- Anonyymi
Oma lehmä ojassa kokoomuksen kunta- ja aluevaaliehdokkaalla?
- Anonyymi
Tämä avautuminen ei ainakaan paranna kyseisen henkilön madollisuuksia eikä myöskään kokoomuksen. Pienellä naikkonen pilasi oman poliittisen tulevaisuutensa ja samalla teki suurta vahinkoa omalle puolueelleen.
- Anonyymi
On päässyt nyt kahvipöytien naurun aiheeksi. Tuskin saa montaa ääntä.
- Anonyymi
Tietää ketä EI huomenna äänestää.
- Anonyymi
Ei isoista rahoista kysymys mutta vaikutus voi olla suuri
- Anonyymi
Juurikin näin.
- Anonyymi
Uimahallit ilmaisiksi kunnanvaltuutetuille!
Äänestäkää mua tai hoidan hommat niin ettei teillä ole viikon päästä enää työpaikkaanne.- Anonyymi
Menisin vielä pidemmälle tässä! Uimahalli tyhjäksi viidessä minuutissa, kun Kokoomusprinsessa ilmestyy pulikoimaan. Kassalle pitää saada nappi joka käynnistää vilkkumajakat ja sireenit hänen korkeutensa saapumisen merkiksi. Ja arvovieraan henkilökohtaisen tutkinnanjohtajan puhelinnumero kassan puhelimen pikavalintaan, että saadaan tarvittaessa myöhästyjät laitokselle kolmeksi vuorokaudeksi miettimään tekosiaan!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091330
- 45911
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50736Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r129684- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93473Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20470Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32458- 34457
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453- 5448
- 49447
- 51445
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e85441- 52403
- 42400